فرآورده های نفتی دیگر ماندگاری در گمرکات ندارد
فرآورده های نفتی دیگر ماندگاری در گمرکات ندارد

مدیرکل صادرات گمرک ایران گفت: با اصلاح دستورالعمل صادرات فرآورده های نفتی و مشتقات مایع نفت و گاز که مربوط به ده سال پیش بود، صف آزمایش این نوع فرآورده ها از بین رفت. ه نقل از صدا و سیما، علی‌اکبر شامانی گفت: در چارچوب ماده ۴۵ آئین نامه مواد ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق […]

حمل و نقل

مدیرکل صادرات گمرک ایران گفت: با اصلاح دستورالعمل صادرات فرآورده های نفتی و مشتقات مایع نفت و گاز که مربوط به ده سال پیش بود، صف آزمایش این نوع فرآورده ها از بین رفت.

ه نقل از صدا و سیما، علی‌اکبر شامانی گفت: در چارچوب ماده ۴۵ آئین نامه مواد ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق کالاو ارز، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت نفت دستورالعمل گذشته را اصلاح و از خرداد برای اجرا ابلاغ کرده اند.

مدیرکل دفتر صادرات گمرک کشور در دستورالعمل گذشته ابتدا باید ماهیت فرآورده های نفتی از سوی استاندارد و کارگروه مربوطه درخصوص وجود مواد یارانه ای بررسی و اعلام نظر و سپس مجوز صادرات داده می شد.

وی ادامه داد:در این دستورالعمل به جز محموله های تولید کنندگان خوش نام که با تعهد مدیر عامل ارسال می شد، بقیه فرآورده های نفتی باید ۲۰ تا ۳۰ روز در گمرک می ماند تا ماهیت آن تعیین شود.

شامانی تصریح کرد : این صف انتظار علاوه بر مخاطرات برای گمرکات، با افزایش هزینه های توقف، صادر کنندگان را هم متضرر می کرد که با رویکرد تسهیل صادرات همخوانی نداشت.

وی افزود: در اصلاحیه اخیر همه واحدهای تولیدی خوش نام هستند مگر اینکه خلاف ان ثابت شود و هر واحد تولیدی که کالایش کد استاندارد سازی سازمان استاندارد را دریافت کرده باشد می تواند صادرات کند و پس از آن آزمایش استاندارد انجام خواهد شد.

مدیرکل دفتر صادرات گمرک کشور خاطر نشان کرد : فرآورده های نفتی دیگر ماندگاری در گمرکات ندارد و اتحادیه ها و انجمن های مربوطه نیز این اقدام را رضایت بخش خواندند.