صادرات یک میلیارد و ۳۱ میلیون دلاری صنعت نساجی و پوشاک کشور
صادرات یک میلیارد و ۳۱ میلیون دلاری صنعت نساجی و پوشاک کشور
معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: صادرات صنعت نساجی و پوشاک در سال گذشته یک میلیارد و ۳۱ میلیون دلار بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت، سعید زرندی در آئین گشایش نخستین نمایشگاه تخصصی فرش ماشینی، موکت، پرده و کالای خواب و هفتمین نمایشگاه تخصصی ورزش، تجهیزات ورزشی و صنایع وابسته با بیان اینکه یکی از صنایعی که در سال ۱۳۹۷ وضعیت و پتانسیل مناسبی را بعد از چند سال داشته صنعت نساجی و پوشاک است و در کل کشور تعداد ۷۹۰۰ واحد نساجی و پوشاک با اشتغال ۲۶۰ هزار نفر فعال هستند اظهار داشت: صادرات صنعت نساجی و پوشاک در سال ۱۳۹۷ یک میلیارد و ۳۱ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: واردات نساجی و پوشاک در سال ۹۷ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۹۶ کاهش ۳۱ درصدی را نشان می‌دهد که این کاهش واردات نتیجه ظرفیت و پتانسیل خوب این صنعت در کشور است.

زرندی عنوان کرد: در ۴ ماهه اول امسال در کشور تعداد یک هزار و ۹۱۰ پروانه بهره‌برداری صنعتی با سرمایه ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و تعداد اشتغال ۳۱ هزار و ۲۹ نفر صادر شده که از لحاظ تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته‌ایم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سیاست وزارت در سوق دادن سرمایه‌ها به سمت فعال کردن واحدهای نیمه‌فعال تصریح کرد: در ۴ ماهه نخست امسال تعداد ۸ هزار و ۳۵۵ جواز تاسیس برای سرمایه‌گذاران صنعتی صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد.

زرندی گفت: در ۴ ماهه نخست امسال از  تعداد ۳۷ محصول منتخب در تعداد ۲۲ محصول  رشد را شاهد هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در هفته دولت در کل کشور تعداد ۴۰۹ طرح با میزان سرمایه‌گذاری ۳۸ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۲۹ هزار و ۸۸۰ نفر آماده بهره‌برداری است و یا به بهره‌برداری رسیده‌اند.

صنایع پایین‌دستی برق و الکترونیک در فارس فعال شود

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اظهار داشت: رونق فارس در مبحث صنعتی، گردشگری و کشاورزی است و ضرورت دارد تا فارس به اولویت خود که برق و الکترونیک هست تمرکز کند و در این مهم (برق و الکترونیک) صنایع پایین دستی را فعال کند.

سعید زرندی بیان کرد: نمایشگاه بستری مناسب برای شناساندن محصولات و کالاهای ایرانی و داخلی و بومی است که این نمایشگاه حاکی است فارس روی موضوع خوب بالاخص نساجی و پوشاک هم تمرکز دارد.

وی با اشاره به طرح‌های در دست احداث با پیشرفت فیریکی بالا در فارس افزود: فارس استان ویژه‌ای در حوزه صنعت است به‌گونه‌ای که طرح‌های عظیمی در سطح استان فارس در حال احداث و اجرا است  از جمله مجتمع بزرگ آلومینیوم جنوب با ۱٫۲ میلیارد دلار  سرمایه‌گذاری، کربنات سدیم فیروزآباد، طرح توسعه کاشی پاسارگاد سرام، فاز دوم مجتمع ذوب آهن پاسارگاد در کوار که به‌ زودی با افتتاح این طرح‌ها رونق، رشد و اقتصادی افزایش سطح اشتغال در استان ایجاد می‌شود اما حمایت مقامات عالی در استان جهت تسریع در حرکت فعالیت تولیدی و اقتصادی را می‌طلبد.

نخستین نمایشگاه تخصصی فرش ماشینی، موکت، پرده و کالای خواب پس از ۶ سال تعطیلی و هفتمین نمایشگاه تخصصی ورزش، تجهیزات ورزشی و صنایع وابسته با حضور  دکتر سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت عصر روز چهارشنبه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس شروع به‌کار کرد.

در این نمایشگاه ۱۷۰ غرفه در سالن حافظ به مساحت ۶ هزار متر مربع در نخستین نمایشگاه فرش ماشینی، موکت، پرده و کالای خواب حضور دارند که ۷۲ درصد مشارکت کنندگان این عنوان از استان فارس و مابقی از استان‌های تهران، خراسان رضوی، یزد، اصفهان و قزوین به ارائه آخرین محصولات و خدمات خود می‌پردازند.

همچنین بیش از ۲۰۰ غرفه در زمینه تولید و توزیع محصولات ورزشی و خدمات و صنایع مرتبط با ورزش و سلامت در این نمایشگاه حضور دارند.

تمامی علاقه‌مندان، متخصصان و عموم مردم می‌توانند جهت بازدید از این نمایشگاه‌ها تا روز شنبه ۹ شهریورماه همه روزه از ساعت ۱۷ تا ۲۲ به محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس مراجعه کنند.