از ترکیه می‌خواهیم که در عملیات خود در عفرین خویشتن‌داری نشان دهد
از ترکیه می‌خواهیم که در عملیات خود در عفرین خویشتن‌داری نشان دهد

هیئت نمایندگان وزارت امور خارجه آمریکا اظهار کرد، رکس تیلرسون در روزهای آتی مذاکرات “دشواری” را با ترکیه، بر سر حقوق بشر و مساله سوریه پیش رو خواهد داشت.  ‌به نقل از خبرگزاری فرانسه، اواخر ماه گذشته میلادی آنکارا حمله‌ای را در شمال سوریه علیه کردهای سوریه آغاز کرد. واشنگتن این شبه‌نظامیان را در مبارزه […]

هیئت نمایندگان وزارت امور خارجه آمریکا اظهار کرد، رکس تیلرسون در روزهای آتی مذاکرات “دشواری” را با ترکیه، بر سر حقوق بشر و مساله سوریه پیش رو خواهد داشت.

 ‌به نقل از خبرگزاری فرانسه، اواخر ماه گذشته میلادی آنکارا حمله‌ای را در شمال سوریه علیه کردهای سوریه آغاز کرد. واشنگتن این شبه‌نظامیان را در مبارزه با داعش حمایت کرده و  تسلیحات در اختیار آنان می‌گذارد.

این عملیات از جانب ترکیه، بروز  تنش‌هایی را در روابط پیچیده واشنگتن و آنکارا در پی داشت.

یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در آستانه سفر تیلرسون به منطقه، به خبرنگاران گفت: از ترکیه می‌خواهیم که در عملیات خود در عفرین و در مرز خود با شمال سوریه، خویشتن‌داری نشان دهد.

تیلرسون طی سفر خود، از قاهره، کویت، امان و بیروت نیز دیدار خواهد کرد.

این مقام آمریکایی افزود: ما گفت‌وگوهای خود را با درخواست خویشتن‌داری آغاز می‌کنیم و به دنبال راه‌هایی برای کمک به پایان این عملیات در نزدیک‌ترین زمان ممکن هستیم.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از آمریکا خواسته است که سربازان خود را از منبج سوریه خارج کند.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا اذعان کرد: واضح است که ما ملزم به همکاری با ترکیه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقاصد بلند مدت آنان و تلاش برای یافتن راهی به منظور پاسخ دادن به نگرانی‌های امنیتی قانونی آن‌ها  هستیم و در عین حال برای کاهش تلفات غیرنظامیان و بیش از هر چیز، تمرکز بر شکست داعش که هنوز به پایان نرسیده، تلاش می‌کنیم.

وی با اشاره به لفاظی‌های جنجالی ترکیه در خصوص این مساله گفت، این مذاکره، گفت‌وگویی دشوار خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود که دیدار  رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا شامل موضوعات حساس دیگری از جمله حقوق بشر و بازداشت‌هایی که در پی کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه صورت گرفت و آمریکا آن‌ها را “خودسرانه” می‌داند نیز باشد.

سال گذشته ترکیه کارکنان محلی ساختمان دیپلماتیک آمریکا در این کشور را بازداشت و تانر کیلیچ، رییس سازمان عفو بین‌الملل در ترکیه را دستگیر کرد.

مقام دیگری از وزارت امور خارجه آمریکا اظهار کرد: درخواست خود از ترکیه مبنی بر آزاد کردن این افراد را بسیار واضح مطرح کرده‌ایم و در گفت‌گوهایمان با آن‌ها نیز بسیار قاطع بوده‌ایم. ترکیه خشمگین است و این زمان دشواری برای تعامل با آنان است.

اما واشنگتن براین باور است که دو کشور منافع اساسی مشترکی از جمله ثبات سوریه، شکست داعش و مبارزه با حزب کارگر کردستان ترکیه (پ.ک.ک) که دو طرف آن را نهادی تروریستی می‌دانند، دارند.