شناسایی جرائم پر تکرار/ وجود ۲۷۰ هزار پرونده تغییر کاربری
شناسایی جرائم پر تکرار/ وجود ۲۷۰ هزار پرونده تغییر کاربری
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از شناسایی جرائم پر تکرار در کشور خبرداد.

به گزارش صبح اقتصاد اصغر جهانگیر امشب و با حضور در برنامه گفت و گوی تلویزیونی در رابطه با علل وقوع جرم گفت: تعیین اولویت‌های شکل‌گیری جرایم و دعاوی در کشور مهم است. رفع علل شکل گیری جرایم هم در دستور کار است.

وی افزود: آمارهایی که وارد قوه قضائیه می‌شود از راه‌های بررسی علل وقوع جرم است. مورد دیگر هم مربوط به آمار ناجا و ورودی به ضابطین و آمار ارائه شده به دستگاه‌های نظارتی است.

جهانگیر ادامه داد: برای اینکه داده‌های ورودی قوه را مرتب کنیم نیاز به شاخص‌هایی از جمله جرایم پر تکرار، جرایم مهم و امکان پیشگیری وجود داشت. جرایم پر تکرار شناسایی و کار پیشگیری از آن آغاز شده است‌.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در خصوص همکاری نهادها با قوه قضائیه گفت: بر اساس قانون اساسی، کشور به قوای سه گانه مستقل تقسیم شده است اما باید هماهنگی لازم را با هم داشته باشند.

وی افزود: با توجه به اینکه قوای سه گانه در شرایط جدید از هماهنگی خوبی برخوردار هستند وقت آن رسیده که طبق قانون، هر دستگاهی وظیفه خودش را شناخته و به آن عمل کند.

جهانگیر خاطرنشان کرد: البته هنوز هماهنگی مورد انتظار را در عمل نمی‌بینیم چرا که هنوز برخی دستگاه‌ها از ارائه آمار مربوط به حوزه خود، خودداری کنند.

وی در خصوص راه اندازی سامانه اعتبار سنجی گفت: افراد اجازه می‌دهند در صورت انجام معامله، مورد ارزیابی قرار گیرند. سامانه‌های مالیاتی متعددی در کنار سامانه ثبتی و بانکی داریم. وقتی این سامانه‌ها را به هم مرتبط کنیم و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد، بسیاری از مسائل مربوط به این موضوع حل و فصل می‌شود.

جهانگیر در رابطه با پیشگیری از وقوع جرم در حیطه ساخت و سازهای غیر قانونی گفت :۲۷۰ هزار پرونده مربوط به تغییر کاربری و تعدی به اراضی داشتیم که با ایجاد سامانه‌ای در این رابطه می‌توان مسئله تغییر کاربری را پیش از اجرا متوجه شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در رابطه با اسناد عادی و رسمی گفت: تا زمانی که بحث اعتبار رسمی به اسناد رسمی قانونی شود، مراجع مربوط به صدور اسناد عادی را رصد می‌کنیم.

وی افزود: با گران شدن زمین، مناطق حاشیه‌ای مورد توجه قرار گرفت و بنگاه‌های معاملات املاک در حاشیه زمین غیر قانونی ایجاد شد که با هماهنگی دادستانی به صورت حساب شده رصد و پلمپ می‌شوند.

جهانگیر خاطرنشان کرد: استاندارد کردن قراردادهای بنگاه‌های قانونی معاملات املاک هم در دستور کار است‌.

  • منبع خبر : مهر