مزایای مشارکت در انتخابات
مزایای مشارکت در انتخابات
رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: با حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و مشارکت بالا در انتخابات دوم اسفند، حتما توطئه‌ها و فشارهای دشمنان را خنثی می‌کنیم.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد محمود واعظی در حاشیه مراسم تجدید میثاق اعضای هیات دولت با آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما اگر به ۴۱ سال قبل برگردیم،  شرایط منطقه بسیار سختی بود؛ در آن شرایط با مشی‌ حضرت امام (ره) و با مقاومت مردم توانستیم از آن سد عبور کنیم.”مزایای مشارکت در انتخابات”

رییس دفتر رییس جمهور بیان کرد: امروز هم که از نظر مسائل بین‌المللی و فشارهایی که آمریکا بر روی ملت ایران گذاشته، شرایط سختی داریم، باید به همان مشی ابتدای انقلاب متوسل شویم، مقاومت کنیم تا بتوانیم از این شرایط عبور کنیم.

واعظی بیان کرد: بسیار خوشبین هستم که با مقاومت مردم و برنامه‌ریزی که دولت دارد، قطعا این دهه فجر یک دهه فجر مبارک خواهد بود.

وی عنوان کرد: با حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و از همه مهمتر شرکت گسترده مردم در انتخابات مجلس در دوم اسفند، ان‌شاءالله در این ۲ رویداد یک مشارکت خوب مردمی داشته باشیم که این امر مطمئنا باعث خواهد شد توطئه‌ و فشارهایی که دشمنان برنامه‌ریزی کردند را خنثی کنیم.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دو دور به تاریخ‌های ۲ اسفند ۱۳۹۸ و اردیبهشت ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد. همچنین اولین انتخابات میان‌دوره‌ای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، استان فارس و قم نیز به صورت همزمان برگزار خواهد شد.

تعداد کرسی‌های مجلس یازدهم ۲۹۰ نفر است و این تعداد با مخالفت نمایندگان با افزایش تعداد صندلی‌ها در خرداد ۹۸ ثابت ماند. نکته قابل بحث این است که این وضعیت بر خلاف قانون است و توزیع نمایندگان مورد نقد واقع شده‌است. به عنوان مثال یک استان مانند البرز به ازای هر ۴۹۳ هزار نفر حائز شرایط رای دادن یک نماینده به مجلس می‌فرستند اما استان سمنان به ازای هر ۱۲۳ هزار نفر یک نماینده دارد.[۱]

با توجه به آنکه تعداد واجدین شرایط رای دادن در مجموع حدود ۵۵ میلیون نفر است به ازای هر ۱۹۰ هزار نفر یک نماینده در مجلس ایران حضور دارد.

به گفتهٔ دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور تعداد حوزه‌های انتخابیه در انتخابات آتی ۲۰۸ حوزه است که بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۵ مجلس یک حوزه افزایش یافته و حوزه انتخابیه میاندوآب، شاهین دژ و تکاب به دو حوزه انتخابیه مستقل تقسیم شده‌است.

  • منبع خبر : ایسنا