لایحه صیانت از اطلاعات شخصی کاربران امروز رونمایی می‌شود
لایحه صیانت از اطلاعات شخصی کاربران امروز رونمایی می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رونمایی لایحه صیانت از داده‌ها و اطلاعات شخصی کاربران و کسب و کارهای نوپا در راستای اجرای لایحه حقوق شهروندی خبر داد.  محمدجواد آذری جهرمی در مراسم افتتاح بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ با اعلام این خبر گفت: این لایحه که یکی از وعده‌های دولت در جهت حفظ […]

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رونمایی لایحه صیانت از داده‌ها و اطلاعات شخصی کاربران و کسب و کارهای نوپا در راستای اجرای لایحه حقوق شهروندی خبر داد.

 محمدجواد آذری جهرمی در مراسم افتتاح بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ با اعلام این خبر گفت: این لایحه که یکی از وعده‌های دولت در جهت حفظ حقوق شهروندی کسب و کارها و توسعه نظام اعتماد عمومی برای کاربران است، عصر امروز افتتاح خواهد شد.

وی تأکید کرد: این لایحه تنها مختص پیام‌رسان‌ها نبوده و تمامی کسب و کارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات را شامل می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: لایحه صیانت از داده‌های شخصی، پیش از این تدوین شده و یکبار نیز به شور عمومی گذاشته شد و امروز پس از انجام اصلاحات مربوطه به عنوان گام مهمی برای توسعه کسب و کارهای نوپا رونمایی می‌شود.

آذری جهرمی گفت: لایحه حق مالکیت معنوی (کپی‌رایت) از دیگر مواردی است که پس از لایحه صیانت از داده‌های شخصی در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه زیرساخت‌های ارتباطی برای توسعه کسب و کارها ارتقاء یافته است، تصریح کرد: طی ۹ ماه گذشته ظرفیت اینترنت پرسرعت در بخش باند پهن در تمامی شهرها به صد درصد رسیده و رشد اینترنت در روستاها افزایش یافته است؛ امیدواریم با اقدامات صورت گرفته، در سال آینده از جایگاه بین‌المللی مطلوبی نیز در این حوزه برخوردار شویم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه باید فضا برای رشد کسب و کارهای نوپا باز گذاشته شود، تأکید کرد: فیلترینگ‌های غیرکارشناسی و بی‌دلیل در داخل کشور مانع رشد کسب و کارهای نوپا می‌شود.

آذری جهرمی با اشاره به چالش‌های داخلی و بین‌المللی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اضافه کرد: به آنهایی که در حوزه بین‌المللی تلاش می‌کنند ایران در بخش فناوری اطلاعات منزوی شود، می‌گویم که جوانان ایرانی پشت هیچ درِ بسته‌ای نخواهند ماند. در همین حال به کسانی که در داخل برای کسب و کارها محدودیت ایجاد می‌کنند، می‌گویم که از اقتصاد رانتی به مطلوبیت نخواهید رسید و اجازه دهید جوانان و ظرفیت خودشان در فضای رقابتی، توسعه را رقم بزنند.

وی گفت: ایجاد مانع و تلاش برای گرفتن حکم فیلترینگ‌ با این هدف که دست‌اندازی برای کسب و کارهای نوپا ایجاد کرده‌ایم، راه به جایی نمی‌برد و تحول دیجیتال در هر حالت شکل خواهد گرفت و آینده کشور ما در این مسیر رقم خواهد خورد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای تحول دیجیتال در کشور اظهار داشت: با وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی در حوزه تحول دیجیتال، سند همکاری به امضا رسید تا از همه ظرفیت‌ها در این حوزه استفاده شود.

آذری جهرمی ادامه داد: به دلیل برخی چالش‌ها، تصویب طرح نوآفرین در دولت به تأخیر افتاد، اما من قول می‌دهم که این طرح که با هدف  رفع معضلات کسب و کارهای نوپا تعریف شده است، به زودی به تصویب برسد.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح، مشکلات و معضلات مربوط به نظامات بیمه، مالیات و تأمین مالی برای کسب و کارهای نوپا، اصلاح خواهد شد.