لغو همه پرسی در بخشی از کردستان عراق
لغو همه پرسی در بخشی از کردستان عراق

  حیدر العبادی نخست وزیر عراق رسما درخواست لغو همه پرسی در اقلیم کردستان را از مسعود بارزانی نموده است و بارزانی پاسخ مثبتی به درخواست نخست وزیر عراق نداده است  و این عدم تجانس در محاوره، نخست وزیر را مجبور به تهدید تلویحی نموده است که به نظر میرسد پیش بینی شرایط سختی را […]

 

حیدر العبادی نخست وزیر عراق رسما درخواست لغو همه پرسی در اقلیم کردستان را از مسعود بارزانی نموده است و بارزانی پاسخ مثبتی به درخواست نخست وزیر عراق نداده است  و این عدم تجانس در محاوره، نخست وزیر را مجبور به تهدید تلویحی نموده است که به نظر میرسد پیش بینی شرایط سختی را برای هر دو طرف در دستور اجرا گذاشته است.

نخست وزیر عراق همه پرسی در اقلیم کردستان را مغایر با تمامیت و یکپارچگی و حتی قانون اساسی عراق دانسته و اعلام نموده چنانچه لازم باشد برای حفظ حاکمیت عراق به قوای قهریه نیز متوسل خواهیم شد.

تقریبا یک هفته قبل در تاریخ های ۱۲ و ۱۳ سپتامبر استانهای دیاله و صلاح الدین رسما اعلام نموده اند که هم همه پرسی در این استانها برگزار نخواهد شد و هم توصیه نموده اند بارزانی نیز از ایشان تبعیت نماید و همه پرسی در اقلیم کردستان عراق را لغو نماید لاکن مسعود بارزانی که بزرگترین اشتباه خود را با برگ ناشناخته اسرائیلی در معرض قمار قرار داده با بهانه قراردادن موضوع نظر حزب از درخواستهای مطروحه تمکین ننموده است. دوشنبه آینده برای هر دو طرف مخاطره آمیز است.

این در حالی است که روزنامه و سایت المانیتور به نقل از قاسم سلیمانی اعلام نموده که دیگر مانع حمله حشد‌الشعبی به کردستان نخواهم شد.

وب سایت المانیتور در گزارشی با عنوان «ایران و آمریکا علیه همه‌ پرسی کردستان عراق» به نقل از یک منبع نزدیک یه اتحادیه میهنی کردستان نوشته است که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که در جریان مبارزه با داعش در بسیاری از مواقع در عراق حضور دارد به مقامات اتحادیه میهنی کردستان هشدار داده است:«تاکنون مانع حمله حشد‌الشعبی به شما بوده ایم اما من دیگر این کار را انجام نخواهم داد.»

قاسم سلیمانی در این گفتگو افزوده است: «فقط به ماجرای مندلی نگاه کنید که چه اتفاقی آنجا افتاد. این آغاز ماجراست.» به نوشته المانیتور، اشاره قاسم سلیمانی به رخدادی است که طی آن صدها شبه نظامی عراقی با حمایت نیروهای ایرانی به مندلی در استان دیاله عراق (۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد) رفتند و رئیس کرد شورای شهر مندلی را مجبور کردند از شغلش کناره گیری کند و اعلام کردند که این شهر در حوزه همه پرسی کردستان قرار ندارد. طی همین وضعیت اتحادیه میهنی کردستان (PUK) خاطر نشان کرده که هر دو طرف ایرانی و آمریکایی تاکید داشتند که همه پرسی استقلال کردستان نباید برگزار شود. ضمناالمانیتور اذعان نموده که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و برت مک گورک نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف ضد داعش در کنار داگلاس سیلیمان در هفته گذشته بین بغداد، اربیل و سلیمانیه در رفت و آمد بوده اند تا طرفین را برای دست یابی به توافق مطلوب که منافع منطقی دو طرف را لحاظ نماید ،متقاعد کنند. به نوشته این وب سایت، فرماندهان نظامی و دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی در آخرین تلاش هایشان برای متقاعد کردن کردهای کردستان عراق از مقامات این منطقه خود مختار خواسته اند که همه پرسی ۲۵ سپتامبر استقلال کردستان عراق را یا به تاخیر بیاندازد و یا بطور کلی آن را لغو کند. هیات آمریکایی به مقامات کردستان عراق گفته اند که در صورت برگزاری رفراندوم، آمریکا نمی تواند از آنها حمایت کند و آنها تنها خواهند ماند. این اولین باری است که منافع راهبردی رژیم صهیونیستی با امریکا در دو جهت مغایر باهم تعریف میشود.

اخباری که در منطقه اعم از ترکیه ، سوریه، عراق، اردن، کویت منتشر شده حاکی است تصمیم برای برگزاری رفراندم یا همه پرسی در یک مطالبه مشترک بین عوامل اسرائیلی و کادر مرکزی حزب دموکراتیک کردستان اتخاذ گردیده و لذا مسعود بارزانی متعهد به اجرای سیاستی صهیونیستی گردیده است که با همه نوع مصالح مردم و کشور عراق در شرایط امروز و آینده مغایر است.

والسلام

حمید رضا نقاشیان