مشکل در تامین دز دوم واکسن کرونا
مشکل در تامین دز دوم واکسن کرونا
بیش از یک ماه است که واکسیناسیون سالمندان شروع شده است. حالا برخی از آنها که دز اول واکسن را دریافت کرده، می‌گویند برای دز دوم به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده‎‌اند ولی به آنها گفته‌اند خبری از دز دوم واکسن نیست! دبیر علمی کمیته کشوری کووید ۱۹ هم این مساله را تایید کرده و گفته وزارت بهداشت در زمینه تامین دز دوم مشکل دارد.

به گزارش واحد اجتماعی خبرگزاری صبح اقتصاد ۳۵ روز از آغاز واکسیناسیون سنی افراد شروع شده است. برخی از این افراد باید ظرف هفته گذشته دز دوم واکسن را دریافت می‌کردند. اما گویا بسیاری به در بسته خورده‌اند و مراکز واکسیناسیون به آنها گفته‌اند که دز دوم را نداریم و باید منتظر بمانند.” مشکل در تامین دز دوم واکسن کرونا”

علی به تجارت‌نیوز می‌گوید: «مادر بزرگم ۸ اردیبهشت دز اول واکسن سینوفارم را در گلپایگان تزریق کرده است. بیش از یک ماه گذشته اما امروز که حضوری رفتیم، گفتند فعلا نیست و هنوز به ما اطلاعی ندادند که چه روزی واکسن تحویل می‌دهند. گفته‌اند فعلا خبری نیست.»

سمیرا نیز می‌گوید: «۹ اردیبهشت مادربزرگ و پدربزرگم در لاهیجان واکسن سینوفارم زدند اما الان می‌گویند دز دوم را نداریم.» ساناز هم می‌گوید: «مادربزرگ و پدربزرگم روز یکشنبه برای تزریق دز دوم به خانه بهداشت رفتند اما به راحتی گفتند واکسن نداریم!»

برخی از کاربران توییتر نیز در این مورد از تجربه خود نوشته‌اند. یکی از کاربران نوشته: «برادرم ساکن شهرستان است. دیروز به مرکز بهداشت رفته برای تزریق دز دوم و گفتند فردا مراجعه کنید. امروز هم رفته ولی گفتند واکسن تمام شده و فعلا نداریم!»

مردم نگرانند که واکسن دز دوم را نتوانند بزنند. اما انگار این نگرانی واقعی است و دولت برای تامین دز دوم به مشکل خورده است. عاطفه عابدینی، دبیر علمی کمیته کشوری کووید ۱۹ ساعاتی پیش در مصاحبه با ایسنا مشکلات تزریق دز دوم واکسن را تایید کرده و گفت: «وزارت بهداشت در این زمینه مشکلاتی دارد، اما تمام سعی‌شان این است که بتوانند به موقع دز دوم را تهیه کنند.»

فاصله دو نوبت تزریق واکسن کرونا
اما فاصله زمانی بین دز اول و دوم واکسن‌ کرونا چقدر است؟ فاصله بین دو نوبت تزریق واکسن چینی نهایتا ۲۸ روز است و افراد باید حتما ۲۸ روز بعد از دز اول، دز دوم را بزنند. فاصله بین دو دز واکسن بهارات هندی نیز ۲۸ روز است.” مشکل در تامین دز دوم واکسن کرونا”
همچنین واکسن اسپوتنیک روسی نیز دو دز دارد و فاصله بین دو نوبت تزریق آن از ۲۱ روز تا ۹۰ روز است. از دیگر واکسن‌های وارداتی واکسن آسترازنکاست که فاصله دو نوبت تزریق آن بین ۴ تا ۱۲ هفته است. یعنی بین یک تا سه ماه.

بر این اساس افرادی که واکسن چینی سینوفارم زده‌اند، باید در روزهای گذشته واکسینه می‌شدند اما افرادی که اسپوتنیک و آسترازنکا زده‌اند حدود دو ماه دیگر می‌توانند صبر کنند. اما مساله این است که نیمی از واکسن‌های وارد شده به ایران از نوع چینی است و فاصله تزریق دز اول و دوم آن فقط ۲۸ روز است.

  • منبع خبر : تجارت نیوز