رونمایی از چند سامانه گلوگاهی خودرو ساخت متخصصان صنعت دفاعی
رونمایی از چند سامانه گلوگاهی خودرو ساخت متخصصان صنعت دفاعی
همزمان با بازدید مدیر عامل ایران خودرو از نمایشگاه نهضت قطعه سازی وزارت دفاع چند قطعه گلوگاهی خودرو اعم از ACU، توربوشارژ، ایربگ و باتری های ویژه خودروهای عمومی و تاکسی و مناطق گرمسیری ساخت متخصصان صنعت دفاعی وزارت دفاع رونمایی شد.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع؛ مجید هدایت معاون وزیر دفاع و مدیر عامل سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع در آیین رونمایی از این سامانه ها اظهار داشت: نمایشگاه (نهضت قطعه سازی) در دو حوزه نظامی و غیرنظامی با نمایش ۲۰۰۰قطعه،  دستاوردهای ارزشمند نیروهای مسلح  در ساخت مواد فلزی،  مواد غیرفلزی،  سوخت ، مواد پرانرژی ، سرجنگی ، هدایت و ناوبری ، کنترل ، اویونیک ، الکترواپتیک ، ارتباطات ، رادار ، جنگال ، سایبرو فناوری اطلاعات ، انرژی ، تولید و توزیع توان ، موتور و پیشران و … را برای تأمین نیاز ملی و صنایع به نمایش گذاشته است.

وی با بیان ظرفیت و توانمندی بالای وزارت دفاع  در حوزه تولید انواع قطعات پیچیده و حساسی که مورد تحریم کشورهای بیگانه است گفت: امروز در وزارت دفاع  بیش از ۳۸ هزار قطعه می شود که در این نمایشگاه تنها  ۲ هزار قطعه به نمایش گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه وزارت دفاع با بومی سازی انواع سامانه ها، توانمندی خود را  در حوزه های مختلف  نشان داده است گفت: کشور می تواند همه نیازهای خود را از طریق ظرفیت‌های موجود در صنعت دفاعی تامین کند؛ تمرکز ما برای تامین نیازمندی ها باید به داخل کشور باشد و از این طریق صنعت خودرو سازی نیزهمانند صنایع دفاعی می تواند از تحریم ها عبور کند.”رونمایی از چند سامانه گلوگاهی خودرو ساخت متخصصان صنعت دفاعی”

مهندس هدایت در خصوص رونمایی از باتری های ویژه خودروهای عمومی گفت: این باتری ویژه خودروهای عمومی سبک با استارت مکرر است که ویژگی‌هایی از جمله مقاومت و اطمینان بالا در برابر استارت‌های پیوسته، ۷۰ درصد طول عمر بیشتر در دمای زیاد، ظرفیت بسیار بالا برای ذخیره بیشتر و همچنین ۲۵ درصد ایمنی و شارژ سریع بالاتر را دارا می‌باشد.

وی در خصوص باتری ویژه مناطق گرمسیری  نیز افزود: در این نوع باتری ها عمر و مقاومت باتری افزایش یافته است که می تواند تا حد زیادی دغدغه رانندگان مناطق گرمسیری را در تعویض زود هنگام باتری رفع نماید.

مجید هدایت در خصوص ساخت توروبوشارژ خودرو توسط متخصصان صنعت دفاعی گفت: توروبو شارژ سیستمی کمکی است که با تزریق هوای بیشتر به محفظه احتراق، توان خروجی و راندمان موتورهای درون‌سوز را افزایش می‌دهد.

وی افزود: توربوشارژر یک موتور مکانیکی بوده که میزان هوای ورودی به داخل موتور را افزایش می‌دهد. این دستگاه از دو بخش اصلی متصل به هم تشکیل شده که با هماهنگی همدیگر، حجم و فشار هوای ورودی به محفظه سیلندر را افزایش داده و در نهایت موجب افزایش قدرت کلی موتور می‌شوند.

مجید هدایت در خصوص ساخت ACU توسط متخصصین صنعت دفاعی تصریح کرد:ACU کامپیوتر کنترل هوشمند ایربگ و همان یونیت کنترلی است که فرامین مربوط به فعال‎سازی ایربگ را صادر می‌کند و تا کنون حدود ۳۰۰۰ ACu  تحویل شرکت های خودروسازی شده است.

وی با بیان اینکه صنعت دفاعی در تعامل تنگاتنگ با شرکت های خودروساز بخش عمده ای از تعهدات خود در زمینه باتری، توروبوشارژ ACU تأمین و تحویل داده است و بخش دیگری از قطعات  نیز به تولید انبوه رسیده است گفت: وزارت دفاع آماده تأمین نیازمندی صنایع مختلف برای قطع وابستگی است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت:‌ درحال حاضر ۱۰ شرکت در مجموعه وزارت دفاع در تولید و داخلی سازی ۳۰ پروژه ایران خودرو درحال همکاری هستند که با اجرای کامل این پروژه ها، گام بزرگی در داخلی سازی و قطع وابستگی به منابع خارجی برداشته می شود.

وی افزود: همکاری های خود با مجموعه دفاعی را از سال گذشته با قدرت و قوت بیشتری دنبال کرده ایم و در نهضت داخلی سازی که در خودروسازی کشور شکل گرفته به دنبال داخلی سازی و خودکفایی در تولید هستیم.

وی ادامه داد: در چهار میز خودکفایی که توسط وزارت صمت برگزار شد، همکاری هایی با وزارت دفاع شکل گرفت که بخشی از قطعات در پروژه های تعریف شده به تولید انبوه و خودکفایی رسیده است.

مقیمی با بیان این ‌در گذشته صنعت خودرو به کمک صنایع دفاعی کشور رفته و امروز صنایع دفاعی در بخش هایی که نیاز به دانش فنی بالا وجود دارد به حمایت خودروسازی کشور آمده است تصریح کرد: از ۳۰ پروژه همکاری با وزارت دفاع، برخی به تولید انبوه رسیده و برخی دیگر نیز در مرحله تست یک روز خط هستند، برخی دیگر نیز در مرحله نمونه سازی و یا انعقاد قرارداد هستند.”رونمایی از چند سامانه گلوگاهی خودرو ساخت متخصصان صنعت دفاعی

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرد: درحال حاضر با قطع وابستگی به منابع خارجی در بخش های زیادی از تولید، می توانیم میزان تولید را بهتر از گذشته مدیریت کنیم.

  • منبع خبر : ایسنا