مرمت کاخ مروارید کرج تا یک سال و نیم دیگر تکمیل می شود
مرمت کاخ مروارید کرج تا یک سال و نیم دیگر تکمیل می شود
مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز گفت: اگر اعتبارات درخواستی تکمیل شود تا یک سال و نیم دیگر می توان به صورت کامل کاخ مروارید را برای بهره برداری در معرض عموم قرار داد.

به گزارش واحد فرهنگی خبرگزاری صبح اقتصاد حجت الاسلام فخرالدین صابری مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز گفت: مقاوم سازی پایه های کاخ مروارید کرج به طور کامل در سال ۹۷ انجام شد و سقف سازه ای بخش مرکزی کاخ هم که بر اثر حوادثی مانند برف سنگین، نشست کرده بود، به جایگاه اول خود برگشت.

وی افزود: اکنون مرمت این ساختمان در حال انجام است و بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هم تا کنون برای آن هزینه شده است طبیعتاً هر چه اعتبارات بیشتری از لحاظ ملی و استانی به این کاخ تزریق شود، کار ما با شتاب بیشتری پیش می رود. اگر اعتبارات درخواستی ما تکمیل شود تا یک سال و نیم دیگر می توان به صورت کامل این کاخ را برای بهره برداری در معرض عموم قرار داد.

صابری بیان کرد: کل مجموعه کاخ ۱۷۰ هکتار است که ۲۷ هکتار آن با حکم قضایی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان البرز است وگرنه برخی از نهادها ادعای مالکیت در آن را دارند اما چون این کاخ یک اثر ارشمند و تاریخی است؛ می خواهیم که کل مجموعه در اختیار سازمان میراث فرهنگی باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز همچنین درباره محوطه باغ سیب که چندی پیش بنیاد مستضعفان درخواست خروج آن را از فهرست میراث ملی داده بود گفت: ۳۶۰ هکتار باغ سیب متعلق به مجموعه کاخ مروارید توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست ملی ثبت شد اما اخیراً بنیاد مستضعفان اقدام قضایی انجام داده و با استفاده از سه کارشناس دادگستری که اتفاقاً یکی از آنها بازنشسته سازمان میراث فرهنگی است، رای بر علیه سازمان میراث فرهنگی داده اند تا این کاخ از فهرست ملی خارج شود. ما به این اقدام اعتراض کردیم و خوشبختانه دادستان کرج با حمایت از میراث فرهنگی و با عرقی که به حفظ میراث ملی دارد، در حضور رئیس بنیاد مستضعفان استان البرز گفت که تا من زنده هستم این فضای ارزشمند به خشت و بنا تبدیل نخواهد شد.

وی افزود: تنها فایده حفظ باغ سیب در فهرست میراث ملی این است که دیگر کسی نمی تواند آنجا را به ساختمان تبدیل کند. حتی سازمان میراث فرهنگی نیز اجازه چیدن یک سیب از آن را ندارد. بنابراین به مالکیت آن هم خللی وارد نمی شود.

صابری همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر بازگشت اشیای کاخ نیز گفت: برخی از اشیایی که در کاخ موجود بود، اکنون در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان البرز است از آن نگهداری می شود. برخی از آنها نیز ممکن است توسط مردم جابه جا شده باشد. اگر دستگاهی هم این اشیا را در اختیار دارد، می توان با تعامل آنها را به کاخ برگرداند. ولی ما هنوز به این حوزه ورود نکرده ایم چون قبل تر از آن مشکلات دیگری در این کاخ داشته ایم.

  • منبع خبر : مهر