روحانی: از منطق ظریف می‌ترسند/ روند تورم کاهشی است/ دشمن از تحریم‌ها پشیمان می‌شود
روحانی: از منطق ظریف می‌ترسند/ روند تورم کاهشی است/ دشمن از تحریم‌ها پشیمان می‌شود

رئیس‌جمهور در واکنش به تحریم وزیر امور خارجه کشورمان از سوی آمریکا گفت: هر روز از مذاکره دم می‌زنند و از روی عجز در برابر خردورزی، وزیر خارجه ما را تحریم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از هریس، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در آئین بهره‌برداری از فاز نخست نیروگاه برق هریس با اشاره به توانمندی ایران در حوزه برق و انرژی اظهار داشت: وقتی به راحتی از برق استفاده می‌کنیم مانند ماهی‌ای که در آب است، قدر آن را نمی‌دانیم ولی وقتی در تابستان گرم برق قطع می‌شود یا در بیمارستان هنگام عمل جراحی و یا در تولیدصنعت هنگام قطعی برق متوقف می‌شود، قدر و ارزش این صنعت و انرژی را می‌دانند و قدردان خادمان صنعت برق و انرژی می‌شوند.

وی با بیان اینکه آماری که وزیر نیرو اشاره کردند در آغاز انقلاب اسلامی و در ۴۰ سال پیش، مقدار برق کشور ۷ هزار مگاوات بوده، در آغاز دولت تدبیر و امید ۶۹ هزار مگاوات بوده است، گفت: امروز در سال ششم دولت، میزان برق تولیدی ما ۸۱ هزار و ۷۰۰ مگاوات است که به معنی رشد چشمگیر در سرمایه‌گذاری و تولید و خدمات لازم در حوزه انرژی است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه وارد تکنولوژی جدید و نو در حوزه نیروگاهی شدیم و راندمان نیروگاه‌های ما بالاست، گفت: راندمان ۵۸ درصدی راندمان بسیار مطلوبی است که با نیروگاه‌های کلاس F می‌توانیم بهره‌برداری بهینه از انرژی داشته باشیم.

وی با تاکید بر‌اینکه در شرایطی هستیم که این افتتاح‌ها دلپذیرتر است، ابراز داشت: هر افتتاح، یک فتح و یک پیروزی برای رشد اجتماعی و اقتصادی ماست. در سال جدید هر ماه در یک استان شاهد افتتاح‌های ارزشمند از جمله حوزه آب و برق بودیم. امروز شاهد افتتاح یک نیروگاه و آغاز عملیات نیروگاه جدید، افتتاح سد و شبکه‌های آبیاری هستیم که بیش از ۶ هزار میلیارد سرمایه‌گذاری شده است، اینکه در حوزه آب و برق بیش از ۶ هزار میلیارد افتتاح داریم، به معنی پیشرفت اقتصادی و اجتماعی و افزایش نشاط است.

حجت‌الاسلام روحانی چرایی ارزشمندی افتتاح‌ها در این شرایط را مطرح کرد و افزود: اینکه یک کشور در شرایط عادی بوده و تحریم خارجی ندارد و فعالیت بانک‌ها عادی بوده و فروش نفت و یا کالاهای دیگر، عادی است، در این شرایط افتتاح افتخار نیست، در شرایطی مانند ایران که تحریم و فشار دشمن زیاد است، این افتتاح‌ها افتخار بالاتری را برای ملت به وجود آورده است.

برجام منطقه ای در کار نخواهد بود
بخوانید

وی با اشاره به استیصال بدخواهان در مواجهه با ملت و دولت ایران، گفت: دشمنان در حدود یکسال پیش ادعا می‌کردند که قادرند نظام جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهند یعنی استقلال کشورمان را بشکنند و آینده ملت ایران را در مشت خود بگیرند، اما غافل بودند که ملت ایران در همه مقاطع و صحنه‌ها در برابر دشمن موفق و پیروز بوده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اینکه می‌گویند ایران همواره در مذاکرات موفق بوده و در جنگ نا‌موفق، نصف حقیقت را پذیرفتند و بقیه ۵۰ درصد را هم درک خواهند کرد. اهل تجاوز نیستیم ولی در دفاع همواره پیروز شده‌ایم. همیشه دفاع ما موفق بوده و همیشه برای آب و خاک و وطن‌مان همه توان را به‌کار گرفتیم، ملت ما عزیزترین سرمایه‌ها و فرزندانش را برای دفاع از وطن فرستاد، اگر امروز هم نیاز باشد از این کار دریغ نمی‌کنند‌. دشمنان پس از گذشت یکسال و چند ماه از اعمال شدیدترین فشار و تحریم علیه ملت ایران به کارهای کودکانه متوسل شده‌اند.

حجت‌الاسلام روحانی با تاکید بر‌اینکه تعبیری غیر از اقدامات کودکانه شایسته کارهای آن‌ها نیست، ابراز داشت: هر روز می‌گویند می‌خواهیم با ایران بدون پیش‌شرط مذاکره کنیم ولی همزمان با این سخنان، وزیر امور خارجه ایران را تحریم می‌کند، قبل از آن غلط‌های بزرگتری کردند و رهبر‌ معظم انقلاب را تحریم کردند، دشمنان ما آنچنان عاجز شدند که سطح خرد‌ورزی و تفکر را از دست داده‌اند، راه مذاکره وزارت خارجه است و رئیس این وزارتخانه شخص وزیر خارجه است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ادعای ابرقدرتی دارند اما از منطق و مصاحبه یک دیپلمات شجاع و مقتدر مثل ظریف می‌ترسند، خاطر‌نشان کرد: دولتی که معتقد است در جهان مقتدر و ابرقدرت است، از مصاحبه وزیر خارجه ما می‌ترسد، آشکار است تمام ارکان کاخ سفید از منطق یک دانشمند دیپلمات فداکار و آگاه متزلزل می‌شود. ظریف در نیویورک مصاحبه می‌کند اما آمریکایی‌ها هفته‌ها ناراحتی خود را ابراز می‌کنند چراکه می‌گویند وزیر خارجه ایران افکار عمومی ما را منحرف می‌کند. شما که این همه ادعای آزادی بیان داشتید و ادعای دموکراسی در به اصطلاح آزادترین کشور دنیا داشتید، از منطق یک عالم مقتدر ایرانی کاخ قدرت‌تان به لرزه در می‌آید و کودکانه اعلام آمادگی مذاکره می‌کنید و از طرف دیگر وزیر خارجه ایران را تحریم می‌کنید.

جانشین فرمانده کل سپاه به نمایش نتانیاهو در مونیخ واکنش نشان داد
بخوانید

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه هر چه نگاه می‌کنم چیزی جز عظمت ملت ایران را نمی بینم، تاکید کرد: آن‌ها با یک ملت متحد و منسجم مواجه هستند، قدرت ما از کجاست؟  قدرت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه و حتی مقام معظم رهبری از ملت بزرگ ایران است و این ملت فداکار، منسجم، یکپارچه و بانشاط است که توان عظیمی را در برابر بدخواهان بوجود آورده است.‌

وی با اشاره به اینکه آیا آمریکا تصور می‌کرد که بعد از ۱۶ ماه از تحریم شاهد به‌ثمر رسیدن صدها پروژه مهم باشند؟، گفت: دولت تدبیر و امید سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در حوزه برق سرمایه‌گذاری کرده است. دولت، بخش خصوصی، بانک‌ها و صندوق توسعه ملی دست به دست هم دادند تا این پروژه‌ها در دوران تحریم به ثمر بنشیند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر‌اینکه کاری که بخش خصوصی انجام داد، دارای افتخار مضاعف است، اظهار داشت: دولت باید همه امور حوزه برق را به‌تدریج به بخش خصوصی واگذار کند، به طوری که اکنون ۶۷ درصد تولید برق کشور با بخش خصوصی است. سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی ما مسیر درستی را برای پیشرفت انتخاب کردند و مسیر ما در توسعه، همکاری و انسجام ادامه خواهد یافت.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه تردیدی ندارم دشمنان ما از تحریم خود پشیمان می‌شوند، ابراز داشت: تحریم گرچه ضرر دارد ولی فواید زیادی برای ایران دارد در حالی که برای دشمنان، هم شکست سیاسی، اخلاقی، حقوقی، تعهد در برابر نهادهای بین المللی و هم شکست در برابر یک ملت بزرگ ۸۲ میلیونی را در پی دارد. این تحریم‌ها همچنین به زیان اروپا و دیگران هم هست، اما نفع اصلی متعلق به ملت ایران است تا روی پای خود ایستاده و مستقل باشد.

دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است
بخوانید

وی پیشرفت‌های فناوری در ایران را در دوران تحریم‌ها، بسیار امیدوار‌کننده و مهم ارزیابی کرد و گفت: در فناوری نوین پیشرفت‌های خوبی داشتیم. خبر رسیده که در بخش‌هایی از صنعت خودرو که مجبور بودیم قطعات لازم را وارد کنیم، امروز بخش اعظم آن را در داخل تولید خواهیم کرد. چند هفته دیگر شاهد افتتاح مهمی در صنعت هوایی و پدافند هوایی خواهیم بود که همه این‌ها پیشرفت علمی و تکنولوژی افتخار آمیزی را برای ایران به ارمغان آورده است.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به سرنگون‌شدن پهپاد مدرن آمریکایی توسط پدافند کشورمان، گفت: موضوع مهم‌تر در پهپاد مدرن آمریکایی این بود که این پهپاد توسط پدافند ایرانی و بومی مورد اصابت قرار گرفت و این نیز افتخار بزرگی برای کشورمان به حساب می‌آید چرا که یکی از کارشناسان برجسته نظامی آنها صراحتاً اعلام کرد که مورد اصابت قرار دادن این پهپاد توسط ایران چیزی شبیه معجزه است.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید همه توان خود را برای پیشرفت کشور به‌کار گیریم، تصریح کرد: می‌دانم که مردم از لحاظ زندگی تحت فشار هستند و در یکسال گذشته تحریم‌های شدید اعمال شده ، سختی‌ و فشارهای زیادی را برای زندگی مردم وارد کرده است، اما در عین حال مردم سر فرود نیاوردند و می‌دانند که همه مسئولان تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات به‌کار گرفته و خواهند گرفت و دلیل آن تمام افتتاح‌ها در ماه‌های گذشته و در روزهای آینده است.

وی روحانی اضافه کرد: در این شرایط سخت همچنین آمار بیکاری کاهش یافته و روند تورم کاهشی شده است و تا پایان سال نیز شاهد شرایط مناسب‌تری در این زمینه خواهیم بود. امروز راه ما، تلاش، فداکاری و اتحاد بیشتر در استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و جوانان به منظور پیشرفت بیشتر و برای اقتصاد کشور و رفاه جامعه است.