روایت ظریف از پیشنهادهای مکرون
روایت ظریف از پیشنهادهای مکرون
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از تصویب چهار طرح ضد آمریکایی در چارچوب مقابله با اقدامات ضد حقوق بشری این کشور در جلسه امروز کمیسیون خبر داد.

روایت “ظریف” از پیشنهادهای “مکرون” به ایران در کمیسیون امنیت‌ملی مجلس

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس  در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح جلسه عصر امروز  این کمیسیون، اظهار داشت: چهار طرح ضد آمریکایی  مقابله با تحریم های آمریکا از طریق جایگزینی کالا و خدمات، تاسیس موزه جنایات آمریکا، طرح الزام دولت مبنی بر پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا علیه اتباع ایرانی و طرح الزام دولت در تعیین سرفصل جنایات آمریکا در کتب درسی مدارس و دانشگاه ها به تصویب رسید.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از تصویب چهار طرح ضد آمریکایی در چارچوب مقابله با اقدامات ضد حقوق بشری این کشور در جلسه امروز کمیسیون خبر داد.

وی افزود: در بخش دیگر این جلسه و با حضور وزیر امور خارجه گزارشی از سفر رئیس جمهور و هیئت جمهوری اسلامی  به نیویورک به سمع و نظر اعضا رسید و آقای ظریف در خصوص اتفاقات و اقدامات صورت گرفته در این سفر گزارشی ارائه کردند.

نماینده ورامین در مجلس ادامه داد: بر اساس گزارش وزیر خارجه با وجود ایجاد محدودیت‌های گسترده از طرف آمریکایی ها حدود ۷۰ دیدار و سخنرانی برای وزیر خارجه و ۴۰ دیدار و سخنرانی برای رئیس جمهور پیش بینی و اجرا شد.

نقوی حسینی درباره جزئیات مذاکرات صورت گرفته با مقامات فرانسوی و طرح مکرون نیز گفت: بنا بر گزارش وزیر خارجه، تاکید ما این بود که تعهد فروش نفت ایران و بازگشت پول نفت ایران دو شرط بازگشت جمهوری اسلامی به موضوعات برجام و اجرای تعهدات و توقف کاهش تعهدات باشد، همچنین فروش سالانه نفت جمهوری اسلامی ایران و کسب درآمد آن باید به طور طبیعی انجام شود، به طوری که قابل هزینه شدن باشد اما در جریان این گفتگو‌ها مکرون موفق به تضمین این طرح نشد و لذا سراغ طرح دیگری رفت. از سوی دیگر مقام معظم رهبری صریح و روشن راهبرد جمهوری اسلامی را اعلام و تبیین فرمودند و ما موظف بودیم در چارچوب این راهبرد گفتگوهای بعدی را انجام دهیم. مکرون در خلال این گفتگوها تلاش کرد که ملاقات در سطح سران ۱ + ۵ و ایران را ترتیب دهد و نظرش این بود که اگر آمریکا از تحریم ها برگردد، آمادگی ملاقات با ترامپ وجود دارد که هیات ایرانی این موضوع را نپذیرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس در ادامه صحبت‌های خود درباره جلسه امروز کمیسیون و صحبت‌های وزیر امور خارجه کشورمان افزود: آقای ظریف اعلام کردند مکرون پشنهاد  دیگری مطرح کرد که در آن بحث بازگشت آمریکا به شرایط ۲۰۱۷ فروش نفت ایران و همزمان با آن، بازگشت ایران به تعهدات برجامی و مسائل امنیت منطقه و آزادی کشتیرانی در خلیج فارس مطرح شده بود؛ در ادامه رئیس جمهور فرانسه  خواهان گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی شد که البته این خواسته رد شد، همچنین جلسه ۱+۴ هم تشکیل شد و ما در آن جلسه گفتیم روش اروپا اشتباه است؛ اروپا نباید منتظر اجازه آمریکا باشد بلکه باید مستقل به تعهدات خود عمل کند.