لاپید: نگرانیم بحران اوکراین توجه را از مذاکرات وین دور کند
لاپید: نگرانیم بحران اوکراین توجه را از مذاکرات وین دور کند
وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی گفت که نگران است موضوع اوکراین - روسیه توجهات را از مذاکرات وین دور کند.

وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی گفت که نگران است موضوع اوکراین – روسیه توجهات را از مذاکرات وین دور کند.

به گزارش صبح اقتصاد، یائیر لاپید وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در گفت وگو با پایگاه خبری – تحلیلی آکسیوس درباره تنش های اخیر میان مسکو و کی یف و حضور نیروهای نظامی روسیه در مرز اوکراین گفت که بعید می داند این وضعیت به یک تقابل خشونت آمیز میان دو کشور در آینده نزدیک تبدیل شود.

وی در ادامه گفت: اسرائیل نگران است که موضوع اوکراین – روسیه توجهات را از مذاکرات با ایران در وین دور کند.

لاپید افزود: ما دوست داشتیم که آمریکا برای جلوگیری از وقوع اتفاقات خطرناک توجه نزدیک تری به این مساله داشته باشد.

مقام‌های صهیونیستی به آکسیوس گفته اند که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در تماس تلفنی با لاپید خواستار میانجی‌گری اسرائیل برای کاستن از تنش‌ها بر سر تحولات اوکراین شده است.

به گزارش ایسنا، رژیم صهیونیستی که از همان ابتدا مخالف هر گونه توافق با ایران بود، اکنون نیز که مذاکرات وین درخصوص بازگشت آمریکا به توافق هسته ای و رفع تحریم های ایران به مراحل حساس و نهایی خود نزدیک می شود، سعی دارد با طرح چنین ادعاهایی فشار را بر ایران برای رسیدن به اهدافش در این مذاکرات افزایش دهد.

زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ٢٠١٨ با نقض تعهدات واشنگتن در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به طور یکجانبه از آن خارج شد، رژیم صهیونیستی تنها کسی بود که از این اقدام واشنگتن استقبال و نسبت به آن ابراز خرسندی کرد.

این در حالی است که بسیاری از مقامات کنونی و پیشین آمریکا و حتی رژیم صهیونیستی اذعان دارند که خروج واشنگتن از توافق هسته ای یک اشتباه بزرگ و راهبردی بود که نتیجه ای جز توسعه برنامه هسته ای ایران در بر نداشته است.

اکنون دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مدعی است که قصد بازگشت به برجام و پیگیری مسیر دیپلماسی با ایران را دارد. به همین منظور در حال حاضر مذاکراتی میان ایران و گروه ١+٤ با حضور غیرمستقیم آمریکا در وین، پایتخت اتریش با هدف پیوستن مجدد واشنگتن به برجام و رفع تحریم های ایران در جریان است، اما دور هشتم مذاکرات وین از روز شنبه به مدت یک هفته متوقف شده است و مذاکره کنندگان به پایتخت های خود بازگشته اند تا مشورت های لازم برای اتخاذ تصمیمات مهم و اساسی را بگیرند.

این وقفه چند روزه در حالی است که روند گفت‌وگوها نسبت به یک ماه گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است و طرف ها توانسته اند بخش قابل توجهی از متن توافق بازگشت به برجام را پیش ببرند و از اختلافات مهم و کلیدی بکاهند.

یکی از عوامل پیشرفت قابل توجه در مذاکرات در دور هشتم نسبت به دور هفتم این بوده است که طرف های اروپایی برجام از کشاندن بحث‌های مذاکراتی به فضای رسانه ها خودداری کردند و مذاکرات توانست تا حد زیادی دور از حاشیه سازی ها پیش برود.

به گفته مقامات نزدیک به مذاکرات در وین، این رایزنی ها تا مرحله‌ای پیش رفته است که با اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم، امکان دستیابی به توافق وجود خواهد داشت.