علت افزایش نقدینگی؛مداخله دولت در ساز و کار اقتصادی
علت افزایش نقدینگی؛مداخله دولت در ساز و کار اقتصادی

کارشناسان اقتصادی، علت افزایش نقدینگی را مداخله دولت در ساز و کار اقتصادی دانسته و از برخورد منفعلانه در این حوزه، انتقاد کردند. به نقل از صدا و سیما، کامران ندری، کارشناس پولی و بانکی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما گفت: تاکنون خلق پول در شبکه بانکی بسیار بالا بوده است؛ ضمن اینکه […]

کارشناسان اقتصادی، علت افزایش نقدینگی را مداخله دولت در ساز و کار اقتصادی دانسته و از برخورد منفعلانه در این حوزه، انتقاد کردند.

به نقل از صدا و سیما، کامران ندری، کارشناس پولی و بانکی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما گفت: تاکنون خلق پول در شبکه بانکی بسیار بالا بوده است؛ ضمن اینکه معضل رشد نقدینگی در گذشته و در دولت‌های قبلی هم به وجود آمده که علت اصلی آن، مداخله دولت در سازوکارهای اقتصادی است.

وی، افزایش قیمت‌ها و تورم را همیشگی دانست و با اشاره به افزایش بیشتر خوراکی‌ها و مواد غذایی نسبت به سایر اقلام افزود: دخالت دولت سبب شده که عموم مردم تورم را در جامعه زیاد احساس نکنند.

ندری میزان نقدینگی کشور را ۱۶۵۰ هزار میلیارد تومان تا قبل از سال ۹۷ ذکر کرد و افزود: اگر کمک بانک مرکزی نباشد، بانک‌ها بعنوان یک بنگاه اقتصادی نمی توانند به تعهداتشان عمل کنند.

یوسف کاووسی، دیگر کارشناس پولی و بانکی حاضر در برنامه نیز گفت: در شهریور سال ۹۶ بانک مرکزی و مجموعه تیم اقتصادی درصدد پائین آوردن نرخ سود بانکی بودند و بانک مرکزی به این نتیجه رسید که بازوی تولید جامعه، توانایی پرداخت سود ۲۰ درصدی را ندارد

کاووسی به مطالبات معوق بانک‌ها از تولیدکنندگان اشاره کرد و درباره تدابیر دولت برای کنترل نقدینگی افزود: آخرین تدبیری که دولت و بانک مرکزی انجام داد فروش سکه و جمع‌آوری نقدینگی جامعه بود.

او به طلا بعنوان ذخایر بانک مرکزی از سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی شاید کار درستی در ارائه و فروش ذخایر طلای کشور نکرد، طلایی که در سال‌های مقاومت و تحریم، جمع‌آوری شده بود.

کاووسی همچنین از پایدار نبودن سیاست‌های اقتصادی و سپرده‌گذاری های کوتاه‌مدت انتقاد کرد و گفت: بانک مرکزی تا کنون، آماری اعلام نکرده است؛ ولی می توان گفت حدود ۵۰ درصد نقدینگی اخیر از سپرده‌های بانکی به بازار وارد شده است

عزیزنژاد، دیگر کارشناس اقتصادی نیز در رابطه با نقدینگی گفت: نوسانات اقتصادی بودجه کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از طرف دیگر، شبکه بانکی بر اساس تعادل در ترازنامه خود بانک باید به سمت مدیریت ریسک نقدینگی حرکت کند.

کارشناس پولی و بانکی افزود: با توجه به اینکه بانکها توانایی نگهداری پول در زمانیکه صاحب سرمایه آن را مطالبه کند ندارند، بنابراین برای انجام تعهدات خود در پرداخت سودهای گذشته مجبورند سرمایه های جدیدی را با تعهد پرداخت سود بیشتر جذب کنند.

او تنها راه ممکن برای خروج این بن‌بست را خروج بانک‌ها از بنگاه داری و اصلاح ساختار بانکی کشور و شورای پول دانست.­­