تضعیف شدید موضع مرکل در مذاکرات دولت ائتلافی آینده آلمان
تضعیف شدید موضع مرکل در مذاکرات دولت ائتلافی آینده آلمان

حزب مرکل در انتخابات ایالتی نیدرزاکسن که روز گذشته برگزار شد از حزب سوسیال دموکرات شکست خورده و به این ترتیب موضع مرکل در مذاکرات دولت ائتلافی آینده آلمان بیش از پیش تضعیف شد. به نقل از رسانه های آلمانی، حدود سه هفته بعد از نوزدهمین انتخابات پارلمانی آلمان روز گذشته انتخابات زودهنگام برای تشکیل […]

مرکل

حزب مرکل در انتخابات ایالتی نیدرزاکسن که روز گذشته برگزار شد از حزب سوسیال دموکرات شکست خورده و به این ترتیب موضع مرکل در مذاکرات دولت ائتلافی آینده آلمان بیش از پیش تضعیف شد.

به نقل از رسانه های آلمانی، حدود سه هفته بعد از نوزدهمین انتخابات پارلمانی آلمان روز گذشته انتخابات زودهنگام برای تشکیل پارلمان آینده ایالت نیدرزاکسن برگزار شد. این انتخابات قرار بود سال آینده برگزار شود که با کناره گیری یکی از اعضای بلند پایه حزب سبزها و پیوستن آن به اتحاد احزاب متحد مسیحی مرکل برگزاری انتخابات زودهنگام ضرورت پیدا کرد.

در انتخابات محلی روز گذشته ایالت نیدرزاکسن حزب سوسیال دموکرات به ریاست اشتفان وایل، نخست وزیر این ایالت پیروز شد.

بر اساس نتایج رسمی اعلام شده در ایالت نیدرزاکسن در آینده ۵ حزب به پارلمان راه می یابند. حزب سوسیال دموکرات در این انتخابات ۳۶٫۹ درصد آراء ، حزب دموکرات مسیحی مرکل ۳۳٫۹ درصد آراء و سبزها نیز ۸٫۷ درصد آراء شهروندان را کسب کرد. حزب لیبرال دموکرات هم ۷٫۵ درصد آراء و حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم توانست ۶٫۲ درصد آراء شهروندان را کسب کند. به این ترتیب حزب سوسیال دموکرات بعد از شکست در انتخابات پارلمانی اخیر حالا طعم پیروزی را چشید.

مارتین شولتز، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان بلافاصله بعد از اعلام اولین نتایج این انتخابات ایالتی این پیروزی را به حزبش تبریک گفت.

نتیجه این انتخابات بهترین نتیجه برای حزب سوسیال دموکرات در ایالت نیدرزاکسن از سال ۱۹۹۸ محسوب شده و برای مارتین شولتز، رئیس حزب سوسیال دموکرات هم اولین پیروزی در سال جاری میلادی به حساب می آید.

البته تشکیل ائتلاف سوسیال دموکرات ها و سبزها در این ایالت اکثریت را بدست نخواهد آورد. این حزب همراه با سبزها ۶۷ کرسی پارلمان ایالتی را تصاحب کرد که برای تشکیل دولت ائتلافی قرمز-سبز دو کرسی کم دارد. به این ترتیب تشکیل دولت ائتلافی در این ایالت هم دشوار می شود.

حالا در این شرایط در برلین نیز روز چهارشنبه اولین گفتگوها برای تشکیل دولت ائتلافی آینده آلمان موسوم به جامائیکا ( ائتلاف احزاب سبز، لیبرال دموکرات و اتحادیه احزاب متحد مسیحی) آغاز می شود.

نتیجه انتخابات ایالتی نیدرزاکسن موضع مرکل در مذاکرات دولت ائتلافی آینده را تضعیف کرده و راه تشکیل دولت ائتلافی آینه را برای صدر اعظم دشوار تر خواهد کرد.