فرانسه، ایران را به بازگشت تحریم‌ها تهدید کرد
فرانسه، ایران را به بازگشت تحریم‌ها تهدید کرد
وزیر امور خارجه فرانسه به‌طور علنی ایران را به بازگشت تحریم‌های چندجانبه تهدید کرد.

فرانسه، ایران را به بازگشت تحریم‌ها تهدید کرد

وزیر امور خارجه فرانسه به‌طور علنی ایران را به بازگشت تحریم‌های چندجانبه تهدید کرد.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد،«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه به‌طور علنی ایران را به فعال‌سازی سازوکار موسوم به «مکانیسم ماشه» که بازگشت تحریم‌های چندجانبه علیه ایران را در پی خواهد داشت، تهدید کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه طی سخنانی در پارلمان این کشور اظهار داشت: «با توجه به اینکه ایران هر دو ماه یک بار اقدامی برخلاف برجام صورت می‌دهد، ما احتمال فعال‌سازی سازوکار حل اختلاف [مکانسیم ماشه] را در دست بررسی داریم.»

بر اساس بند ۳۷ برجام که به «سازوکار بازگشت خودکار» یا «مکانسیم ماشه» شهرت دارد، در صورت نقض برجام از سوی ایران، طرف‌های دیگر برجام می‌توانند بازگشت روال خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را به جریان بیندازند.

کاهش تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام که در ماه‌های اخیر به بهانه‌ای برای مقامات اروپایی تبدیل شده و انتقادات مکرر آنها از ایران را در پی داشته است، پس از آن اتفاق افتاد که حتی با گذشتن بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف‌های دیگر این توافق اقدام عملی ملموسی برای حمایت از حقوق مشروع ایران در چهارچوب برجام صورت ندادند.

در پی کوتاهی طرف‌های دیگر برجام به‌ویژه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در اجرای تعهدات خود ذیل برجام، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

از آن زمان تاکنون ایران طی چهار گام در فواصل ۶۰ روزه تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را کاهش داده است.
مقامات ایران پیش از این بارها تأکید کرده‌اند که روند کاهش تعهدات هسته‌ای ایران تا زمانی که طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود در قبال ایران ذیل این توافق چندجانبه عمل نکنند، ادامه خواهد یافت.