شعر انقلاب شعر موضوع‌مند در همه موضوعات است
شعر انقلاب شعر موضوع‌مند در همه موضوعات است
مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی و مرکز موسیقی حوزه هنری گفت: شعر انقلاب شعر موضوع‌مند در همه موضوعات است و شعر موضوع‌مند نیست که اگر شعری موضوعش چیز دیگری بود بگوییم این شعر انقلاب نیست.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی و مرکز موسیقی حوزه هنری گفت: شعر انقلاب شعر موضوع‌مند در همه موضوعات است و شعر موضوع‌مند نیست که اگر شعری موضوعش چیز دیگری بود بگوییم این شعر انقلاب نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، آئین اختتامیه سومین کنگره شعر «زیر یک سقف» با حضور میلاد عرفانپور مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی و مرکز موسیقی حوزه هنری و محمد حسین مهدویان دبیر علمی این کنگره و عاطفه جوشقانیان دبیر این‌کنگره در تالار سوره برگزار شد.

فاطمه عارف‌نژاد و عباس جواهری از استان قم، شهاب مهری و محمدرضا وحید زاده از استان تهران به عنوان برگزیدگان بخش کلاسیک معرفی شدند. همچنین در این بخش سعیده کرمانی از خراسان رضوی، ایمان طرفه از استان خوزستان، میثم داودی از استان قم، فاطمه گیلانی از استان تهران و زهرا نظری رتبه شایسته تقدیر را کسب کردند. حسین خزاعی از استان کرمانشاه، سمیه تورجی از استان فارس و محسن کاویانی از استان قم نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.

عارفه دهقانی و وحیده احمدی نیز از استان تهران برگزیده بخش فرزند آوری شدند.

سید سلمان علوی، محمد جعفری و محمدمهدی خان‌محمدی، عضو شورای سیاست‌گذاری کنگره، میلاد عرفان‌پور، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، محمد حسین مهدویان دبیر علمی کنگره، سیدمحمد جواد شرافت، خلف‌زاده قاری کنگره شعر «زیر یک سقف»، نجم الدین شریعتی، راضیه جبه‌داری، شاعر و پژوهشگر حوزه بانوان و حسین حقیقی مورد تقدیر قرار گرفتند.

در ابتدای این‌مراسم عرفانپور گفت: «زیر یک سقف»، اتفاق خودجوشی از میان شاعران دغدغه‌مند به ادبیات انقلاب و شاعران جوانی است که از رویش‌های خوب شعر روزگار ما هستند و پیرو دغدغه‌ای که در حوزه خانواده داشتند حرکتی خودجوش را آغاز کردند. کنگره شعر زیر یک سقف مجموعه جوانی است که با ذوق و رویکرد درست نسبت به ادبیات توانسته مسیر خلق آثار با موضوع خانواده را هدایت کند.

وی ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم این گفتمان را ترویج کنیم که ادبیات انقلاب صرفاً ادبیات اجتماعی، سیاسی یا حماسی نیست. ادبیات انقلاب صرفاً ادبیاتی نیست که به یک واقعه مشخص به نام انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ و حواشی آن و دوره دفاع مقدس بپردازد، بلکه این موضوعات بخشی از ادبیات انقلاب است. ما باور داریم که ادبیات انقلاب باید ادبیات زندگی باشد. زندگی گاهی در ساحت عشق جریان دارد، گاه در حماسه و گاهی در موضوعات اجتماعی، گاهی در اعتراض و گاهی در معرفت، حکمت و اخلاق و همه اینها موضوعاتی است که هر انسان به صورت روزمره خواسته یا ناخواسته با آنها مواجه است.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی و مرکز موسیقی حوزه هنری افزود: طبیعت شاعری، حضور در میدان‌های مختلف است. من به عنوان شاعر نمی‌توانم خود را محدود به یک حوزه کنم. شعر انقلاب شعر موضوع‌مند در همه موضوعات است و شعر موضوع‌مند نیست که اگر شعری موضوعش چیز دیگری بود بگوییم این شعر انقلاب نیست.

وی گفت: یکی از موضوعات مهم و مورد غفلت واقع شده شعر انقلاب، موضوع عشق است. عشق با تخصیص نسبتی با خانواده و زندگی ایرانی اسلامی اگر باور داشته باشیم در رابطه میان همسران امروز نیاز به محتوایی داریم که خانواده‌ها از آن بهره ببرند و اگر اعتقاد داریم که عشق و عاطفه باید میان زوجین برقرار باشد، یکی از مهمترین منابعی که این جریان را دامن می‌زند ادبیات، شعر و هنر است.

عرفانپور ادامه داد: چقدر برنامه‌ریزی کرده‌ایم که شعر عاشقانه مناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی داشته باشیم؟ چقدر برای شعر عاشقانه‌ای که حیا، عفاف و عشقی در امتداد عشق الهی در آن موج بزند، برنامه‌ریزی کرده‌ایم؟ عاشقانه ما حرف زیادی برای ادبیات دنیا دارد. عاشقانه‌ای که ما می‌توانیم طرح کنیم عاشقانه‌ای است که پشتوانه بسیار عمیق و محکمی به نام اسلام و فرهنگ انقلاب اسلامی دارد و نمونه‌های عینی و مصداق‌های بیرونی زیادی در این چهل سال داشته است. سوال این است که اگر شاعران در خط مقدم این عملیات و مأموریت نیستند، چه کسانی باید در خط مقدم این اتفاق بایستند؟

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی و مرکز موسیقی حوزه هنری افزود: مهمترین وظیفه شاعران این است که در دوران حاضر اولویت‌ها را بشناسند و لابه‌لای شعرهایی که در حال و هوای مختلف است، نگاه ویژه‌ای به اولویت‌ها داشته باشند. عشق یکی از اولویت‌ها است که انقلاب اسلامی دوست دارد آن را ترویج کند و به تداوم زندگی مشترک و نشاط در زندگی کمک می‌کند و محدود به زوجین نمی‌شود، بلکه به فرزند، خواهر، برادر، مادر و پدر اشاعه پیدا می‌کند.

وی گفت: کنگره شعر زیر یک سقف رویداد مهم و جریان‌سازی است که به همت عده‌ای شاعر جوان و خودانگیخته برگزار شده است. هدف این کنگره هدف فرهنگی کشور و انقلاب اسلامی است. امیدوارم این جریان بتواند به عنوان جریانی که الگوی تازه‌ای را معرفی می‌کند، بسط داده شود و در میان شاعران کشور دیده شود. این اتفاق جای دارد در داستان و رمان هم ایجاد شود.

در ادامه این آئین مهدویان گفت: از حدود ۳ سال پیش که کنگره کلید خورد تا امروز، اتفاقات خوبی رخ داده و کنگره در زمینه خانواده و عاشقانه‌های یک سقف به رشد خوبی رسیده است. امسال حدود ۶۰۰ اثر در سه بخش کلاسیک، کودک و نوجوان و طنز با محوریت موانع ازدواج و فرزندآوری به دبیرخانه ارسال شد. آثار در دو مرحله و به صورت کدگذاری‌شده داوری شد که یک بخش شامل غربالگری اولیه و بخش دیگر شامل آثار بخش طنز توسط اساتیدی چون ناصر فیض و امید مهدی‌نژاد داوری شد. در بخش کلاسیک، عالیه محرابی و علی داودی و سید مهدی حسینی و در بخش کودک و نوجوان، خانم شاهانی و زندی داوری آثار را برعهده داشتند.

جوشقانیان از سخنرانان دیگر این آئین گفت: مقام معظم رهبری می‌فرمایند ابتدا باید تمدن اسلامی شکل گیرد و محوریت تمدن اسلامی با محوریت خانواده است؛ بنابراین ما تصمیم گرفتیم با زبان هنر به بحث خانواده بپردازیم و خدا را شاکرم که طی سه دوره کنگره شعر زیر یک سقف اتفاقات خوبی افتاده و اشعار خوبی سروده شده و تا حدود نسبتاً زیادی به اهداف اولیه‌ای که داشتیم دست پیدا کردیم.

وی ادامه داد: ما می‌خواستیم شاعران مأمنی برای خواندن و شنیدن عاشقانه‌های پاک و عفیف خانوادگی داشته باشند که این امر در این کنگره رقم خورد. ما امسال در دیدار شاعران با مقام معظم رهبری گزارش دو ساله کنگره و نشست‌های آن را ارائه کردیم و حضرت آقا نامه‌ای فرستادند و با سلام به همه عوامل کنگره شعر زیر یک سقف، هدیه‌ای ارسال کردند و به حمدالله این رویداد مورد رضای ایشان هم بوده است و من امیدوارم این کنگره مورد رضایت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) هم قرار گیرد.

دبیر کنگره شعر زیر یک سقف افزود: در نشست هم اندیشی با اعضای کنگره شعر، مقرر شد که روال کنگره به شکل فعلی ادامه پیدا نکند و برای گسترش و عمیق‌سازی آن به صورت محافل استانی یا تبدیل اشعار به مدیا و محصولاتی که قابل دسترس‌تر باشند کار کنیم.

در پایان این آئین ناصر فیض گفت: وقتی مرور مختصری در تاریخ ادبیاتمان داشته باشیم، می‌بینیم بخش اعظمی از آثار شاعران گذشته تا امروز، زمینه تغزلی دارد؛ سعدی را با تمام عظمتش با غزلیاتش می‌شناسیم و دیوان مولانا را با تمام آثارش در طراز بالاتری می‌بینیم. در ادبیات فارسی همیشه تعریف درستی از عشق وجود داشته و در شعر فارسی جایگاه زن با تعریف درستی همراه بوده و همیشه پایه و اساس خانواده بوده است. جایگاه خانواده در فرهنگ ایرانی که برگرفته از اعتقادات دینی ما است جایگاه بسیار محکمی در جهان است.