صحن حضرت زهرا(س) مفروش می‌شود
صحن حضرت زهرا(س) مفروش می‌شود
۲۰ هزار مترمربع از صحن حضرت زهرا (س) امروز همزمان با دهم صفر مفروش و آماده پذیرایی از زائران اربعین می‌شود.

به گزارش واحد فرهنگی خبرگزاری صبح اقتصاد احداث صحن حضرت زهرا (س) به همت مهندسان و کارگران ایرانی از سوی ستاد بازسازی عتبات از اوایل دهه ۹۰ کلید خورد و هم‌اکنون بخش زیارتی این صحن تکمیل شده است.”صحن حضرت زهرا(س) مفروش می‌شود”

البته با توجه به توقف اعزام نیروهای ستاداز اواخر سال گذشته به دلیل شیوع کرونا، عملیات تکمیل این صحن‌نیز با مشکلاتی مواجه شد؛ به طوری که به گفته محمد جلال مآب، رئیس ستاد بازسازی عتبات حضرت زهرا (س) همچون سال‌های گذشته در ایام اربعین پذیرای زائران خواهد بود و درباره حضور موکب‌ها در این صحن، تولیت حرم علوی تصمیم‌گیری می‌کند.

صحن حضرت زهرا (س) در جوار حرم امام علی (ع) در سه طبقه احداث شده و در حالی که حدود ۱۰ روز تا اربعین حسینی باقی مانده و بسیاری از زائران پیاده‌روی اربعین از مسیر نجف به سوی کربلا مشرف می‌شوند، صحن حضرت زهرا (س) در حال آماده‌سازی برای پذیرایی از زائران ساکن عراق می‌شود.

بر همین اساس، هر روز صحن و حرم نجف اشرف ضدعفونی می‌شود و قرار است ۲۰ هزار مترمربع از صحن‌حضرت زهرا (س) برای پذیرایی از زوار اربعین آماده شود؛ به طوری که از امروز با پهن شدن فرش‌ها در صحن و فراهم شدن سایر امکانات همچون پتو و وسایل سرمایشی، فضای بخش زیارتی صحن‌حضرت زهرا (س) میزبان زوار اربعین است.

به گزارش فارس، صحن‌حضرت زهرا (س) در سال‌های اخیر میزبان زوار اربعین بوده و موکب‌های ایرانی و عراقی در اطراف حرم به زوار خدمت می‌کردند که امسال با نبود موکب‌های ایرانی به دلیل بسته بودن مرز عراق و شیوع کرونا، همچنان موکب‌های عراقی به ارائه خدمات مختلف به زائران حسینی می‌پردازند.

پروژه صحن حضرت فاطمه (سلام الله علیها) یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی در تاریخ عتبات عالیات به شمار می رود. برآورد می شود تمامی بخشهای این پروژه طی دو سال آینده به مرحله بهره برداری برسد. طراح, مجری و بانی این پروژه ستاد بازسازی عتبات عالیات در جمهوری اسلامی ایران بوده و در این زمنیه هماهنگی های لازم به صورت کامل با  دیوان عالی اوقاف عراق و آستان قدس علوی صورت گرفته است.

پروژه توسعه صحن مطهر علوی که با عنوان پروژه صحن حضرت فاطمه (سلام الله علیها) شناخته می شود بزرگترین پروژه ی آستان قدس علوی به شمار می رود و یکی از طرحهای مهم و زیر ساختی اين آستان می باشد. افزایش مستمر تشرف زائران به نجف اشرف از گوشه و کنار دنیا و نياز مبرم به اماکن زیارتی و عبادتی مناسب اهمیت اجرای چنین پروژه ای را دو چندان می کند.

  • منبع خبر : فارس