نامه اصناف و بازاریان به رئیس دستگاه قضا درباره مبارزه با قاچاق کالا
نامه اصناف و بازاریان به رئیس دستگاه قضا درباره مبارزه با قاچاق کالا
اهمال در انجام وظایف قانونی توسط دستگاه های مسئول حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز علاوه بر ضربات جدی و ویرانگر به تولید و کارگر و کشاورز ایرانی، سبب آسیب دیدن اصناف قانونگرا شده است.

به نقل از بسیج اصناف، متن نامه مطالبات اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی از رئیس قوه قضائیه در خصوص مبارزه با قاچاق کالا به شرح ذیل است:
بسمه تعالی

حضرت آیت الله سید ابراهیم رئیسی (زید عزه)

ریاست محترم قوه قضایه

سلام علیکم؛

با صلوات برمحمد وآل محمد(ص) وباآرزوی توفیق روز افزون برای جنابعالی وهمکاران محترمتان در قوه قضائیه، همانطور که مستحضرید ومقام عظمای ولایت فرمودند اولین گروهی که به ندای امام (ره) در نهضت پاسخ دادند بازاریان متدین بودند. وبعد از پیروزی انقلاب نیز در عرصه های دفاع مقدس ومقابله با فتنه های داخلی وخارجی از جان ومال خود دریغ نکردند که تقدیم ۱۱ هزار شهید اصناف وبازاردلیل روشنی بر این مدعاست.

در جنگ اقتصادی اخیر نیز اکثر بازاریان محترم با درک صحیح از شرایط موجود کشور، به عنوان خط مقدم مبارزه با دشمن، نقش خود را ایفا می نمایند.

بدیهی است در هر قشر وگروهی، افراد سود جو ومنفعت طلبی هستند که ضمن مخدوش نمودن چهره هم صنفی های خود، در صدد خیانت برآمده ودر اقتصاد وفرهنگ جامعه اخلال ایجاد می کنند که نمونه آن مشارکت برخی بازاریان در کمک به قاچاق کالا است.

این عده معدود در بازار علت نیستند بلکه معلول اند، به عبارتی اگر کالای قاچاق به دست این افراد نرسد ویا چنانچه رسید، دستگاه های مسئول به سرعت وبا جدیت با آن برخورد کنند، ضریب خطر قاچاق افزایش پیدا کرده وکاری که این افراد برایشان هزینه سنگینی را داشته باشد، از آن صرف نظر می کنند .

علت اصلی فراوانی کالای قاچاق در بازار عدم انجام تکالیف قانونی دستگاه های تعیین شده در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز  است که بخشی از آن در دی ماه سال ۹۲ توسط مجلس شورای اسلامی مصوب گردیده و تا کنون نیز تکمیل نشده است.

عدم انجام وظایف قانونی توسط دستگاه های مسئول حوزه مبارزه با قاچاق کالا وارز علاوه بر ضربات جدی و ویرانگر به تولید و کارگر و کشاورز ایرانی، سبب آسیب دیدن اصناف قانونگرا گردیده است که باعث رکود بازار وافزایش بیکاری شده وهمچنین تضییع حقوق عامه را در پی داشته است.

  با عنایت به مسئولیت حضرتعالی در احقاق حقوق عامه که جامعه اصناف نیز پیگیر ومطالبه گر احقاق آن هستند ، درخواست  می شود دستور فرمائید برخوردی جدی با افرادی که در این دستگاه ها برای مبارزه با قاچاق کالا وارز به وظایف خود عمل نکرده اند، صورت گیرد تا فرآیند قاچاق از صرفه افتاده وبازار از لوث کالای قاچاق پاک شود .

یقینا قاطبه اصناف، بازاریان وفعالان اقتصادی از برخورد قوه قضائیه با عوامل قاچاق ومسئولین بی تعهد که به وظایف خود تا کنون عمل ننموده اند، حمایت همه جانبه خواهند نمود.

  • منبع خبر : فارس