ساخت آینده بازار کاغذ نیازمند حفظ ثبات آن در شرایط فعلی است
ساخت آینده بازار کاغذ نیازمند حفظ ثبات آن در شرایط فعلی است
مدیر انتشارات قدیانی معتقد است در شرایط بحرانی فعلی بازار کاغذ، باید با یک‌راه‌حل سریع و فوری ثبات این‌بازار را حفظ کرد تا بشود آینده‌ای مناسب برای آن ساخت

به گزارش صبح اقتصاد مدیر انتشارات قدیانی معتقد است در شرایط بحرانی فعلی بازار کاغذ، باید با یک‌راه‌حل سریع و فوری ثبات این‌بازار را حفظ کرد تا بشود آینده‌ای مناسب برای آن ساخت.

نادر قدیانی مدیر انتشارات قدیانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت کاغذ نشر گفت: به‌عنوان یک‌ناشر که ۵۰ سال است در این‌زمینه کار کرده و ۸۰ درصد فعالیتش در زمینه کودک و نوجوان بوده و ۱۵ درصدش هم در حوزه بزرگسال، می‌گویم دولت باید بداند چرا در جامعه ثبات وجود ندارد که در نتیجه این‌عدم ثبات، وضعیت بازار کاغذ هم ثبات ندارد. در حال حاضر مصرف ما چه در زمینه کاغذ تحریر و گلاسه برای کتاب‌های کودک و نوجوان، کاغذ ۱۰۰ گرمی و برای کتاب‌های بزرگسال و رمان، کاغذ ۸۰ گرمی بالک است.

وی افزود: وقتی قیمت گوشت و مرغ و دیگر کالاهای مهم زندگی مردم ثبات ندارد، چه توقعی از قیمت کاغذ و به‌تبع آن، کتاب و کتابخوانی داریم؟ اگر اندک‌فروشی هم هست، از انبارها و کتاب‌های درون انبار است.

این‌ناشر درباره پیشنهادهای خود برای بهبود وضعیت کاغذ گفت:‌ باید ابتدا یک‌مرحله ابتدایی برای برون‌رفت از این‌بحران در نظر گرفت. این‌مرحله اول به‌نظرم یک‌دوره دوساله است. تا همین‌چندی پیش، قیمت کاغذ از بندی ۶۰۰ هزار تومان هم عبور کرد و چنین‌مساله‌ای باعث شده صنعت نشر متوقف شود. بنابراین به یک ‌حرکت سریع و فوری نیاز داریم تا ثبات آینده را تضمین کند. اگر دولت نمی‌تواند ارز و یارانه واردات و عرضه کاغذ را بین ناشران تامین کند، اجازه دهد کاغذ با دلار آزار وارد شود. در حال حاضر ما ۵۰ نفر نیروی چاپخانه و کارمند نشر داریم که اگر وضعیت به همین‌روال فعلی پیش برود، نشرمان تعطیل می‌شود و همه این‌افراد بی‌کار می‌شوند.

قدیانی گفت: دولت فعلی ناچار است با همان نرخ ارز دولت پیشین کار کند. پیشنهاد من این است که کاغذ را وارد کرده و به ناشران واقعی بدهند. یعنی به کار حرفه‌ای و سبقه ناشران توجه داشته باشند. این‌ملاحظات باید وجود داشته باشد تا آن دوره دوساله تمام شود و از مرحله بحران عبور کنیم. بنابراین راه‌کار کلی من حفظ ثبات در مرحله فعلی و ساختن صحیح آینده است. در حال حاضر هم اگر ارز دولتی و ارزان ندارند، برای واردات کاغذ، از همان ارز آزاد و ۲۵ هزار تومانی استفاده شود.