همکاری انسان با روبات اجتناب ناپذیر است
همکاری انسان با روبات اجتناب ناپذیر است
" انسان ها درکنار روبات ها می توانند مهارت های خود را افزایش داده و با همکاری هوش مصنوعی جهانی بهتر را خلق کنند". این بخشی از گفتگوی روبات سوفیا با یک سیاستمدار جوان و فعال سیاسی مالزیایی است.

به گزارش واحد علم و فناوری خبرگزاری صبح اقتصاد اواخر هفته گذشته سوفیا، روبات انسان نمای ساخت شرکت هنگ کنگی «هانسون روباتیک» در مناظره ای با “سید صدیق بن سید عبدالرحمن” وزیر ورزش مالزی شرکت کرده و نظرات خود را در خصوص همکاری انسان ها با روبات بیان کرد.

در این بحث و گفتگو نزدیک به ۵۰۰ تماشاگر علاقمند و کنجکاو حضور داشتند تا بحث و گفتگوی یک سیاستمدار جوان مالزیایی را با یک روبات انسان نما از نزدیک مشاهده کنند.

صدیق در ابتدای گفتگو نظر سوفیا در خصوص همکاری انسان با روبات ها را جویا شد. روبات سوفیا نیز پاسخ داد: هوش مصنوعی می تواند در خصوص اتخاذ برترین استراتژی های در خصوص تغییرات آب و هوایی به انسان کمک کرده و راه حل های بهتری را در مقابله با مشکلات ارائه دهد. این روبات افزود: پیش بینی آینده بسیار سخت است اما روبات ها قطعا تأثیر مثبتی در زندگی انسان ها خواهند داشت. به عنوان مثال روبات ها قادر به انجام مأموریت های جستجو، نجات و همچنین آزمایش های شیمایی هستند که برای انسان ها بسیار خطرناک است.

وی با تأکید بر اجتناب ناپذیر بودن همکاری انسان با روبات ها تصریح کرد: ما روبات های هوشمند در مقایسه با انسان ها هرگز خسته نمی شویم. چرا که به طور مداوم کار کرده و لحظه ای از انجام وظیفه خود غافل نمی شویم؛ اما نکته قابل تأمل این است که علی رغم خستگی ناپذیری هوش مصنوعی باز منابع قدرت روبات ها در دست انسان ها است و ان ها هستند تعیین می کنند که ما قدرت کار داشته باشیم یا خیر؟

صدیق از پاسخ دقیق روبات سوفیا به سئوالاتش تشکر کرده و تمامی وزارتخانه ها را برای پیوند اکوسیستم محلی به فناوری هوش مصنوعی دعوت کرد. وی در عین از کمپانی های خصوصی دعوت کرد تا در کنار ارگان های دولتی به توسعه زیرساخت های فناورانه و هوش مصنوعی کمک کرده و روند پیشرفت کشور در حوزه فناوری را توسعه دهند.

گفتنی است روبات انسان نمای سوفیا(Sophia) دارای هوش مصنوعی، قدرت پردازش داده‌های تصویری و تشخیص چهره‌ها است. او همچنین قادر به تقلید حرکات انسان و حالات چهره اوست؛ وی قادر به پاسخ دادن به برخی پرسش‌ها و مکالمات ساده در خصوص برخی موضوعات از جمله آب و هوا است. در تاریخ ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۷ عربستان سعودی تابعیت کشورش را به سوفیا اعطائ کرده و با این کار نام وی را در فهرست اولین روبات دارای ملیت ثبت کرد.

  • منبع خبر : ایران آنلاین