نقدینگی به سمت دلالی ارز رفته است
نقدینگی به سمت دلالی ارز رفته است

جمعیت ایثارگران در بیانیه ای تصریح کرد: میزان هنگفتی از نقدینگی به سمت دلالی ارز سوق پیدا کرده؛ اگر دولت حمایت از تولیدات داخلی را وجه همت خود قرار دهد، موجب تعادل در نرخ ارز می شود.  جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی درباره  «کنترل نرخ ارز» بیانیه ای منتشر کرد. در متن این بیانیه چنین آمده […]

جمعیت ایثارگران در بیانیه ای تصریح کرد: میزان هنگفتی از نقدینگی به سمت دلالی ارز سوق پیدا کرده؛ اگر دولت حمایت از تولیدات داخلی را وجه همت خود قرار دهد، موجب تعادل در نرخ ارز می شود.

 جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی درباره  «کنترل نرخ ارز» بیانیه ای منتشر کرد.

در متن این بیانیه چنین آمده است:

«از آنجا که بهای ارز در کشور قابلیت تاثیرگذاری روی بخش قابل توجهی از فعالیت های اقتصادی در کشور را دارد و با توجه به اقدام شایسته دولت در  برخورد قاطعانه با سوداگران این عرصه جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی لازم می داند نکاتی را در این خصوص متذکر شود:

یکی از مهم ترین الزامات مدیریت بازار ارز تاکید و تمرکز بر مهار تقاضا برای ارز می باشد چراکه هرچه تقاضا برای ارز افزایش یابد، طبیعتا دولت برای عرضه با مشکلات بیشتری دست به گریبان خواهد بود؛ به همین منظور شایسته است با اعمال محدودیت نسبت به واردات کالاهای غیر ضروری و خصوصا کالاهایی که در داخل تولید می شود، توازن میان عرضه و تقاضا برقرار شود.

هم اکنون در کشور میزان هنگفتی از نقدینگی وجود دارد که با کمال تاسف بخش قابل توجهی از آن به دلیل موانع موجود بر سر تولید، به سمت دلالی ارز سوق پیدا کرده است که اگر چه این موانع برطرف شود و دولت حمایت از تولیدات داخلی را وجه همت خود قرار دهد، به طور طبیعی موجب تعادل در نرخ ارز خواهد شد.

به طور قطع و یقین، هنوز بسیاری از مردم از آثار ویرانگر کاهش ارزش پول کشور و افزایش نرخ ارز های خارجی اطلاع کافی ندارند؛ به همین منظور لازم است در کوتاه ترین زمان ممکن یک عزم و اراده ملی برای کنترل نرخ ارز در کشور شکل بگیرد که این مهم بدون همکاری مسئولانه و همه جانبه دستگاه های تبلیغاتی از یک سو و همدلی و مشارکت مردم از سوی دیگر میسر نخواهد بود.

در حوزه قانونگذاری لازم است تدبیری اتخاذ شود تا قوانین مالیاتی کشور تمرکز بیشتری نسبت به معاملات سوداگرانه و انباشت سرمایه های بی حساب و کتاب  داشته باشد؛ به گونه ای که فعالیت های مضر اقتصادی با موانع و مشکلات شدید مواجه شود؛ در همین راستا برخورد قاطع با تروریست های اقتصادی و کسانی که دور از چشم دستگاه های نظارتی مشغول به فعالیت هستند ضروری  می باشد.

در پایان تاکید می کنیم اگرچه اقدامات کوتاه مدت برای کنترل نرخ ارز ضروری و اجتناب ناپذیر است ولی به منظور حفظ ثبات و ایجاد امنیت هر چه بیشتر اقتصادی در کشور لازم است دولت با جلوگیری از رانت خواری های اطلاعاتی ضمن شفاف سازی هر چه بیشتر با تشکیل کارگروه های تخصصی مردم را در جریان اقدامات دراز مدت و راهگشا قرار دهد.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

اردیبهشت ۱۳۹۷»