شناسایی عوامل ایجاد فساد در دستور کار قوه قضاییه است
شناسایی عوامل ایجاد فساد در دستور کار قوه قضاییه است
معاون اول قوه قضائیه گفت: شناسایی ریشه‌ها و عوامل ایجاد فساد و پیشگیری از بروز و ترویج آن در دستگاه‌های مختلف و احیای حقوق عامه در دستور کار قوه قضائیه است.

به گزارش واحد اجتماعی خبرگزاری صبح اقتصاد حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری گیلان، این استان را مهد پرورش علما، سرداران و مجاهدان دانست و اظهار کرد: گیلان استانی است که مجاهدانی را در خود دارد که همواره در تاریخ انقلاب می درخشند.

وی با اشاره به در پیش بودن عید غدیرخم، گفت: حفاظت و صیانت از بیت المال، حمایت و جانبداری از مردم، برقراری امنیت و آرامش مردم، ایستادگی در برابر دشمنان، بی طرفی و بدون تبعیض قضاوت کردن از توصیه‌ها و سفارشات مولای متقیان علی (ع) به مسؤلان است.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: امام علی (ع) در برابر آن‌هایی که می‌خواستند زمینه برگرداندن منافقان و نفوذ آنان را فراهم کنند به شدت برخورد کرد و ایستادگی مجاهدانه‌ای در این مسیر داشت.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با تاکید بر اینکه امروز نیازمند مقابله جدی با دست اندازی‌های به حقوق مردم و هنجارشکنی هستیم افزود: عده‌ای با سوء استفاده از موقعیت و بازی با قانون و فرار از خلاهای قانونی بر منابع مردم چنگ می‌اندازند تا قدرت بسازند و در میان افراد نفوذ و آنها را به فساد بکشانند.

وی با بیان اینکه وظیفه مهم قوه قضائیه، تحقق عدالت در جامعه است، تصریح کرد: قوه قضائیه در برابر این افراد قاطعانه و بدون تبعیض عمل خواهد کرد.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: قوه قضائیه با کسانی که ارزش‌های اسلامی و دینی را زیر پا می گذارند و مجری منویات طاغوت و شیطان بزرگ هستند؛ بی تفاوت نیست و برخورد جدی دارد.

محسنی اژه‌ای، برقراری امنیت و بریدن دستانی که بدنبال برهم زدن امنیت مردم هستند را از رویکردهای قوه قضائیه عنوان کرد و افزود: امروز ملت ایران از روزهای گذشته قوی‌تر است.

وی ورودی پرونده ها در گیلان را نسبت به میانگین کشوری بیشتر خواند و گفت: ماندگاری پرونده‌ها و زمان اطاله دادرسی در استان نسبت به میانگین کشوری پایین تر است.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه سرقت، توهین، ضرب و جرع عمدی و غیرعمدی و تهدید بیشترین پرونده‌های کیفری در کشور را شامل می‌شود، گفت: بسیاری از پرونده‌ها در این بخش با صلح و سازش قابل حل است، بنابراین باید در این زمینه از ظرفیت شورای حل اختلاف استفاده شود.

وی با تأکید بر برخورد با بانک‌های متخلف گفت: بانک‌ها و متولیان آن باید براساس یک قانون و ضابطه مشخص اقدام به پرداخت تسهیلات کنند زیرا در غیر این‌ صورت جرایم و تخلفات عدیده‌ای در مورد معوقات بانکی و نحوه هزینه کرد تسهیلات ایجاد می‌شود.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه تنها یک فرد توانسته به یک بهانه دیگر مقدار زیادی تسهیلات از بانکی بگیرد و با آن بیش از ۳۸ هزار سکه خریداری کند، تصریح کرد: برای اینکه واقعاً با چنین پدیده‌ها و مفاسدی برخورد کنیم باید به سراغ کسی برویم که پس از پرداخت تسهیلات بانکی هیچ نظارتی بر نحوه هزینه آن نداشته است.

محسنی اژه‌ای در پایان با تاکید بر برخورد جدی با ریشه ‌ای فساد گفت: شناسایی ریشه‌ها و عوامل ایجاد فساد و پیشگیری از بروز و ترویج آن در دستگاه‌های مختلف و احیای حقوق عامه در دستور کار قوه قضائیه است.

  • منبع خبر : ایسنا