اکثر اروپایی‌ها معتقدند نظام سیاسی آمریکا ورشکسته است
اکثر اروپایی‌ها معتقدند نظام سیاسی آمریکا ورشکسته است
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد اکثریت اروپایی‌ها باور دارند که نظام سیاسی آمریکا ورشکسته است و طی یک دهه چین قدرت پیشرو خواهد بود و جو بایدن قادر نخواهد بود مانع زوال آمریکا در صحنه جهانی شود.

اکثر اروپایی‌ها معتقدند نظام سیاسی آمریکا ورشکسته است

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد بر اساس تحقیقات «شورای روابط خارجی اروپا» بیشتر اروپایی‌ها فکر می‌کنند پس از چهار سال ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا قابل اعتماد نیست.

به گزارش گاردین، «مارک لونارد» مدیر شورای روابط خارجی اروپا گفت: «اروپایی‌ها از بایدن خوششان می‌آید اما آنها فکر نمی‌کنند که آمریکا به عنوان  یک رهبر جهانی باز خواهد گشت. وقتی جورج بوش رئیس جمهور بود، آنها درباره چگونگی استفاده آمریکا از قدرت خود اختلاف نظر داشتند اما حالا آنها درباره اینکه آمریکا در کل قدرت دارد یا نه اختلاف نظر دارند.»

این تحقیقات با مشارکت ۱۵ هزار نفر از ۱۱ کشور اروپایی در پایان سال جاری میلادی صورت گرفته است و به این نتیجه رسیده است که احساسات اروپایی‌ها نسبت به ایالات متحده پس از ریاست جمهوری ترامپ تغییر یافته و آنها تمایلی برای حمایت از واشنگتن در اختلافات احتمالی بین‌المللی ندارند.

حداقل نیمی از پاسخ دهندگان گفته‌اند، دولت آنها باید در هر درگیری بین ایالات متحده و چین بی طرف بماند. همچنین نهایت ۴۰ درصد پاسخ دهندگان گفته‌اند از واشنگتن در برابر روسیه حمایت می‌کنند.

این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد بیش از ۶۰ درصد اروپایی‌ها معتقد بودند آمریکا «ورشکسته» است اما بیشتر آنها نظام‌ اتحادیه اروپا و کشورشان را مثبت ارزیابی کرده‌اند.

بر اساس این تحقیقات، ۵۱ درصد از پاسخ دهندگان با این گزاره موافق نیستند که در دوران بایدن، ایالات متحده احتمالاً اختلافات داخلی خود را حل می‌کند و به دنبال رسیدگی به موضوعات بین‌المللی مانند تغییرات اقلیمی، صلح در خاورمیانه، روابط با چین یا امنیت اروپا خواهد بود.”اکثر اروپایی‌ها معتقدند نظام سیاسی آمریکا ورشکسته است”

همچنین ۷۹ درصد اسپانیایی‌ها، ۷۲ درصد پرتغالی‌ها، ۷۲ درصد ایتالیایی‌ها و ۶۳ درصد فرانسوی‌ها فکر می‌کنند چین در دهه آینده از ایالات متحده به عنوان ابرقدرت جهانی پیشی خواهد گرفت.

تنها ۱۰ درصد از پاسخ دهندگان، آمریکا را یک شریک امنیتی «قابل اعتماد» دانسته‌اند که همیشه از اروپا محافظت می‌کند، در حالی که حداقل ۶۰ درصد پاسخ دهندگان در هر کشور نظرسنجی شده ابراز تردید کرده‌اند کشورشان در صورت بروز بحران می‌تواند بر حمایت ایالات متحده حساب کند.