ریابکوف: گفت‌وگوهای روسیه و آمریکا درباره پیمان موشکی پیشرفتی نداشت/ با مسکو نمی‌توان با زبان زور صحبت کرد
ریابکوف: گفت‌وگوهای روسیه و آمریکا درباره پیمان موشکی پیشرفتی نداشت/ با مسکو نمی‌توان با زبان زور صحبت کرد

معاون وزیر خارجه روسیه ضمن بی نتیجه خواندن دیدار با همتای آمریکایی خود در پکن و ابراز نگرانی از سرنوشت پیمان موشکی و متعاقب آن امنیت جهانی بعد از خروج واشنگتن از آن، تاکید کرد که با زبان تهدید و زور نمی‌توان با روسیه صحبت کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، […]

معاون وزیر خارجه روسیه ضمن بی نتیجه خواندن دیدار با همتای آمریکایی خود در پکن و ابراز نگرانی از سرنوشت پیمان موشکی و متعاقب آن امنیت جهانی بعد از خروج واشنگتن از آن، تاکید کرد که با زبان تهدید و زور نمی‌توان با روسیه صحبت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی ریابکوف” معاون وزیر امور خارجه روسیه صبح امروز بعد از دیدار دوجانبه با “آندریا تامپسون” معاون وزیر خارجه آمریکا در زمینه کنترل تسلیحات و امنیت بین‌المللی در حاشیه کنفرانس پنج قدرت هسته‌ای جهان (آمریکا، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) در پکن اعلام کرد که این گفت‌وگوها نتوانست پیشرفتی در زمینه پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط بوجود آورد.

ریابکوف در جمع خبرنگاران گفت: «ما در پکن نیز به رایزنی‌های دوجانبه خود ادامه دادیم، ولی متاسفانه هیچ پیشرفتی حاصل نشد. مواضع طرف آمریکایی کاملا سرسختانه و همراه با تهدید بود. البته ما به همتایان آمریکایی خود گفتیم که تلاش برای  تهدید و استفاده از زبان زور در گفت‌وگو با روسیه غیرممکن است.»

به گفته وی، در حقیقت آمریکا آمادگی گفت‌وگو با روسیه برای شفاف سازی مسائل را ندارد. ریابکوف افزود: «طرف آمریکایی در حال حاضر سعی می کند تا از کنفرانس مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه درباره موشک‌های جدید انتقاد کند، درحالیکه این برخورد گویای آن است که آنها آمادگی بررسی مشکلات و شفاف سازی مسائل را ندارند.»

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: «مسئولیت این وضعیت بطور کامل برعهده مقامات واشنگتن است. آنها مواضع گیری کاملا غیرسازنده‌ای اتخاذ کرده و با لحنی تند برای روسیه ۶۰ روز ضرب‌الاجل تعیین کردند که در این مدت ما می‌بایست خواسته‌های آنها را اجرا می‌کردیم. درحالیکه طرف آمریکایی اصلا به نگرانی‌های روسیه درباره پیمان موشکی توجهی ندارد.

سرگئی ریابکوف تاکید کرد که مسکو عمیقا نگران سرنوشت پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط و سرنوشت امنیت اروپایی و بین المللی است. البته مقامات مسکو دست روی دست نگذاشته و همچنان به کار خود برای نجات پیمان موشکی، حتی پس از توقف اجرای تعهدات آمریکا پس از تاریخ دوم فوریه  (۱۳ بهمن ماه) ادامه خواهد داد.

ضمن اینکه “الیگ روژکوف” معاون مدیر اداره عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه نیز پیش از این اعلام کرد که هیئت روسی در کنفرانس «قدرت‌های هسته‌ای» در پکن مسئله دکترین جدید نظامی آمریکا را مطرح کرده است. این دیپلمات روس گفت: «ما نگرانی جدی در رابطه با برخی عرصه‌های دکترین نظامی آمریکا داریم. این احساس بوجود می‌آید که برخی برنامه‌های نظامی طرف آمریکایی نیم قرن به عقب برگشته و استفاده از سلاح هسته‌ای را بعنوان ابزاری متعارف برای حل و فصل مسائل نظامی در نظر گرفته است.»

روژکوف افزود: «در این رابطه برای ما سئوالات زیادی مطرح شده که فهرستی از آنها را امروز کرده و امیدواریم همتایان آمریکایی ما در این باره توضیح بدهند.»