شناسایی و تعقیب ۴۸ متهم در ارتباط با پرونده سردار سلیمانی
شناسایی و تعقیب ۴۸ متهم در ارتباط با پرونده سردار سلیمانی
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: در ارتباط با پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی ۴۸ متهم شناسایی شدند و اقدامات لازم برای تحت تعقیب قراردادن آن‌ها انجام شده است.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از قوه قضاییه، علی باقری دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در این باره، اظهار کرد: در ارتباط با پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی ۴۸ متهم شناسایی شدند و اقدامات لازم برای تحت تعقیب قراردادن آن‌ها انجام شده است.

وی افزود: از کشورهایی که به نوعی دخیل و درگیر در این جنایت ترور بودند، درخواست شده که اطلاعات و مستندات را در اختیار دستگاه قضایی ایران قرار دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: آخرین کشور آلمان بود؛ اخبار و اطلاعاتی به دست ما رسید که پایگاه آمریکایی‌ها (رامشتاین) در آلمان در تبادل اطلاعات میان پهپادهای آمریکایی که در جنایت ترور شهید سلیمانی درگیر بودند دخیل بوده است.”شناسایی و تعقیب ۴۸ متهم در ارتباط با پرونده سردار سلیمانی”

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر پیشین عراق در این مستند با بیان این که پس از سفرش به پکن و بعد از هماهنگی با عربستان برای میانجی گری میان ایران و عربستان به ریاض رفته است، گفت: با ملک سلمان پادشاه عربستان و محمد بن سلمان ولیعد این کشور دیدار و موضوع را مطرح کردیم. آن ها گفتند بسیار خوب ما نامه ای برای شما ارسال خواهیم کرد و تو آن را به دست طرف ایرانی برسان.
نخست وزیر پیشین عراق پیام عربستان را پیامی خشک توصیف کرد که فاقد سلام و بسم‌الله بوده است و افزود: من گفتم ارسال چنین پیامی به ایران سخت است، سعودی ها گفتند نخست وزیر عراق پیام ما را ببیند و اگر ملاحظاتی دارد به ما بگوید، من ملاحظاتی که داشتم را برای آن ها ارسال کردم و سعودی ها نیز پیام جدیدی نوشتند، این پیام دیپلماتیک تر بود، مضامین آن تغییر نکرده بود اما شکل پیام و برخی کلمات آن تغییر کرده بودند.
عادل عبدالمهدی در ادامه گفت: من پیام را به دست سردار سلیمانی رساندم و او نیز گفت ما به این پیام پاسخ خواهیم داد.بعد از آن شهید سلیمانی را دیدم و به او گفتم پاسخی به من ندادید، سردار سلیمانی گفت در سفر بعدی پاسخ ایران را خواهم آورد که آن سفر آخرین سفر بود و سردار سلیمانی در آن شهید شد.
وی در رابطه با حملات آمریکا و رژیم صهیونیستی به برخی مقرهای نظامی عراقی و هجوم مردم عراق به سفارت آمریکا گفت: دو روز قبل از این اتفاق با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تماس تلفنی داشتم،او گفت این تظاهرات در مقابل سفارت ما چیست، گفتم این ها عراقی هستند که به مساله حمله به منطقه قائم اعتراض دارند، ترامپ گفت ایرانی هستند، گفتم خیر همه آن ها عراقی هستند و بین آن‌ها افراد ایرانی حضور ندارند.
نخست‌وزیر پیشین عراق خاطرنشان کرد: مکالمه ما بسیار خوب بود و احتمال این وجود داشت که گفت‌وگوهایی را با ایران آغاز کنیم و عملیات تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا انجام شود.”شناسایی و تعقیب ۴۸ متهم در ارتباط با پرونده سردار سلیمانی

به گفته وی، شرط ایران این بود که همه زندانی ها یک جا آزاد شوند اما آمریکایی ها برای معلوم شدن اهداف و چیزهای دیگر می‌گفتند ابتدا برخی از زندانی ها آزاد می شوند نه همه آن ها.

عبدالمهدی یادآور شد: در حقیقت در آن زمان آقای الکاظمی به عنوان رئیس اطلاعات به تهران رفت و با یکی از زندانی ها عکس گرفت و با آگاهی ما و ایران عکس ها را برداشت و عملیات تبادل زندانیان را برعهده گرفت.”شناسایی و تعقیب ۴۸ متهم در ارتباط با پرونده سردار سلیمانی”

وی در بخش دوم این مستند می گوید: تقریبا ساعت یک بامداد بود که اخباری در رابطه با انفجار هواپیمایی حامل اشخاص ایرانی در فرودگاه بغداد منتشر شد، شخصی که مرا از خواب بیدار کرد آقای الکاظمی نخست وزیر کنونی عراق بود که با من تلفنی تماس گرفت، ما می‌دانستیم که سردار سلیمانی می خواهد به عراق بیاید زیرا من روز بعد آن حادثه ساعت ۸:۳۰ صبح موعد ملاقات با سردار سلیمانی داشتم و قرار بود صبحانه را باهم بخوریم. شناسایی و تعقیب ۴۸ متهم در ارتباط با پرونده سردار سلیمانی

 

 

  • منبع خبر : ایسنا