یکشنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۳۹۸ Sunday, 19 May , 2019
مقصر اصلی افزایش نقدینگی، بانک مرکزی است ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

دکتر مستخدمین حسینی در گفتگوی اختصاصی با صبح اقتصاد: مقصر اصلی افزایش نقدینگی، بانک مرکزی است

دور زدن تحریم های نفتی بسیار دشوار است ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

جناب آقای حسنتاش در گفت و گو با صبح اقتصاد: دور زدن تحریم های نفتی بسیار دشوار است

این بومرنگ به سمت خودمان برمی گردد ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

این بومرنگ به سمت خودمان برمی گردد

به اهواز که رفتیم وقتی از شهروندان درباره سیل می پرسیدیم، کلام مشترکشان یک چیز بود: شرکت نفت جلوی آب را به سمت هورالعظیم گرفته و سیل به خانه های مردم رفته است. وقتی می پرسیدیم که شما به هور رفته اید و دیده اید؟ پاسخ همه آنها هم مشترک بود: نه! و این نشان می داد که تبلیغات درباره مقابله نفتی ها با ورود آب به هورالعظیم، در فصل افزایش بی اعتمادی بین مردم و حاکمیت، خوب جواب داده است. اما اصل ماجرا چه بود؟

پروفسور اردکانی: خشکسالی در ایران تمام شد ۰۷ فروردین ۱۳۹۸

پروفسور اردکانی: خشکسالی در ایران تمام شد

این خشک سالی که در سال ۱۳۷۷ به خاطر فاز مثبت اقیانوس اطلس شمالی آغاز گردید باعث شد که بادهای باران اور که از این اقیانوس وارد ایران می‌شود و دارای رطوبت وسرما بود متوقف شود.

با کنار گذاشتن شبکه‌های اجتماعی، چه اتفاقی برایمان می‌افتد؟ ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

با کنار گذاشتن شبکه‌های اجتماعی، چه اتفاقی برایمان می‌افتد؟

این روزها شبکه های اجتماعی جایگاه ویژه ای در زندگی ما پیدا کرده اند و کمتر کسی را می توان پیدا کرد که عضو این شبکه ها نباشد. ما روزانه زمان قابل توجهی را صرف این شبکه ها می کنیم و حالا حتی به سختی به یاد می آوریم قبل از به وجود آمدن آن ها چطور زندگی می کردیم و وقت می گذراندیم. بسیاری از ما به نوعی به این شبکه ها اعتیاد پیدا کرده ایم و نمی توانیم روزمان را بدون آن ها شب کنیم. اما می خواهیم ببینیم اگر روزی شبکه های را کنار بگذاریم حقیقتاً چه اتفاقی برایمان خواهد افتاد.

از شایعات مجازی تا آداپته شدن در برابر گرانی ۱۶ اسفند ۱۳۹۷

از شایعات مجازی تا آداپته شدن در برابر گرانی

طی چند ماه اخیر رشد افسارگسیخته قیمت کالاها بی شک به اولین و مهمترین دغدغه مردم تبدیل شده است. تغییر لحظه ای قیمت کالاها و میل شدید آنها به افزایش چند برابری، دلواپسی و تشویش را در مردم دوچندان کرده است و در این میان ریلکس بودن دولت تدبیر و امید و واکنش های مسئولان نمک روی زخم مردم شده است.از قیمت ارز و طلا گرفته تا مسکن و خودرو و کالاهای اساسی. پراید از ۲۵ میلیون به بیش از ۵۰ میلیون رسیده، گوشتی که تا چند ماه قبل از ۵۰ هزار تومان تجاوز نمی کرد امروز زیر ۱۰۰ هزار تومان نیست و.... این شرایط نه تنها برای کالاهای اساسی که کالاهای غیرضروری هم رخ داده است. برنج، روغن، رب، چای، خرما و... نیز از افزایش بی سابقه قیمت ها در امان نمانده اند.

تب سوزان مقاله ­نویسی! ۱۵ اسفند ۱۳۹۷

تب سوزان مقاله ­نویسی!

سال هاست تب سوزان مقاله نویسی و پایان نامه نویسی دامن گیر مجامع دانشگاهی ما شده تا جایی که هذیان ناشی از این تب، سطح علمی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. آگهی ­های بی ­شمار چسبانده­ شده روی دیوارهای شهر، صدای تبلیغات­چیان خیابان انقلاب که فروش مقاله به قیمت نازل را فریاد می­زنند و بازار داغ مقاله ­های کپی- پیستی تنها گوشه­ای از آشفته ­بازار مقاله ­نویسی در ایران است. ازسوی دیگر، به تعبیر دوستی شهوت مقاله نویسی در ایران همزمان با رشد قارچ گونه دانشگاه ها و جذب بی در و پیکر دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر فراگیرتر شده است.

انصافتان را شکر! ۱۵ اسفند ۱۳۹۷

انصافتان را شکر!

گمانه زنی های افزایش حقوق کارمندان در سال 98 که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید

آفتابه لگن هفت دست ولی شام و ناهار هیچی ۱۴ اسفند ۱۳۹۷
به بهانه روز درختکاری

آفتابه لگن هفت دست ولی شام و ناهار هیچی

یکی از مناسبت های تقویمی مشترک در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا روز درختکاری است؛ روزی برای دوستی با طبیعت؛ روزی که دین اسلام و بزرگان دین بارها به آن توصیه کرده اند. قرعه این مناسبت در تقویم ایران به روز ۱۵ اسفندماه افتاده است. وجود این مناسبت در تقویم ایرانی اگرچه جای بسی خوشحالی و شعف دارد اما این مناسبت در ایران تفاوت فاحشی با سیار کشورها دارد. مهمترین تفاوت روز درختکاری درایران و سایر کشورها تبدیل شدن آن به عرصه ای برای خودنمایی مسئولان و صرف هزینه های بیهوده در این خصوص از همه مهمتر بدون هرگونه بازدهی است.

وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی

وزارت صنعت ، معدن و تجارت پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در هشتم تیرماه ۱۳۹۰ و تائید آن در شورای نگهبان در تاریخ دوازدهم تیر ماه همان سال ، در راستای کوچک سازی دولت با ادغام وزارت صنایع و معادن و همچنین وزارت بازرگانی تشکیل شد . چابک سازی دولت هدف عمده این ادغام […]

شکست سیاست های آمریکا در خاورمیانه و شکل گیری ائتلاف روسی – چینی ۲۵ دی ۱۳۹۷

شکست سیاست های آمریکا در خاورمیانه و شکل گیری ائتلاف روسی – چینی

نویسنده مجله الوطن سوریه تحلیل کرد: شکست سیاست های آمریکا در خاورمیانه و شکل گیری ائتلاف روسی – چینی تیری میثم، روزنامه نگار مجله الوطن سوریه پدید آمدن ائتلاف روسی – چینی و اضمحلال قدرت آمریکا را یکی از نتایج قدرت آزمایی به شکست انجامیده آمریکا در سوریه دانست. به گزارش معاونت برون مرزی صداوسیما، […]

ضرورت ایجاد اصلاحات اساسی در پارلمان بخش خصوصی ۲۵ دی ۱۳۹۷

ضرورت ایجاد اصلاحات اساسی در پارلمان بخش خصوصی

اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی که به اختصار به آن اتاق بازرگانی گفته می شود ، دارای تاریخچه ای بیش از یکصد سال بوده و بی شک یکی از قدیمی ترین تشکیلات اقتصادی کشور است . برای اولین بار حاج امین الضرب ، درخواست تاسیس شورایی با مشارکت بازرگانان را مطرح نمود […]