نمی‌توانیم به شرکتها برای فروش نفت ارزان فشار بیاوریم
نمی‌توانیم به شرکتها برای فروش نفت ارزان فشار بیاوریم
وزیر بازرگانی آمریکا از فشار دولت این کشور به شرکت های نفتی برای فروش نفت ارزان به مشتریان ایران، برای پر کردن خلاء ناشی از تحریم های ایران خبر داد.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از رویترز، «ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا در خصوص متقاعد کردن کشورهای خریدار نفت ایران به جایگزین کردن نفت دیگری به جای نفت ایران گفت: دولت آمریکا از این امر مطمئن نیست که شرکت‌های نفتی نفت خود را ارزان‌تر از قیمت بازار به هند بفروشند.

رأس که برای شرکت در یک نشست تجاری به هند سفر کرده در ادامه گفت: شرکت‌های نفتی متعلق به افراد هستند (خصوصی هستند) بنابراین دولت نمی‌تواند این افراد را وادار به کاهش قیمت کند.

در مورد تحریم نفتی ایران و فشار آمریکا بر مشتریان ایران برای قطع واردات نفت ایران، «سوشما سوراج» وزیر خارجه هند، در جریان مکالمه تلفنی با مایک پمپئو همتای آمریکایی خود، به وی یادآور شده که اجرای سناریوی مد نظر واشنگتن (تحریم و جایگزین کردن نفت ایران) به آن راحتی که آمریکا تصور می‌کند، نیست.

به گفته منابع آگاه، در این مکالمه سوراج خواستار آن شده که هند تا مدتی دیگر از معافیت‌های تحریم نفتی ایران برخوردار باشد حال آنکه طرف آمریکایی به اظهارات وی توجهی نکرده است.

ظاهراً سوراج با توضیح شرایط اقتصادی هند و با توجه به برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور، خواستار آن شده که اجرای تصمیم درباره خرید یا عدم خرید نفت از ایران به دولت آتی دهلی واگذار شود.

اما پمپئو مدعی شده که دولت ترامپ برای اجرای تحریم‌های ضدایرانی مصمم است!

گفتنی است آمریکا هفته پیش مدعی شد که از تاریخ ۱۲ اردیبهشت معافیت ۶ ماهه‌ای را که برای ۸ خریدار نفت ایران شامل هند، چین، ترکیه، ژاپن، یونان، ایتالیا، کره جنوبی و تایوان لحاظ کرده بود دیگر تمدید نخواهد کرد تا به زعم خود فشارهای اقتصادی بر دولت ایران را افزایش دهد.

  • منبع خبر : مهر