ماده مؤثره و داروی درمان بیماری‌های خودایمنی و کرونا در کشور تولید شد
ماده مؤثره و داروی درمان بیماری‌های خودایمنی و کرونا در کشور تولید شد
محققان یکی از شرکت‌های مستقر در پارک فناوری پردیس بعد از تولید ماده مؤثره دارویی برای درمان بیماری‌های خودایمنی، با همکاری یکی دیگر از شرکت‌های فناور موفق به تولید این دارو شدند.

به گزارش صبح اقتصاد محققان یکی از شرکت‌های مستقر در پارک فناوری پردیس بعد از تولید ماده مؤثره دارویی برای درمان بیماری‌های خودایمنی، با همکاری یکی دیگر از شرکت‌های فناور موفق به تولید این دارو شدند.

سحر بهمنی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس در گفت‌وگو با ایسنا، “توفاسیتینیب سیترات” را ماده مؤثره دارویی توفاسیتینیب دانست که در دنیا با برند Xeljans  (زلجانز) به صورت قرص ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: این دارو در درمان بیماری‌های “روماتوئیدی” که منشأ “خود ایمنی” (Autoimmune) دارند، استفاده می‌شود و ما در این شرکت موفق به تولید ماده مؤثره “توفاسیتینیب”‌ شدیم.

بهمنی با بیان اینکه تاییدیه اولیه داروی “توفاسیتینیب سیترات” برای درمان “آرتریت روماتوئید” و “پسوریازیس” (نوعی بیماری خودایمنی پوستی) است، اظهار کرد: این دارو همچنین برای درمان IBS یا همان سندرم روده تحریک پذیر هم تاییدیه گرفته است و اخیرا برای درمان فاز التهابی کرونا نیز تاییدیه CDC ایالات متحده را دریافت کرده است.

مجری طرح با اشاره به اقدامات این شرکت در زمینه تولید ماده اولیه این دارو، خاطر نشان کرد: ساخت ماده اولیه “توفاسیتینیب” از سال ۱۳۹۷ در این شرکت آغاز شد و پس از فعالیت‌ها و تست‌های فراوان به نتیجه رسید و در سال ۹۹ موفق به دریافت تاییدیه غذا و دارو شد.

بهمنی با تاکید بر اینکه این ماده دارویی از سال ۱۴۰۰ وارد بازار دارویی ایران شده است، تاکید کرد: این ماده مؤثره تا قبل از تولید توسط این شرکت، وارداتی بوده است که قیمتی بین حدود ۲۰ تا ۳۵ هزار دلار برای هر کیلوگرم داشته است و ما این محصول را با حدود یک چهارم قیمت مشابه خارجی و با کیفیت بسیار مناسب از لحاظ خلوص و اندازه ذره‌ای تولید کردیم.

مدیر عامل این شرکت فناور یادآور شد: همزمان با سنتز ماده اولیه، تولید و تحقیق بر روی محصول نهایی این دارو نیز صورت گرفت و تولید محصول نهایی با برند “توفازا” با همکاری یکی دیگر از شرکت‌های فناور انجام گرفت.

به گفته وی، قیمت محصول برند “زلجانز” بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ دلار برای هر بسته دارویی است که نمونه داخلی، قیمت حدود ۶۰۰ تا ۹۵۰ هزار تومن را دارد که بسیار پایین‌تر از قیمت مشابه خارجی است.