همراه‌ اول به پیشواز طرح صیانت رفت / محدودسازی اینترنت کلید خورد؟
همراه‌ اول به پیشواز طرح صیانت رفت / محدودسازی اینترنت کلید خورد؟
طرح صیانت از فضای مجازی هنوز به طور قطعی تصویب نشده، اما از مدت‌ها قبل اپراتور همراه‌ اول به مشتریان خود اینترنت داخلی رایگان هدیه می‌دهد. به نظر می‌رسد این اپراتور سعی دارد تا آن‌ها را به استفاده از مرورگرها و اپلیکیشن‌ها شبیه‌سازی شده ایرانی تشویق کند.

به گزارش واحد علم و فناوری خبرگزاری صبح اقتصاد  پس از آن که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی وارد مجلس شد، بحث محدودسازی دسترسی کاربران به مرورگرهای بین‌المللی و نرم‌افزارهای جهانی بیش از پیش مورد بررسی قرار گرفت.” همراه‌ اول به پیشواز طرح صیانت رفت

بسیاری از صاحب نظران بر این باور بودند که عملیاتی کردن این طرح امکان‌پذیر نیست. چون ایران زیرساخت‌های لازم برای این موضوع را ندارد.

به دنبال اجرایی کردن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و در همین ایام که کشمکش‌ها برسر ملی کردن اینترنت و استفاده از اینترنت داخلی است؛ همراه‌ اول تبلیغ گسترده خود برای استفاده از مرورگر ایرانی را آغاز کرده است.

همراه‌ اول منتفع از مسدودسازی اینترنت
اپراتور همراه‌ اول مدتی است که به صورت روزانه به کاربران خود پیامک می‌دهد و از آن‌ها می‌خواهد که از مرورگر ایرانی ذره‌بین استفاده کنند. وعده هم از این قرار است که با نصب و استفاده کردن از مرورگر ایرانی، چندگیگ اینترنت رایگان (ویژه استفاده از ذره‌بین) هدیه بگیرید و در قرعه‌کشی نیز شرکت کنید.

اپراتور همراه‌ اول پیش از این هم برای تبلیغ اپلیکیشن روبیکا از این راه استفاده کرده بود و حالا هم به نظر می‌رسد که قصد دارد مانند اپلیکیشن روبیکا، با هدیه دادن چند گیگ ایینترنت داخلی رایگان مردم را به استفاده از برنامه‌های داخلی و جایگزین نسخه رسمی آن‌ها تشویق کند.

البته اپراتور همراه‌ اول، یکی از سهامداران شرکت توسکا است که دست به ساخت اَبَر اپلیکیشن روبیکا زده.

اپراتورها برنده اصلی طرح صیانت
این تبلیغات و ساخت نرم افزارها نشان می‌دهد که همراه‌ اول زودتر از هر اپراتور دیگری به استقبال از اینترنت داخلی رفته است. با توجه به اقداماتی که همراه‌ اول در جهت راه‌اندازی ذره‌بین و روبیکا انجام داده است، به نظر می‌آید که مخالف طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی نیست.

این اپراتور هم در زمینه راه اندازی اپلیکیشن داخلی و هم راه‌اندازی مرورگر داخلی پیشگام شده است. به هر حال چه اینترنت محدود شود چه دسترسی بین المللی ادامه داشته باشد، اپراتورها از آن سود می‌برند.

  • منبع خبر : تجارت نیوز