هشدار حناچی در مورد آمادگی مقابله با حوادث و بلایا در تهران
هشدار حناچی در مورد آمادگی مقابله با حوادث و بلایا در تهران

شهردار تهران گفت:در مقابله با زلزله ما دو راه در پیش رو داریم؛ یا باید خود را به دست سرنوشت بسپاریم یا اینکه فرض کنیم زلزله در بدترین شرایط آمده و به دنبال راهکار مقابله با آن باشیم. به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد پیروز حناچی صبح امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان […]

شهردار تهران گفت:در مقابله با زلزله ما دو راه در پیش رو داریم؛ یا باید خود را به دست سرنوشت بسپاریم یا اینکه فرض کنیم زلزله در بدترین شرایط آمده و به دنبال راهکار مقابله با آن باشیم.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد پیروز حناچی صبح امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان بسیج شهرداری با سازمان آتش‌نشانی ضمن تسلیت به مناسبت رحلت حضرت معصومه (س) گفت: در شهری زندگی می کنیم که یک کلان شهر با پیشینه طولانی است و همواره باید آمادگی مقابله با بحران ها را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در حفاری های جنوب تهران گاهی در عمق ۹ متری آجر یافت می شود که نشان می‌دهد این شهر چند بار زیر و رو شده است، ادامه داد: ایران جزء ۱۰ کشور بحران خیز جهان است و باید بپذیریم که زلزله در تهران جزئی از زندگی ماست. بر این اساس نیز باید نحوه مقابله با آن را بیاموزیم و به شهروندان آموزش دهیم.

حناچی به تجربه زلزله بم اشاره کرد و گفت: سفیر ایران در فرانسه تعریف می کرد روزی که زلزله بم آمد ساعت ۴ صبح زنگ خانه ما به صدا درآمد، گروهی آمده بودند و گفتند که تخصص امدادرسانی در زلزله دارند و می خواهند که ویزا برایشان صادر شود که به بم بروند. این در حالی بود که به گفته وزیر هنوز کسی در تهران از زلزله اطلاع نداشت.

شهردار تهران با بیان اینکه مشکل ما در مقابله با بحران ها در هوشمند بودن یا نبودن سازمان ذیربط است، عنوان کرد: اینکه سازمان های مسئول چقدر بتوانند با سرعت به محل حادثه برسند و در زمان طلایی به امداد رسانی بپردازند، نکته بسیار مهمی است. در واقع، این نکته که در همان ساعات اولیه امدادرسانان آموزش کافی دیده باشند تا بتوانند با کم ترین آسیب مصدومان را نجات دهند، بسیار حائز اهمیت است.

حناچی ادامه داد: در حوادثی که در کشور ما اتفاق می افتد، با هجوم افرادی مواجه هستیم که قصدشان کمک به آسیب دیدگان است، اما آموزش های لازم را ندیده اند و گاهی حضور این افراد برای سایر امدادرسانان دردسرآفرین می شود. به همین دلیل، در برخی از کشورهای پیشرفته منطقه آسیب دیده کاملاً بسته می شود و حالت نظامی پیدا می کند. این امر برای جلوگیری از ورود افراد ناآشنا و نابلد به منطقه آسیب دیده است.

وی در ادامه تصریح کرد: تجربه ساختمان پلاسکو برای ما تجربه نادری بود و امیدوارم دیگر تکرار نشود. البته باید بدانیم در تهران ۹۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه داریم که ۲۰۰ ساختمان از این تعداد در معابری قرار دارد که سازه های عظیم امدادرسانی نمی توانند به آن وارد شوند. این جاست که ضرورت آموزش ساکنان این برج ها خود را نشان می دهد تا بدانند در برابر آتش سوزی چگونه باید رفتار کنند.

شهردار تهران به آتش سوزی در ساختمان وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: تجربه پلاسکو در مهار آتش سوزی کمک بسیاری به نیروهای ما در آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو کرد، اما ما همچنان با مشکلات دیگری مواجه بودیم که یکی از آن ها نداشتن نقشه ساختمان بود. در حالی که در کشورهای توسعه یافته زمانی که ساختمانی آسیب می بیند معمار و سازنده آن ساختمان نیز با تمام مدارک ساختمان در اتاق بحران حاضر می شوند.

به گفته حناچی، خوشبختانه در پرتال شهرداری تهران هم اکنون مدارک ساختمان هایی که ساخته می شوند نگهداری می شود، اما در مورد ساختمان های قدیمی چنین چیزی وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: در مقابله با زلزله ما دو راه در پیش رو داریم؛ یا باید خود را به دست سرنوشت بسپاریم یا اینکه فرض کنیم زلزله در بدترین شرایط آمده است و به دنبال راهکار مقابله با آن باشیم و مطالعات لازم در این زمینه را شروع کنیم.

شهردار تهران یادآور شد: ژاپنی ها در دهه ۷۰ در مورد زلزله تهران مطالعاتی را انجام دادند که در دسترس است. یکی از بحران هایی که ما در صورت وقوع زلزله در تهران با آن رو به رو خواهیم شد شبکه گازرسانی در معابر است که اگر ایمنی لازم و تجهیزات قطع گاز در آن وجود نداشته باشد بحرانی به مراتب بزرگ تر از تخریب ساختمان ها خواهد داشت.

حناچی در ادامه گفت: زلزله یک موضوع واقعی است و ما باید آموزش های لازم برای مقابله با آن را به شهروندان ارائه دهیم و راهی جز این وجود ندارد. نیروهای متخصص ما می توانند به عنوان نیروهای اصلی در مقابله با بحران حضور داشته باشند و نیروهای مردمی و بسیج در صورت داشتن آموزش های لازم می توانند کمک کننده باشند. بسیجیان امتحان خود را در جنگ به خوبی پس دادند و در مواقع بحرانی می توانند به یاری آسیب دیدگان بشتابند. براین اساس، تفاهم نامه ای که امروز امضا می شود برای آموزش این عزیزان است.