موانع اصلی جذب گردشگر
موانع اصلی جذب گردشگر
رئیس شورای اسلامی شهر تهران یکی از موانع اصلی جذب گردشگر در ایران را سیاهچاله بودن کشور به لحاظ زیرساختهای ارتباطی است‌.

به گزارش واحد اجتماعی خبرگزاری صبح اقتصاد محسن هاشمی در همایش روزجهانی گردشگری که صبح امروز در سالن برج میلاد برگزار شد، گفت: حوزه گردشگری یا توریسم، یکی از صنایعی است که با گذشت زمان به صورت تصاعدی در حال رشد است و به دلیل نیاز به کمترین میزان سرمایه گذاری جهت تامین شغل، افزایش امنیت و تبادلات فرهنگی و همچنین دیپلماسی عمومی، در کشورهای توسعه یافته جهان مورد بیشترین حمایت و تسهیل قرار می گیرد.”جذب گردشگر نیازمند اراده است”

به گفته هاشمی، وابستگی به نفت و محدودیتهای ایدئولوژیک موجب شده است که ما به صورت جدی به توسعه گردشگری نیندیشیم، در حالیکه ایران ۲۴ اثر ثبت شده جهانی در یونسکو، دارد و جزو ۱۰ کشور برتر جهان به لحاظ دارا بودن جذابیت های معماری، فرهنگی و طبیعی است.

وی ادامه داد: این در حالی است که از نظر تعداد گردشگر و میزان دریافتی از صنعت توریسم در جایگاه مناسبی قرار نداریم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶، تعداد گردشگران خروجی(ایرانیان توریست) ۱۰ میلیون نفر و تقریبا دو برابر گردشگران ورودی به ایران بود، گفت:  با کاهش ارزش پول ملی، این دو رقم در سال گذشته تقریبا مساوی و به بیش از هفت میلیون رسیده است که البته اگر آمار زائران اربعین را از گردشگران خروجی حذف کنیم، در شرایط فعلی آمار سفرهای خارجی ایرانیان کاهش چشمگیری پیدا کرده و به نصف دو سال قبل رسیده است.

محسن هاشمی همچنین یکی از موانع اصلی جذب گردشگر در ایران را سیاهچاله بودن کشور به لحاظ زیرساختهای ارتباطی دانست و افزود: توریست خارجی نمی تواند مانند سایر کشورهای هدف به راحتی به خدماتی نظیر وسایل نقلیه، هتل، برنامه های فرهنگی وهنری و … دست پیدا کند.

وی محدودیتهای ایدئولوژیکی را از دیگر موانع جذب گردشگر در کشور برشمرد و این موضوع را قابل بحث توسط دستگاههای مسئول و فقها دانست که ما جهت تقویت صنعت گردشگری، در مورد صنعت توریست چه راهکاری می توانیم ارائه کنیم؟

رییس شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: البته موانع داخلی ما مربوط به توریستهای خارجی نیست، یکی از مسائل ما در هتلینگ و اقامت گردشگران داخلی، مسئله احراز نسبت است در حالیکه به لحاظ انتظامی و امنیتی و قضایی، ما در مورد احراز هویت الزام داریم نه احراز نسبت، و زمانی که ما به دلیل مصالح صنعت گردشگری و اقتصاد ملی، مهر ورود و ویزا را از فرایند ترددات به کشور حذف می کنیم، چرا نباید در مورد احراز هویت به جای احراز نسبت، نتوانیم تصمیم بگیریم.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش ارزش پول ملی و منویات مقام معظم رهبری که سفرهای خارجی بی دلیل را در این شرایط ارزی، به مصلحت نمی بینند ما می توانیم از طبیعت و زیرساختها وامکانات موجود در کشور برای جایگزینی سفرهای گردشگری داخلی به جای خارجی استفاده کنیم و این موضوع نیاز به کاهش هزینه های اقامت و تسهیل در گردشگری داخلی دارد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: به هرحال تهران با دارا بودن بخش قابل توجهی از ۲۰۰ هزار تخت اقامتی در کل کشور و جاذبه های توریستی وطبیعی، به خصوص هتلهای  سه ستاره و بالاتر می تواند نقش مهمی در جذب گردشگران ورودی و داخلی ایفا کند که نیازمند اراده جدی است.
محسن هاشمی در ادامه توسعه صنعت گردشگری را  یکی از بهترین مصادیق ایجاد اشتغال، مقاوم کردن اقتصاد و ارتقا امنیت ملی دانست و تاکید کرد: ما برای مقابله با تهدیدات خارجی و پروژه ایران هراسی بیش از گذشته به توسعه این صنعت نیاز داریم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران از آمادگی مدیریت شهری جهت حمایت وتسهیل توسعه صنعت گردشگری در تهران خبر داد و گفت: البته این مهم  مشروط به این است که فعالیتها شفاف باشد و  سایر فعالیتهای اقتصادی در پوشش و با استفاده از تسهیلات و حمایتهای حوزه گردشگری صورت نگیرد.

  • منبع خبر : مهر