زاخارووا: متن مذاکرات توافق وین با “حفاظت از همکاری ایران-روسیه” اصلاح شده است
زاخارووا: متن مذاکرات توافق وین با “حفاظت از همکاری ایران-روسیه” اصلاح شده است
سخنگوی‌ وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای با تاکید بر این که مسکو همواره «کمک قابل توجهی» به روند مذاکرات وین کرده است، گفت متن توافق آتی در مذاکرات وین به گونه‌ای اصلاح شده است که از همکاری ایران-روسیه حفاظت شود.

سخنگوی‌ وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای با تاکید بر این که مسکو همواره «کمک قابل توجهی» به روند مذاکرات وین کرده است، گفت متن توافق آتی در مذاکرات وین به گونه‌ای اصلاح شده است که از همکاری ایران-روسیه حفاظت شود.

به گزارش صبح اقتصاد، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای درباره تحولات توافق هسته‌ای و مذاکرات گفت: هیچ سوالی (درباره برجام) برای ما وجود ندارد. بحث در مورد تعدادی از جنبه های اساسی و در عین حال بسیار حساس هنوز کامل نشده است. صیقل کاری نهایی متن (توافق‌نامه برجام) در جریان است. امیدواریم همکاران در غرب متوجه مسئولیتی باشند که بر دوش آنهاست.

به گفته زاخارووا، روسیه در مذاکرات وین برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که از آوریل ۲۰۲۱ ادامه دارد و هیئت‌ها به تکمیل موفقیت‌آمیز آن نزدیک شده‌اند، کمک قابل توجهی کرده است.

او هچنین خاطرنشان کرد، مجموعه اقدامات برای احیا روی میز مبتنی بر رویکرد روسیه است که به طور مداوم ترویج می‌ شود، که مستلزم بازگشت متقابل هماهنگ واشنگتن و تهران به تحقق همه الزامات برجام مطابق با پارامترها و مهلت‌ های اولیه توافق شده بدون هیچ مورد اضافی است.

روز سه شنبه وزیر خارجه روسیه سرگئی لاوروف در کنفرانس خبری بعد از مذاکره با همتای ایرانی خود حسین امیرعبداللهیان در این باره خبر داد.

وزیر خارجه روسیه ضمن پاسخ به پرسش ها گفت: ما ضمانت نامه کتبی دریافت کردیم. آنها در متن خود توافق مربوط به از سرگیری برجام آمده اند. در این متون حفاظت قابل اطمینان از کلیه پروژه ها و حوزه های فعالیت پیش بینی شده توسط برجام از جمله مشارکت مستقیم شرکت ها، متخصصان ما، من جمله همکاری آنها در پروژه های مهم مانند نیروگاه بوشهر و در تمامی موارد موجود در این زمینه است.
به گزارش ایسنا، همچنین خبرگزاری تاس گزارش داد، زاخارووا در این بیانیه نوشته است: واکنش مذاکره‌کنندکان آمریکایی و اروپاییی در وین نشان می‌دهد آن‌ها به خوبی درک می‌کنند مسئله چیست و مشروعیت لازم را به خواسته‌های ما می‌دهند.
تاس در ادامه به نقل از زاخارووا نوشت: متن توافق آتی به گونه‌ای اصلاح شده است که حفاظت از تمامی پروژه‌های مقرر در برجام و حیطه‌ فعالیت‌ها با مشارکت مستقیم متخصصان، همچنین به طور مثال همکاری روسیه-ایران در زمینه نیروگاه بوشهر-از تاثیرات مخرب محدودیت‌های ضد روسیه توسط آمریکا و اتحادیه اروپا به شکلی قابل اطمینان حفاظت شود.
اظهارات زاخارووا در پی این مطرح می‌شود که با ایجاد تغییراتی در مناسبات سیاسی بین‌المللی در پی حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه مسکو، دور هشتم مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با پیچیدگی‌هایی مواجه شده است. این مذاکرات چند روز پیش در حالی به دنبال تحولات اخیر با وقفه مواجه شد که به گفته طرفین، پیش‌رفت‌های چشم‌گیری در آن ایجاد شده بود.
بخشی از این تحولات، کشمکش‌هایی است که در روابط واشنگتن-مسکو در زمینه درخواست روسیه مبنی بر دریافت ضمانت کتبی از آمریکا جهت مصون ماندن روابط اقتصادی-تجاری‌اش با ایران از تحریم‌ها ایجاد شده است. دولت آمریکا موضوع تحریم‌های روسیه را که در پی حمله آن به اوکراین اعمال شده‌اند به روند مذاکرات وین بی‌ربط می‌دانست و با هرگونه صدور معافیت یا ارائه تصمین در این زمینه،  مخالفت کرد.
در این راستا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته با اشاره به اینکه واشنگتن شراکت مسکو در پروژه‌های هسته‌ای ایران ذیل برجام را تحریم نخواهد کرد، مدعی شد که این کشور به روسیه اجازه نخواهد داد از توافق هسته‌ای به عنوان راه گریزی از تحریم‌های مرتبط با اوکراین استفاده کند.