سوال یک نماینده درباره قرارداد” توتال” و “کرسنت” از زنگنه
سوال یک نماینده درباره قرارداد” توتال” و “کرسنت” از زنگنه
عضو کمیسیون انرژی مجلس از حضور زنگنه در مجلس برای ارائه توضیحات پیرامون سیاست‌های گازی وزارت نفت خبر داد.

هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از حضور بیژن زنگنه وزیر نفت در مجلس برای ارائه توضیحات پیرامون سؤال خود درباره سیاست‌های گازی این وزارتخانه خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده قرار است تا وزیر نفت در جلسه نوبت عصر مجلس در روز (سه‌شنبه ۲۷ فروردین) حضور یابد.

وی افزود: سیاست‌های نفتی، قرارداد‌ها در حوزه نفت و گاز و همچنین از دست دادن بازار منطقه‌ای در این حوزه‌ها از دیگر محور‌های سؤال از وزیر نفت است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: از نظر ما سیاست‌های گازی ایران سیاست‌های چندان مناسبی نبوده و در نتیجه آن بازار گاز منطقه را از دست داده‌ایم.

خادمی افزود: از دست دادن بازاری که از طریق خط لوله صلح و صادرات گاز به پاکستان و هند می‌توانست به دست بیاید، ماجرای کرسنت و همچنین قرارداد با توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی که این شرکت پروژه را رها کرد و در نهایت چالش‌هایی که با ترکمنستان داشتیم، همگی از جمله اقداماتی بود که ما را از بازار گاز منطقه جدا کرد.

خادمی اظهار داشت: وزیر نفت در سال گذشته در کمیسیون انرژی حاضر شد و پیرامون محور‌های سؤال توضیحاتی را ارائه کرد که بنده به‌عنوان طراح از پاسخ‌های وزیر قانع نشدم؛ هیئت رئیسه سؤال مذکور را اعلام وصول و زمان رسیدگی به سؤال در صحن علنی را تعیین کرده است. وزیر برای ارائه توضیحات باید در صحن علنی مجلس حاضر شود؛ اگر نمایندگان از توضیحات وزیر قانع نشوند وزیر کارت زرد دریافت می‌کند.

  • منبع خبر : تسنیم