تشویق مردم برای مشارکت در طرح‌های درختکاری و جنگل‌زایی از همه اقشار جامعه
تشویق مردم برای مشارکت در طرح‌های درختکاری و جنگل‌زایی از همه اقشار جامعه

رییس جمهوری با تاکید بر لزوم توجه به مسائل زیست محیطی از سوی مردم و تشویق آنها برای مشارکت در طرح‌های درختکاری و جنگل‌زایی از همه اقشار جامعه به ویژه سازمان‌های مردم نهاد خواست که در این زمینه تلاش کنند. حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری صبح سه‌شنبه در مراسمی که به مناسبت روز […]

رییس جمهوری با تاکید بر لزوم توجه به مسائل زیست محیطی از سوی مردم و تشویق آنها برای مشارکت در طرح‌های درختکاری و جنگل‌زایی از همه اقشار جامعه به ویژه سازمان‌های مردم نهاد خواست که در این زمینه تلاش کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری صبح سه‌شنبه در مراسمی که به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی برگزار شد، با گرامیداشت این روز اظهار کرد: امیدواریم در این ایام  همه مردم برای تنفس طبیعت و همچنین سلامت جامعه از همه توان و امکانات خود استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه برای سلامت جامعه و نشاط مردم و همچنین ادامه حیات جامعه نیازمند یک محیط زیست سالم هستیم، گفت: درختکاری و حفظ جنگل‌ها و مراتع و همچنین توسعه آنها بخشی از اقداماتی است که می‌توانیم برای ایجاد یک محیط زیست سالم انجام دهیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر در مجموع میلیون‌ها هکتار جنگل را از دست دادیم و این جنگل‌ها تخریب شد. در این زمینه سودجویان و متصرفان غیرقانونی یا بی‌احتیاطی‌ها از عواملی هستند که باعث شده ما کمتر از این نعمت خدادادی استفاده کنیم.

روحانی با بیان اینکه سرانه ایران در زمینه جنگل و مرتع از میانگین متوسط جهانی هم کمتر است، تاکید کرد: این بدان معناست که باید اقدامات بیشتری در حفظ جنگل‌ها و مراتع انجام شود.

وی با تقدیر از اقدامات ارگان‌های مربوطه در زمینه ایجاد و توسعه جنگل‌ها و مراتع از جمله وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری‌ها به پروژه ۱۲۰۰ هکتاری کمربند سبز  پیرامون شهر تهران اشاره و اظهار کرد: اقدام شهرداری تهران برای ایجاد کمربند سبز در اطراف این شهر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ چراکه این اقدام هم موجب توسعه حفظ محیط زیست  و زیبایی تهران شده و هم از توسعه بی‌رویه این شهر جلوگیری می‌کند. شهرداری تهران امسال موفق شده ۱۲۰۰ هکتار از اراضی شهر را در پوشش جنگل کاری قرار دهد امیدواریم در این زمینه سال ۹۷ سطح بالاتری از اراضی اطراف این شهر را زیر کشت درختان قرار دهند.

رییس جمهوری تاکید کرد: امیدواریم در اراضی کل کشور ضمن حفظ از جنگل‌ها و مراتع در گام نخست، در گام دوم مسائلی را که در سال‌های قبل به وجود آمده جبران کنیم.

به گزارش ایسنا، روحانی با تاکید بر تاثیرات توسعه جنگل‌ها و مراتع بر کاهش آلودگی هوا و همچنین ریزگردها گفت: مساله بیابان‌زایی یک خطر برای کشور محسوب می‌شود. امیدواریم در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی کشاورزان را در پروژه زراعت چوب بسیج کند چراکه این اقدام هم می‌تواند درآمد خوبی برای کشاورزان داشته باشد و هم اینکه بخشی از مشکلات کشور را برطرف می‌کند. در بسیاری از موارد از طریق همین نهال‌کاری می‌توانیم از ایجاد ریزگردها در آینده جلوگیری کنیم.

وی با درخواست همه اقشار جامعه برای مشارکت در درختکاری و توسعه جنگل‌ها و مراتع گفت: در این زمینه سازمان‌های مردم نهاد به ویژه سمن‌های فعال در حوزه محیط زیست خواهش می‌کنم که در بخش درختکاری تلاش‌های بسیاری برای تشویق مردم به این کار انجام دهند.

رییس جمهوری با بیان اینکه برای تشویق مردم و نهادهای مختلف طرح‌های مختلف درختکاری می‌تواند به نام‌های سمن‌ها، طایفه‌ها و نهادهای مختلف نامگذاری شود، خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا مردم را به امر بسیار مهم درختکاری که موضوعی ضروری برای سلامت جامعه است، تشویق کنیم. قطعا این کار بدون مشارکت مردم امکانپذیر نخواهد بود.

روحانی در پایان با اشاره به فرا رسیدن ایام نوروز اظهار کرد: توصیه می‌کنم که در ایام تعطیلات نوروز مردم در سفرها و گردشگری‌های خود از محیط زیست حفاظت و حراست کنند.