ستون‌های استخراج DNA ایران‌ساخت شدند
ستون‌های استخراج DNA ایران‌ساخت شدند
یک شرکت دانش بنیان داخلی توانسته است با بومی‌سازی دانش فنی تولید ستون های استخراج DNA و RNA نیاز آزمایشگاه‌های ژنتیک مولکولی و پزشکی را تامین کند.

به گزارش واحد علم و فناوری خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسیدهای نوکلئیک فصل مشترک همه جانداران هستند و از زنجیره های طویل مولکولی که مهمترین اطلاعات ژنتیکی را در داخل خود دارند تشکیل شده و جایگاه  مهمی را در بروز و شناخت ویژگیهای وراثتی به خود اختصاص داده اند.

برای استخراج این اسیدهای نوکلئیک حامل اطلاعات ژنتیکی، از ستونهای مخصوص استخراج استفاده می شود. تولید این ستونهای استخراج که در کیت های خالص سازی بکار می رود اگر چه بسیار پر کاربرد و حائز اهمیت فراوانی هستند اما تاکنون در انحصار آمریکا و کشورهای اروپایی و برخی کشورهای پیشرفته آسیایی بوده است.

یکی از شرکتهای دانش بنیان کشورمان موفق شده است برای نخستین بار، این ستونهای کیت استخراج DNA و RNA را بومی سازی کند. حسین کمال الدینی مدیر عامل این شرکت دانش بنیان از تولید ستون و کیت های استخراج DNA و RNA درکشور خبر داد و گفت: با این ستونها اسیدهای نوکلئیک از سلولها و بافتهای موجودات مختلف قابل استخراج است.

وی با بیان اینکه بافتهای مختلف موجودات حاوی اطلاعات ژنتیکی هستند ادامه داد: با این ستونها، اسیدهای نوکلئیک از بافت های مختلف بدن انسان مانند خون و بافتها، همچنین از باکتریها، قارچها و بافتهای مختلف گیاهان و حیوانات قابل استخراج است. ستونهای استخراج، اسیدهای نوکلئیک را از سایر ناخالصیهای درون سلولی مانند پروتئین ها، چربیها، قندها و نمکهای محلول،  جدا و در اختیار پژوهشگران ژنتیک قرار می دهد.

این فعال فناور به تولید این محصول با دانش فنی بومی اشاره کرد و گفت: شرکتهای خارجی تولیدکننده این محصول، دانش فنی را به انحصار خود در آورده و در اختیار کشور دیگری قرار نمی دهند. ما نیز از مهندسی معکوس فراتر رفتیم و با دانش فنی بومی خودمان به شیوه ای انحصاری این ستون را تولید کردیم.

کمال الدینی از رضایت بخش بودن کارایی این محصول در آزمایشگاه ها خبر داد و افزود: تولید کنندگان کیتهای استخراج DNA و RNA عمده ترین مشتری این محصول دانش بنیان هستند. فعالان آزمایشگاهی حوزه های پزشکی، گیاه پزشکی، دامپزشکی، میکروبیولوژی، خون و سلولهای بنیادی از این کیتها استفاده می کنند.

وی با اشاره به تولید سایر مواد و محلول های لازم در کیتهای استخراج اضافه کرد: ستون استخراج جزء اصلی از مجموعه کیت استخراج DNA  و RNA به شمار می رود و برای عملکرد صحیح، باید تمامی اجزاء کیت نیز مهیا باشد که در این رابطه شرکت انواع کیتهای خالص سازی نیز تولید شده است.

این فعال فناور، ایران ساخت بودن و کیفیت هم پای نمونه خارجی ضمن قیمت پایین‌تر را از ویژگی‌های مهم این محصولات عنوان کرد و گفت: ستون‌های این کیت‌ها به طور کامل در ایران ساخته شده است و تمام بخشهای مورد نیاز در بازار داخل یافت می شود.

کمال‌الدینی کیفیت بالا در کنار قیمت پایین‌ را مزیتی برای حمایت از این کالای داخلی دانست و اضافه کرد: قیمت پایین تمام شده یک پنجم نمونه مشابه خارجی بوده و با توجه به سایه گستردن تحریمها، که سبب شده است کیتهای مشابه خارجی با قیمت بسیار بالا و با زمان و دشواری زیاد تهیه شود، شرکت ما را به نخستین تولید کننده این ستون‌ها در داخل کشور تبدیل کند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان از فعالیت ۴ نفر به طور مستقیم در فعالیتهای تولید این ستونها اشاره کرد و افزود: تجهیزاتی را که برای تولید این ستونها در اختیار نداشتیم در شرکت طراحی و به کمک متخصصان داخلی و همکاری با صنعت ساختیم. به طوریکه تولید این ستونها هم اکنون به مرحله نیمه صنعتی و تولید نیمه انبوه رسیده و ظرفیت تولید ماهانه ۲۵۰۰۰ ستون فراهم شده است.

  • منبع خبر : مهر