لزوم گسترش همکاری های اقتصادی میان تجار ایرانی و بازرگانان افغانستان
لزوم گسترش همکاری های اقتصادی میان تجار ایرانی و بازرگانان افغانستان

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وحدت شیعیان و اهل سنت در افغانستان را امری ضروری خواند و آن را بر هم زننده توطئه های دشمنان اسلام علیه مردم مسلمان و مظلوم این کشور ارزیابی کرد.  «محمد محقق» معاون رئیس اجرایی افغانستان و رییس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان روز گذشته دوشنبه با آیت الله سیدمحمود […]

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وحدت شیعیان و اهل سنت در افغانستان را امری ضروری خواند و آن را بر هم زننده توطئه های دشمنان اسلام علیه مردم مسلمان و مظلوم این کشور ارزیابی کرد.

 «محمد محقق» معاون رئیس اجرایی افغانستان و رییس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان روز گذشته دوشنبه با آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کرد.

آیت الله هاشمی شاهرودی در این دیدار با اشاره به روابط و پیوندهای ایران و افغانستان، ملت افغانستان را ملتی با فرهنگ و در عین حال مظلوم توصیف کرد که در ادوار مختلف شهدای بسیاری را در راه اسلام تقدیم کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری مجاهدت های مسلمانان افغانستان و مشارکت آنان در نابودی پایگاه های تروریستی داعش و دفاع از حرم آل الله گفت: شایسته است از مجاهدت ها و ایثار برادران افغان در مبارزه با تروریست های تکفیری قدردانی کنیم و امیدواریم که با هوشیاری دولت و ملت افغانستان، دسیسه های دشمنان اسلام برای اقدامات تروریستی در داخل این کشور ناکام بماند.

وی در ادامه این دیدار نسبت به خطرات نفوذ آمریکا در صفوف ملت های مسلمان هشدار داد و افزود: یکی از خطرات مهم که متوجه ملت افغانستان است، خطر نفوذ آمریکاست که باید نسبت به آن هوشیار بود چرا که آمریکا می خواهد نقشه های شوم و تفرقه افکنانه خود را در جوامع اسلامی نظیر عراق و افغانستان به اجرا در آورد.

آیت الله هاشمی شاهرودی همچنین وحدت شیعیان و اهل سنت در افغانستان را امری ضروری خواند و آن را بر هم زننده توطئه های دشمنان اسلام علیه مردم مسلمان و مظلوم این کشور ارزیابی کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بر لزوم گسترش همکاری های اقتصادی میان تجار ایرانی و بازرگانان افغانستان تاکید کرد و گفت: همزبانی و مرزهای مشترک دو کشور در حمایت ایران از رشد و توسعه امور اقتصادی و فرهنگی افغانستان نقشی بارزی دارد.

آیت الله هاشمی شاهرودی در بخش دیگری از سخنان خود، به زمینه های مشترک فرهنگی دو کشور اشاره و اظهار کرد: بسیاری از چهره های درخشان علوم دینی و ادبی از سرزمینی برخاسته اند که قلمرو کنونی افغانستان شناخته می شود و میراث ارزشمند تمدن اسلامی و زبان فارسی به شمار می آیند.

در این دیدار، محمد محقق معاون رییس اجرایی افغانستان با ابراز خشنودی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار با آیت الله هاشمی شاهرودی تاکید کرد: دولت و مردم افغانستان، قدردان حمایت های رهبر معظم انقلاب، دولت و ملت ایران هستند و دست دوستی برداران ایرانی را به گرمی می فشارند.

وی افزود: مردم افغانستان در ماه های اخیر، خطر اقدامات تروریستی داعش را در درون شهرهای خود احساس کردند که در پی آن دولت افغانستان طرح حمایت از امنیت مساجد و خیزش مردمی علیه اقدامات تروریستی را دنبال کرد.

محمد محقق گفت: داعش نقشه های شومی برای آشوب و خونریزی در افغانستان داشت که به لطف خدا، پایگاه های آن ها در عراق و سوریه نابود شد.

رییس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان با اشاره به این که وحدت شیعه و سنی در افغانستان، توفیقات خوبی داشته است، اظهار امیدواری کرد که هوشیاری دولت و ملت افغانستان به ناکامی و شکست کامل توطئه های آمریکا در این کشور بینجامد.

معاون رییس اجرایی افغانستان همچنین به همکاری کمیسیون های مشترک برای توسعه روابط بین دو کشور اشاره و گزارشی از روند اجرایی شدن توافقات در حوزه آب و حمل و نقل به عنوان اولویت همکاری های مذکور به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه کرد.