نماینده سابق کنگره آمریکا: دولت پنهان اسرائیل عامل دستگیری مرضیه هاشمی بود
نماینده سابق کنگره آمریکا: دولت پنهان اسرائیل عامل دستگیری مرضیه هاشمی بود

سینتیا مک‌کینی نماینده ۶ دوره کنگره آمریکا بوده است. او معتقد است که در فشارهای اخیر به مرضیه هاشمی نه مردم نقشی داشتند و نه کنگره آمریکا بلکه عامل اصلی فشار، دولت پنهان اسرائیل بوده است. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، ویژه برنامه عصر، با موضوع بررسی ابعاد مختلف دستگیری خانم مرضیه هاشمی، با […]

سینتیا مک‌کینی نماینده ۶ دوره کنگره آمریکا بوده است. او معتقد است که در فشارهای اخیر به مرضیه هاشمی نه مردم نقشی داشتند و نه کنگره آمریکا بلکه عامل اصلی فشار، دولت پنهان اسرائیل بوده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، ویژه برنامه عصر، با موضوع بررسی ابعاد مختلف دستگیری خانم مرضیه هاشمی، با اجرای نادر طالب‌زاده به‌روی آنتن شبکه افق رفت. مهمان ویژه این قسمت از برنامه، روح‌الله رحمانی کارشناس مسائل بین المللی بود. هم‌چنین ارتباط تصویری با سینتیا مک‌کینی نماینده سابق کنگره آمریکا و الیسون ویر پژوهشگر و روزنامه‌نگار مستقل آمریکایی برقرار شد و آنان پاسخگوی سؤالات نادر طالب‌زاده شدند.

در ابتدای این برنامه، روح‌الله رحمانی صحبت کرد و در مورد دستگیری مرضیه هاشمی گفت: خانم هاشمی کسی است که من سال‌ها ایشان را به‌عنوان یک الگو می‌شناسم. او اهل آمریکا است اما مسلمان شد و به ایران مهاجرت کرد تا حرف حق را بیان کند. از آن‌جا که ایشان صحبت‌های زیادی راجع به آمریکا داشته است و دست آنان را رو کرده است، وقتی برای دیدار با برادر بیمارش به آمریکا رفت، او را دستگیر کردند، به پاهایش زنجیر بستند، حجابش را گرفتند و به او بی‌احترامی کردند. من به‌عنوان کسی که در آمریکا متولد و بزرگ شده است و اکنون به ایران آمده است، معتقدم که باید در برابر این ظلم بزرگ بایستیم و این موضوع را وظیفه خود می‌دانم. دولت آمریکا نباید به خود اجازه دهد که با یک خبرنگار باسابقه، یک زن مسلمان و یک سیاه‌پوست اهل آمریکا این‌گونه رفتار کند. 

وی به بیانیه‌ای که توسط او در برابر سفارت سوئیس قرائت شد، اشاره کرد و گفت: متن بیانیه ما اصلاً پیچیده نبود ما گفتیم که خانم مرضیه هاشمی باید فوری آزاد شود. در اخبار دیدیم که قاضی پرونده، بعد از مدت‌ها لب به سخن باز کرده و گفته است که ایشان به‌دلیل این‌که شاهد یک ماجرایی بوده است، دستگیر شده است، حال سؤال من این است: در کجای دنیا با شاهدی که هیچ خطایی نکرده است، این‌گونه رفتار می‌کنند؟ اصلاً ایشان شاهد چه‌چیزی بوده است؟ چرا ایشان را به زندان بردند در حالی که باید به‌عنوان شاهد، از ایشان دعوت می‌کردند تا در جلسه‌ای بیاید و توضیحات خود را ارائه دهد؟ باید بگویم که دولت آمریکا این موضوع را بهانه قرار داده است تا راه دور زدن قانون را برای خود هموار کند، در حقیقت، آنان کار دیگری دارند و این مسئله را صرفاً برای دور زدن قانون آمریکا انتخاب کرده‌اند.

رحمانی ضمن اشاره به حوادث ۱۱ سپتامبر و تغییر رویه دولت آمریکا گفت: دقت داشته باشید که خانم هاشمی بزرگ‌شده آمریکا است و شاید بتوان گفت که خانواده ایشان، چند صد سال به‌عنوان سیاه‌پوستان آمریکا در این کشور زندگی‌ کرده‌اند. دولت آمریکا در سال‌های اخیر و به‌ویژه بعد از واقعه ۱۱ سپتامبر، راه‌های مختلفی را برای دور زدن قانون انتخاب کرده است. یکی از این راه‌ها، ایجاد ترس و وحشت بین مردم است. آنان می‌خواهند مردم را بترسانند و یکی از مکان‌هایی که برای این امر مناسب است، فرودگاه‌ها است. دقت کنید که خانم هاشمی وقتی دستگیر شد که در یک پرواز داخلی آمریکا بود. آنان تلاش می‌کنند تا با به‌کارگیری این ابزار، مردم را بترسانند. باید بگویم که وضعیت کنونی مساجد در آمریکا بسیار متفاوت با زمانی شده است که من در آن‌جا دانشجو بودم. قبلاً، حرف‌های زیادی در مساجد بیان می‌شد در حالی که امروز، همه نگران هستند و هیچ کس حرف نمی‌زند، در حقیقت، مساجد را سکوتی مرگبار فرا گرفته است.

مهمان بعدی این برنامه، الیسون ویر بود. او که نویسنده کتاب «اگر آمریکا می‌دانست حقیقت چیست» است، در ارتباطاتی زنده و تصویری با نادر طالب‌زاده، به سؤالات او پاسخ داد.

وی ضمن اشاره به عکس‌العمل خود در برابر دستگیری مرضیه هاشمی گفت: مرضیه هاشمی، یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای و شهروند آمریکا است که در مواقعی از سال برای دیدار با خانواده‌اش به آمریکا می‌آید. وقتی خبر دستگیری او را شنیدم، بسیار شوکه شدم به‌ویژه زمانی که راجع به نوع حبس ایشان و رفتارهایی که با ایشان شد، اطلاعاتی دریافت کردم. به‌نظرم مردم جهان باید در موافقت با او و مخالفت با سیاست‌های آمریکا از جای خود برخیزند.

الیسون ویر به وجود دولت سایه در دستگیری این خبرنگار شبکه پرس‌تی‌وی اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم که گروه‌هایی قدرتمند در ایالات متحده آمریکا و متصل به اسرائیل وجود دارد که این قضیه را به‌وجود آورد و آن را هدایت می‌کند. این گروه نقش مهمی را به‌عهده داشته است. توجه داشته باشید که هیچ سندی مبنی بر این‌که ایشان به‌واسطه یک عملیات مجرمانه دستگیر شده باشد، وجود ندارد و بنابراین او به‌صورت غیرقانونی حبس شده است. دستگیری او بدون هیچ تهمت وارده، اصل چهارم قانون اساسی را صریحاً نقض می‌کند. زندانی کردن یک نفر بدون هیچ دلیلی، به‌معنای بی‌عدالتی در حق او است.

این فعال سیاسی آمریکایی در مورد فعالیت‌های خود پس از دستگیری مرضیه هاشمی گفت: پس از دستگیری خانم هاشمی، چندین متن بلند نوشتم و روز به روز تماس‌هایی را برای آگاهی مردم برقرار کردم، کنار این موارد، یک مقاله نوشتم و نظر خود را صریحاً در آن بیان کردم. به‌نظرم تمام مردم آمریکا باید نسبت به این مسئله آگاه شوند و از تمام عقاید مذهبی و سیاسی حمایت کنند. وقتی به زمان‌بندی دستگیری مرضیه دقت می‌کنید می‌بینید که مدتی قبل از این اتفاق، پامپئو سفری به خاورمیانه داشت، قطعاً ارتباط زیادی بین این دو مسئله وجود دارد چرا که پامپئو شخصی است که به‌شدت تحت تاثیر اسرائیل است.

او به انعکاس خبری این ماجرا در رسانه‌های آمریکایی پرداخت و گفت: باید بگویم که انعکاس خبری بسیار گسترده‌ای راجع به این موضوع در رسانه‌های آمریکا وجود داشت. اسوشیتدپرس و خبرگزاری سی‌بی‌اس، خبر این ماجرا را کار کردند البته مطمئن نیستم که این خبر در سرتیتر اخبار این رسانه‌ها قرار گرفته باشد اما پوشش خبری خوبی داده شد. کنار این موارد، بسیاری از اساتید دانشگاه‌های آمریکا، نگرانی‌های خود را نسبت به این مسئله ابراز کردند. بسیاری از نهادهای آمریکایی نگران این قضیه هستند. هم‌چنین، اخبار چند روز اخیر، بین فعالان سیاسی آمریکایی، بازتاب بسیار زیادی داشته است و تحلیل‌های مختلفی از سوی آنان ارائه شده است. نباید فراموش کرد که ماجرای مربوط به خانم هاشمی، نقض صریح قوانین آمریکا است.

ویر در بخش پایانی صحبت‌های خود ضمن اشاره به ماجرای بیداری خود و نوشتن کتاب «اگر آمریکا می‌دانست حقیقت چیست» گفت: در ماجرای انتفاضه فلسطین، متوجه شدم که پوشش خبری این ماجرا قومی است. در ابتدا بسیار شوکه شده بودم و به‌عنوان یک خبرنگار آزاد شروع به تحقیق کردم تا بفهمم که چه اتفاقاتی در این منطقه از خاورمیانه در حال رخ دادن است. باید بگویم که بسیاری از مردم آمریکا، درباره اسرائیل و اقدامات او چیزی نمی‌دانند و به همین ترتیب، نتایج تحقیقات خود را در قالب این کتاب منتشر کردم. کارشناسان ما متوجه این موضوع شده‌اند که حمایت از اسرائیل خلاف منافع ملی مردم آمریکا است اما با وجود این، آقای ترومن کارهایی انجام داد که خلاف منافع مردم آمریکا بود. در حقیقت، حمایت از تئوری صهیونیسم خلاف منافع ملی کشور آمریکا است.

در بخش دیگر این برنامه، چند کلیپ از حضورهای قبلی مرضیه هاشمی در برنامه عصر و صحبت‌های او راجع به بازرسی شدید در فرودگاه‌های آمریکا پخش شد. روح‌الله رحمانی در تفسیر این صحبت‌ها گفت: خانم هاشمی سرنخ موضوع بسیار مهمی را بیان کرد. باید اشاره کرد که بعد از ماجرای ۱۱ سپتامبر حفاظت‌های قانونی برای مسلمانان و سیاه‌پوستان قرار داده شد تا حقوق‌شان حفظ شود، با این حال، در دولت‌های گذشته آمریکا، این موضوع کمرنگ و کمرنگ‌تر شده است. در وضعیت کنونی، دست‌های دونالد ترامپ برای هر ظلمی به مسلمانان باز است و او هر کار که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد. این اقدامات باعث شده است که نتیجه‌اش را هم ببینیم. همه مسلمانان و سیاه‌پوستان آمریکا از وضعیت کنونی بسیار ناراحت و نگران هستند.

در بخش دیگر برنامه، مصاحبه سینتیا مک‌کینی، نماینده ۶ دوره کنگره آمریکا پخش شد. او در مورد نقش دولت سایه در دستگیری مرضیه هاشمی گفت: اعتقاد دارم که دولت پنهان، مستقیماً مسئول این اتفاقات علیه خواهرم است. مهم نیست که ترامپ راجع به بیرون آوردن سربازان ما از سوریه و افغانستان چه می‌گوید چرا که در مقابل این صحبت‌ها، صدایی دیگر وجود دارد که حرف حق را می‌زند. بر این باور هستم که نیروهایی در دولت آمریکا و کاخ سفید هستند که سیاست‌های ترامپ را به‌نفع عده‌ای خاص، تخریب می‌کنند و زمینه‌ساز چنین اتفاقاتی برای خانم هاشمی می‌شوند.

وی در پاسخ به سؤال نادر طالب‌زاده، مبنی بر این‌که “آیا حدس می‌زدید مرضیه هاشمی دستگیر شود؟”، گفت: مطلقاً. هرگز انتظار نداشتم که داستانی با این شیوه رخ بدهد، در حقیقت باید گفت که کار دولت پنهان چنین است. آنان نقشه می‌ریزند که مردم را غافل‌گیر کنند. به‌نظرم دولت پنهان در آمریکا همان نیوکان‌های صهیونیستی هستند. مرضیه هاشمی در کمال معصومیت وارد این قضیه شده است. خاطرم هست که او در سال ۲۰۱۱ با من مصاحبه کرد و برای او واقعیت‌های مهمی را فاش کردم. متأسفانه باید بگویم که مردم آمریکا و کنگره برای دولت آمریکا هیچ اهمیتی ندارد بلکه اولویت‌های تحت کنترل اسرائیل برای آنان مهم است. آنان تمایل دارند که آمریکا را نابود کنند و در ادامه قصد دارند با نابودی کشورهای عرب خاورمیانه، زمینه‌سازی نابودی ایران را فراهم کنند.

در بخش انتهایی برنامه، روح‌الله رحمانی، تفسیر خود از صحبت‌های خانم مک‌کینی را ارائه داد و گفت: ایشان صحبت‌های بسیار قوی و صریحی را بیان کرد. یکی از نگرانی‌های اصلی من پیرامون خانم هاشمی این است که این ماجرا از سمت کسی به‌مانند جان بولتون هدایت شده باشد. او کسی است که قبلاً می‌گفتند دیوانه است اما چنین دیوانه‌ای اکنون در رأس امور قرار گرفته است. ما از این مسئله بسیار نگران هستیم.