لاوروف: تلاش ضدایرانی آمریکا باعث رسوایی شورای امنیت می‌شود
لاوروف: تلاش ضدایرانی آمریکا باعث رسوایی شورای امنیت می‌شود
وزیر خارجه روسیه هشدار داد تلاش آمریکا برای احیاء تحریم‌های ضدایرانی، نه‌تنها غیرسازنده است؛ بلکه به رسوایی و ایجاد تفرقه در شورای امنیت منجر خواهد شد.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیه -۱، از آمریکا بابت تلاش برای احیاء تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران انتقاد کرد و هشدار داد که چنین اقدامی می‌تواند به رسوایی جدی در شورای امنیت و در نهایت، تضعیف اقتدار آن منجر شود.

وزیر خارجه روسیه در این باره افزود: با شرکای آمریکایی و دیگر اعضای شورای امنیت همکاری می‌کنیم. روسیه درک می‌کند که اکثر قریب به اتفاق ملت‌ها به عدم درستی و غیرسازنده بودن این اقدام آگاه هستند. این نه تنها به هیچ وجه نتیجه‌بخش نخواهد بود؛ بلکه به رسوایی جدی و تفرقه در شورای امنیت سازمان ملل منجر خواهد شد و نهایت آنکه، اقتدار آن را زیر سوال می‌برد.

به گفته این مقام روس، آمریکا می کوشد تا از راههای شبه قضایی و حقوقی تحریم‌ها علیه ایران را احیا کند.

لاوروف ادامه داد: موضوع این است که یکی از کشورهایی (آمریکا) که پشت قطعنامه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران بود؛ اعلام کرد که به الزامات آن عمل نمی‌کند؛ اما در عین حال، از دیگران می‌خواهد که به این الزامات عمل کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از اظهاراتش افزود: آمریکا هرچه بتواند انجام می‌دهد تا خود را از قید تعهدات چندجانبه رها کند.

وی ادامه داد: اگر واشنگتن به این نتیجه برسد که چین کمتر از آنکه به آمریکا کالا بفروشد؛ از این کشور خریداری می‌کند، شروع به تهدید چین و اعمال محدودیت‌هایی برای واردات کالا از این کشور می‌کند. علیه ایران هم به رغم اینکه این کشور همه تعهدات خود را ذیل برجام انجام می‌دهد؛ فقط (به بهانه) سوء رفتار (منطقه‌ای)، تحریم اعمال می‌کند و در قبال ونزوئلا هم، همین راهبرد را دارد.

به گزارش مهر، آمریکا مدعی شده که مکانیسم ماشه علیه ایران را فعال کرده، این در حالی است که ۱۳ عضو شورای امنیت ازجمله طرفین اروپایی برجام، با صدور بیانیه‌هایی، یادآوری کردند که واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و دیگر یکی از مشارکت‌کنندگان برجام به شمار نمی‌رود تا حق مطالبه بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور را داشته باشد.

کد خبر ۵۰۰۵۷۳۸
  • منبع خبر : مهر