سه پیش نیاز برای باقی ماندن در سوییس خاورمیانه
سه پیش نیاز برای باقی ماندن در سوییس خاورمیانه
عضو سابق اتاق بازرگانی ایران می‌گوید، بررسی تحولات در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که سطح همکاری‌های تجاری و حضور ایرانیان در عمان افزایشی قابل توجه را تجربه خواهد کرد.

عضو سابق اتاق بازرگانی ایران می‌گوید، بررسی تحولات در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که سطح همکاری‌های تجاری و حضور ایرانیان در عمان افزایشی قابل توجه را تجربه خواهد کرد.

مهدی علیپور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: عمان کشوری است که با بسیاری از کشورهای جهان ارتباط سیاسی خوبی دارد و با توجه به همین روابط به سوییس خاورمیانه مشهور است. این کشور در طول تمام سال‌های گذشته نیز ارتباط خوبی با ایران داشته و ارتباطات سیاسی قدرتمندی میان دو کشور برقرار است. با این وجود اما سطح همکاری‌های تجاری دو طرف در طول این سال‌ها چندان بالا نبوده است.

وی با اشاره به تحولاتی که در ماه‌های گذشته در افزایش تعامل میان دو طرف رخ داده، بیان کرد: اخیرا تعداد زیادی از ایرانی‌ها چه برای مهاجرت و چه برای فعالیت اقتصادی و تجارت به عمان وارد شده‌اند، شرکت ثبت کرده‌اند یا کار خود را در دیگر مسیرها آغاز کرده‌اند. از سوی دیگر عمانی‌ها نیز شناخت بسیار خوبی از ایران دارند، بسیاری از آنها به ایران سفر کرده و در شهرهایی مانند شیراز حضور داشته‌اند و همین موضوع باعث شده از ظرفیت‌های اقتصادی ایران، کالاهای تولید شده در ایران و حتی ذائقه مصرفی ایرانیان اطلاعات خوبی داشته باشند و در این حوزه‌ها امکان تعامل میان دو طرف بالاست. در حال حاضر به شکل روزانه پروازهایی از عمان به مقصد چند شهر ایران انجام می‌شود و همه اینها باعث شده سطح تعاملات دو طرف افزایش پیدا کند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه حضور در بازار عمان بسیار رقابتی خواهد بود، توضیح داد: عمان از کشورهای مختلف جهان واردات دارد. از سوی دیگر با توجه به مرز زمینی مشترک با امارات متحده عربی، بخش زیادی از کالاهای موردنیاز از این طریق به عمان وارد می‌شود، اما با این وجود کالاهای ایرانی چه در حوزه‌های صنعتی و معدنی و چه در حوزه مواد غذایی و خوراکی شانس خوبی برای حضور در عمان دارند.

علیپور ادامه داد: برای آنکه ما بتوانیم میزان صادرات خود را حفظ کرده و ارتقا بدهیم باید در سه حوزه مراقبت‌های لازم را انجام دهیم. نخست حفظ و ارتقا کیفیت کالاهای صادراتی ایران است، دوم فراهم کردن زیرساخت‌های حمل و نقل و به موقع رساندن کالاها و سوم حفظ مزیت رقابتی در حوزه قیمت. اگر این سه موضوع مدیریت شود، قطعا کالاهای ایرانی شانس خوبی برای حضور در بازار عمان خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر هر یک ریال عمان به پول ما معادل ۹۳ هزار تومان تمام می‌شود، به این ترتیب این ضریب تبدیل برای تجار ما جذابیت بالایی خواهد داشت و در صورت فراهم شدن مقدمات لازم، می‌توان انتظار داشت که حضور ایران در بازار عمان گسترش پیدا کند.