فرار سرمایه؛یکی از نتایج آسیب شناسی وضعیت اقتصادی کشور
فرار سرمایه؛یکی از نتایج آسیب شناسی وضعیت اقتصادی کشور

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی اتاق تهران از شتابزدگی و هیجانزدگی در اقتصاد، به عنوان عمده ترین عارضه منفی تاثیرگذار بر اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: این موضوع شرایطی را به وجود آورده که متاسفانه باعث شده تا آن بخش از تصمیمات و برنامه هایی که باید الزاما در کشور صورت بگیرد، دچار توقف […]

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی اتاق تهران از شتابزدگی و هیجانزدگی در اقتصاد، به عنوان عمده ترین عارضه منفی تاثیرگذار بر اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: این موضوع شرایطی را به وجود آورده که متاسفانه باعث شده تا آن بخش از تصمیمات و برنامه هایی که باید الزاما در کشور صورت بگیرد، دچار توقف شود و یا ضریب رشد خودش را نداشته یا نتوانسته زیرساخت های لازم را در این مسیر تعیین کند.

رضا پدیدار با رد رشد ۴,۶ درصدی رشد اقتصاد بدون درآمدهای نفتی در زمستان سال ۹۶ گفت: قطعا این رقم کمتر است و آخرین مطالعاتی که پارلمان بخش خصوصی انجام داده میزان رشد اقتصادی بدون درآمدهای نفتی ۳٫۸ می باشد. این عدد را بامستنداتی که در اختیار داشتیم و روندی که پروژه ها داشته، مستقیما به دولت منعکس کرده ایم.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی اتاق تهران فرار سرمایه را به عنوان یکی از نتایج آسیب شناسی وضعیت اقتصادی کشور مطرح کرد و گفت: بحث فرار سرمایه در کشور بر کسی پوشیده نیست، ما فرار سرمایه را هم در بخش ریالی داریم و هم در بخش ارزی داریم.

وی متذکر شد: حتی موافقت نامه هایی را که با بخش های مختلف اقتصادی کشور و به خصوص سرمایه گذارانی که قصد دارند از داخل کشور، تجمیع سرمایه کنند و آن بخشی هم که قرار بود از خارج از کشور منتقل شود؛ نه تنها اینها اتفاق نیافتاد بلکه بخش عمده ای از سرمایه گذاری هایی که قرار بود صورت بگیرد و حاصل فرآیند اقتصادی ما در کسب درآمدهای ملی اعم از درآمدهای ارزی و ریالی بود، عملیاتی نشد و ما به هدفگذاری خودمان نرسیدیم.

پدیدار ادامه داد: جمع سرمایه گذاری که روی موافقتنامه ها حاصل شده بود عددی نزدیک به ۱۸,۲ میلیارد دلار بود و جذب سرمایه گذاری داخلی در حدود ۵٫۵ میلیارد دلار بود. در این بخش تنها کاری که توانستیم انجام دهیم این بود که بخشی از نیازهای کالای استراتژیک صنعت نفت را که موسوم به ۱۰ خانواده کالایی مورد نظر وزارت نفت بود، با عقد قرارداد از طریق شرکت های خصوصی و بدون دخالت دولت و انتخاب شریک خارجی برای انتقال دانش فنی و همین طور بخش کوچکی از مشارکت سرمایه گذاری توانستیم ۵٫۲ میلیارد دلار قرار داد ببندیم که تا امروز حدود ۵۰ درصدش انجام شده است.

وی اظهار داشت: متاسفانه ما در طرح های متوسط مدت و بلند مدت خودمان نتوانسته رشدی داشته باشیم و افزایش ضریب رشد اقتصادی کشور بخاطر قراردادهای شرکت های خصوصی برای تامین کالاهای استراتژیک است.