محموله ۳۰تنی کیک زرد به تأسیسات هسته‌ای اصفهان منتقل شد‌
محموله ۳۰تنی کیک زرد به تأسیسات هسته‌ای اصفهان منتقل شد‌

دومین محموله کیک زرد تولیدشده در مجتمع صنعتی شهید رضایی‌نژاد اردکان به تأسیسات اصفهان منتقل شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، دومین محموله کیک زرد مجتمع صنعتی شهید رضایی‌نژاد اردکان به‌میزان ۳۰ تن امروز به تأسیسات هسته‌ای اصفهان منتقل شد. این محموله ۳۰تنی از معدن اورانیوم ساغند اردکان استحصال شده که پس از انجام مراحل فراوری برای […]

دومین محموله کیک زرد تولیدشده در مجتمع صنعتی شهید رضایی‌نژاد اردکان به تأسیسات اصفهان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، دومین محموله کیک زرد مجتمع صنعتی شهید رضایی‌نژاد اردکان به‌میزان ۳۰ تن امروز به تأسیسات هسته‌ای اصفهان منتقل شد.

این محموله ۳۰تنی از معدن اورانیوم ساغند اردکان استحصال شده که پس از انجام مراحل فراوری برای انتقال به اصفهان آماده شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در این ارتباط‌ گفت: در آستانه بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در مجتمع صنعتی شهید رضایی‌نژاد اردکان، ۳۰ تن کیک زرد تولیدی به اصفهان منتقل شد.

علی‌اکبر صالحی با ‌بیان اینکه ظرفیت این کارخانه کامل است، افزود:‌ در ۴،۵ سال اخیر فعالیت‌های جدی انجام شده و از سال ۱۳۷۱ بنای تأسیس این کارخانه گذاشته شد، اما در ۳،۴ سال اخیر با حمایت دولت و مجلس و سرمایه‌گذاری توانستیم این کارخانه را مجدداً راه‌اندازی کرده و به وضعیت تولید صنعتی برسانیم.

وی ادامه داد: صنعت هسته‌ای بدون اورانیوم هیچ است و اگر این ماده استراتژیک را نداشته باشیم هرچقدر تأسیسات هسته‌ای داشته باشیم ارزشی ندارد، کشور ما از نظر اورانیوم غنی نیست، اما فقیر نیز نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه “از طریق اکتشاف هوایی، کشف اورانیوم را داریم”، گفت: موفق شده‌ایم که ۸۰ درصد از سرزمین ایران را اکتشاف هوایی کنیم و آمادگی داریم که در چشم‌اندازی ۵،۶ساله تولید خود را به بالای ۳۰۰ تن در سال برسانیم.

به گزارش تسنیم، کیک زرد تولیدشده در کارخانه اردکان یزد، در مجتمع یوسی‌اف اصفهان خالص‌سازی شده و سپس به‌منظور غنی‌سازی به مجتمع هسته‌ای شهید احمدی روشن نطنز منتقل می‌شود.

کامبیز صادقی قائم‌مقام شرکت تولید مواد اولیه سوخت هسته‌ای ایران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بارگیری محموله کیک زرد که تحت پلمب آژانس انرژی هسته‌ای قرار دارد انجام شد و به‌زودی به یوسی‌اف اصفهان منتقل می‌شود.

وی افزود: این محموله ۳۰تنی، دومین محموله تولید مجتمع اردکان است و نخستین محموله در ۲۰ فروردین ۹۷ تحویل شد.

قائم‌مقام شرکت تولید مواد اولیه سوخت هسته‌ای ایران با اشاره به اهمیت این محموله گفت: بعد از دو راه‌اندازی آزمایشی و تست عملکرد و به کیفیت رسیدن، بهره‌برداری از تولیدات مجتمع اردکان آغاز شد که اکنون دومین محموله آن در اختیار یوسی‌اف اصفهان قرار می‌گیرد.