سیستم عامل جدید هواوی «سیلفیش» نام دارد
سیستم عامل جدید هواوی «سیلفیش» نام دارد
شرکت هواوی قصد دارد در موبایل های خود از سیستم عامل جایگزین «سیلفیش او اس» استفاده کند که مبتنی بر لینوکس است. درهمین راستا مذاکراتی بین هواوی و مقامات روسیه انجام شده است.

به گزارش واحد علم و فناوری خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از جی اس ام آرنا، هواوی به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر نخواهد بود از این پس از سیستم عامل اندروید و همچنین سرویس‌های گوگل پلی استور استفاده کند.

بنابراین شرکت چینی مذکور باید نرم افزار سیستم عامل خود را به شیوه دیگری تهیه کند. پیش از این شایعات مختلفی مطرح شد و حتی گزارش شد این شرکت از سیستم عامل Hong Meng OS استفاده می کند. از سوی دیگر شایعاتی حاکی از آن بود که هواوی از Ark OS استفاده خواهد کرد و این سیستم در ماه اکتبر عرضه می‌شود. اما اکنون منابع آگاه ادعا می‌کنند هواوی قصد دارد از یک سیستم عامل جایگزین دیگر به نام Sailfish OS استفاده کند.

البته این سیستم عامل مورد استفاده هواوی به طور دقیق Sailfish نیست بلکه شاخه‌ای از آن به نام Aurora OS است که یک سیستم عامل موبایل مبتنی بر لینوکس است.

«جیو پینگ» مدیر ارشد اجرایی هواوی نیز درباره استفاده ازSailfish OS با کنستانتین نوسکوف وزیر توسعه دیجیتال، ارتباطات و رسانه‌های جمعی روسیه مذاکره کرده است. در حقیقت طبق گزارش‌های مختلف هواوی هم اکنون سیستم عامل مذکور را در برخی از دستگاه‌های خود آزمایش می‌کند.

براساس گزارش مذکور، پینگ از احتمال انتقال بخشی از روند تولید تراشه و دستگاه‌های هواوی به روسیه نیز سخن گفته است. با وجود این، اپراتور Rostelcom که حاصل همکاری هواوی و دولت روسیه است، ضمن ابراز تمایل به همکاری با توسعه‌دهندگان شرکت‌های ارتباطات سیار، از اظهارنظر در خصوص اخبار فوق خودداری کرده است.

با این وجود هنوز هیچ بیانیه رسمی از سوی دو طرف اظهار نشده است.

سیستم عامل Sailfishدر اصل فنلاندی است.

  • منبع خبر : مهر