ساعت بازدید از موزه‌ها در بحران کرونا
ساعت بازدید از موزه‌ها در بحران کرونا
درحالی که وزارت بهداشت از مردم بابت تردد داخل شهر و یا سفر گلایه می کند، وزارت میراث فرهنگی بخشنامه افزایش ساعت کاری را به موزه ها داده و تاکید کرده که بخشنامه ستاد کرونا در اولویت است.

به گزارش واحد فرهنگی خبرگزاری صبح اقتصاد وزارت میراث فرهنگی در سایت خبری خود مدام از ممنوعیت سفر به استان‌های مختلف کشور، شهرهای گردشگری و مناطق تاریخی خبر می‌دهد از آن طرف محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در بخشنامه‌ای که آن را به همه موزه‌های کشور ارسال کرده، دستور می‌دهد تا بنا به تشخیص مدیران کل میراث فرهنگی در استان‌ها در ایام نوروز ۹۹ ساعت کاری موزه‌های کشور که اکنون تا ساعت ۱۹ هست تا ساعت ۲۰ افزایش یابد.”ساعت بازدید از موزه‌ها در بحران کرونا”

در این بخشنامه آمده: «ساعت کار موزه‌ها و اماکن وابسته در ایام نوروز از ساعت ۹ صبح تا حداقل ۲۰ اعلام می‌شود ولیکن افزایش ساعت کاری کاخ موزه‌ها و اماکن فرهنگی و تاریخی که تقاضای بازدید بیشتری را دارا هستند بر اساس صلاحدید مدیران کل محترم استان‌ها، مدیران محترم کاخ موزه‌های تهران و موزه ملی ایران بلامانع است.»

این بخشنامه مانند هر سال به تمام موزه‌ها و اداره‌های کل میراث فرهنگی در استان‌ها ارسال می‌شود اما امسال اوضاع به گونه دیگری رقم خورده است و اگرچه همه ساله این وزارت خانه که قبلاً در قالب سازمان فعالیت می‌کرد، مردم را به سفر تشویق می‌کرد اما امسال باید، هم راستا با وزارت بهداشت بوده و مردم را از سفر کردن منع می‌کرد. مدیران کل میراث فرهنگی در استان‌های کشور این اقدام را انجام داده و برخی از آنها اعلام کرده اند که موزه‌ها در برخی شهرها و یا در کل استان تعطیل است اما وزارت میراث فرهنگی نه تنها چنین ابلاغیه‌ای به صورت رسمی نداده بلکه در قالب بخشنامه‌ای مردم را به حضور حداکثری در موزه‌ها نیز تشویق کرده است. آن گونه که در بخشنامه معاونت میراث فرهنگی درباره برگزاری جشن و مسابقه و… سخن به میان آمده است.

در چند سال پیش هم افزایش ساعت کاری موزه‌های کشور به گونه‌ای بود که در عید نوروز دو سال قبل ساعت موزه‌ها در نوروز تا ۱۰ شب هم افزایش یافت ولی آن موقع بحث شیوع ویروس کرونا در جریان جامعه نبود. حالا بی توجه به این هشدارها و ویروس و بی توجه به پیامدهای آن، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی نه تنها با تعطیلی موزه‌های کشور مخالفت کرده است بلکه معاون او بخشنامه‌ای را صادر کرده که بسیاری از موزه داران با آن مخالف هستند. البته در این بخشنامه مواردی هم ذکر شده که در آن به رعایت موارد بهداشتی برای پیشگیری از شیوع ویروس پرداخته شده است. در بندی از این بخشنامه نیز آمده که بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و تصمیمات ستاد کرونا در اولویت قرار گیرد.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی پیرو این بخشنامه همین بند را مورد توجه قرار داده گفت: این دستورالعمل هر ساله اعلام می‌شد ولی امسال آن را اصلاح کرده و اعلام کردیم که بخشنامه‌های ستاد کرونا در اولویت این بخشنامه قرار دارد.”ساعت بازدید از موزه‌ها در بحران کرونا”

وی در پاسخ به این سوال که در اعلامیه‌های ستاد کرونا گفته شده مردم تردد ضروری نداشته باشند اما در این بخشنامه مردم به استفاده از فضای موزه‌ای تشویق شده اند گفت: این اختیار به موزه‌ها و اداره‌های کل میراث فرهنگی داده شده تا تصمیم بگیرند. اجبار نیست.

طالبیان درباره اینکه چرا موزه‌ها تا کنون تعطیل نشده اند پاسخ داد: باید ستاد و وزارت خانه این تصمیم را بگیرند و به ما اعلام کنند. ما پیشنهادات و گزارش‌های خودمان را به ستاد کرونا اعلام کرده و منتظر پاسخ هستیم.

او همچنین در پاسخ به اینکه ستاد کرونا اعلام نکرده موزه‌ها را تعطیل کنید اما در عین حال نگفته که می‌توانید افزایش ساعت کاری هم داشته باشید چرا حداقل ساعت کاری موزه‌ها را با توجه به هشدارها کمتر نکرده اید گفت: ما افزایش ساعت به موزه‌ها نداده ایم. گفته ایم که بخشنامه‌های ستاد کرونا در اولویت است و بنا به صلاحدید اقدام کنند.

  • منبع خبر : مهر