برپایی نمایشگاهی با نام «درخشش جاودان» شامل زیورآلات کهن در موزه ملی
برپایی نمایشگاهی با نام «درخشش جاودان» شامل زیورآلات کهن در موزه ملی

مدیر موزه ملی گفت: ۷۰ قلم از جواهرات موجود در مخزن موزه مربوط به ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد تا قرون میانه به نمایش درآمده است.  جبرئیل نوکنده روز پنجشنبه گفت: روز سه شنبه هفته جاری در موزه ملی نمایشگاهی با نام «درخشش جاودان» شامل زیورآلات کهن تا معاصر را برپا کردیم. وی افزود: ۷۰ […]

جواهرات

مدیر موزه ملی گفت: ۷۰ قلم از جواهرات موجود در مخزن موزه مربوط به ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد تا قرون میانه به نمایش درآمده است.

 جبرئیل نوکنده روز پنجشنبه گفت: روز سه شنبه هفته جاری در موزه ملی نمایشگاهی با نام «درخشش جاودان» شامل زیورآلات کهن تا معاصر را برپا کردیم.
وی افزود: ۷۰ قلم از آثار موجود در مخزن موزه از آثار ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد تا قرون میانه را در معرض دید مخاطبان گذاشتیم تا به هدف خود یعنی ایجاد ارتباط فرهنگی بین گذشته و حال و آینده برسیم.
نوکنده گفت: قدیمی ترین آثار این نمایشگاه از «تپه اریسمان» کاشان و «تپه ملیان فارس» برای دوره آغازعیلامی است و بعد مجموعه ای از «تپه حصار» دامغان داریم و یک محوطه را که شامل ۱۹ قلم شی می شود از «منطقه جوبجی» خوزستان جدا کردیم که همه این ۱۹ اثر متعلق به یک شاهزاده خانم عیلامی است.
وی افزود: به استثنای آثار معاصر، آخرین آثار متعلق به دوره مغول و قرن هفتم است.
نوکنده ادامه داد: یکی از اهداف ما در میراث فرهنگی احیای هنر، فرهنگ های فراموش شده و تاکید بر پاسداری آنها است.
وی گفت: ایران به روایت یافته های باستان شناختی در هنر زرگری، طلا و جواهر پیشینه طولانی دارد.
مدیر موزه ملی تاکید کرد: این نمایشگاه تا ۲۴ شهریور ماه با حضور چهار گالری طلا و جواهر تهران ادامه دارد.
وی یادآور شد: در این سه روز نیز سمینارهای تخصصی برای آشنایی مردم با این حوزه
برگزار می شود.
نوکنده ابراز امیدواری کرد تاسلسله نمایشگاه های موضوعی در موزه ملی تداوم داشته باشد.
تنوع زیورآلات و اوج هنر زرگری ایرانیان از سه هزار سال پیش از میلاد تا قرن هفتم هجری را در این نمایشگاه می توان مشاهده کرد.