اعزام هیئتی از کمیسیون امنیت‌ملی مجلس به میانمار
اعزام هیئتی از کمیسیون امنیت‌ملی مجلس به میانمار

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: هیئتی از کمیسیون امنیت‌ملی مجلس به میانمار اعزام می‌شود. سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از جلسه فوق‌العاده صبح امروز (چهارشنبه ۲۲ شهریور) کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: این جلسه با حضور اعضای کمیسیون و همچنین ابراهیم رحیم‌پور معاون وزیر امور خارجه […]

نقوی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: هیئتی از کمیسیون امنیت‌ملی مجلس به میانمار اعزام می‌شود.

سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از جلسه فوق‌العاده صبح امروز (چهارشنبه ۲۲ شهریور) کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: این جلسه با حضور اعضای کمیسیون و همچنین ابراهیم رحیم‌پور معاون وزیر امور خارجه و همکاران وی با هدف بررسی فاجعه نسل‌کشی آشکار مسلمانان در میانمار و اقدامات عملی لازم برای خاتمه دادن به این جنایات تشکیل شد.

وی افزود: آقای بروجردی رئیس کمیسیون در ابتدای این جلسه با اشاره به شرایط اسفبار فاجعه مذکور و تأسف از بی‌تفاوتی مجامع بین‌المللی و باز هم تأسف از اینکه رهبر این کشور جایزه صلح نوبل می‌گیرد، گفت که هدف این جلسه بررسی فاجعه میانمار و راه‌های عملی مقابله با آن است.

نقوی تصریح کرد: در این جلسه ابتدا بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط با موضوع میانمار پخش شد که معظم‌له اظهار تأسف از سکوت مجامع بین‌المللی به این حادثه و فاجعه انسانی را مورد اشاره قرار دادند و آن را موضوعی سیاسی دانستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در ادامه این جلسه، ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه گزارشی از آخرین وضعیت مسلمانان میانمار و فاجعه شدید انسانی که در حال وقوع است، ارائه کرد. وی گفت که وزارت امورخارجه به طور جدی در این زمینه فعال است، یکصد تن کمک انسانی آماده ارسال شده تا به مسلمانان مهاجر رسانده شود، هلال‌احمر هم اقدامات کمک‌رسانی و رسیدگی‌های پزشکی را در دستورکار دارد، ملاقات‌هایی نیز با مقامات محلی، منطقه‌ای تدارک دیده شده و در حال تبادل‌نظر هستیم.

نقوی اضافه کرد: معاون وزیر خارجه در این جلسه همچنین گفت که مذاکرات با مقامات برمه و بنگلادش نیز در حال انجام است، این در حالی است که جمهوری اسلامی بیش از ۳ میلیون مهاجر را پذیرفته، به مدارس ما می‌روند، ازدواج می‌کنند، کار می‌کنند، دانشگاه می‌روند، ولی حتی اگر مسلمانان میانمار شهروند هم نباشند، نباید برخورد ضدانسانی با آنان شود.

نقوی‌حسینی یادآور شد: رحیم‌پور همچنین در این جلسه گفت که اگر چه مسلمانان مذکور، اهل سنت هستند، ولی جمهوری اسلامی با همه توان از آنان حمایت کرده و می‌کند، ولی از سکوت مدعیان حمایت از اهل سنت در تعجب هستیم.

نماینده ورامین در مجلس اضافه کرد: در این جلسه، سابقه تاریخی موضوع و تغییر نام برمه به میانمار و مسائل داخلی این کشور بررسی شد،مهاجرت اجباری ۳۰۰ هزار مسلمان از میانمار یا بنگلادش خود یک مصیبت بزرگ است، چرا که بنگلادش هم امکان اسکان برای آنها ندارد و به همین جهت مسلمانان در حال حاضر از دو طرف در فشار هستند، از یک سو ارتش میانمار به روی آنها آتش گشوده و از سوی دیگر، ارتش بنگلادش در مقابل آنهاست و خیلی وضعیت و شرایط را حادتر کرده است.

نقوی‌حسینی گفت: در ادامه این جلسه، اعضای کمیسیون بر اقدامات عملی از جمله اعلام موضع شفاف و با صدای بلند جمهوری اسلامی ایران، اقدامات عملی که باید در این زمینه انجام شود، فعالیت‌های ضروری دیپلماتیک در عرصه‌های منطقه‌ای و کشورهای مسلمان و بین‌المجالس اسلامی و عرصه‌های بین‌المللی، کمک‌رسانی‌های بشردوستانه از طرق مختلف، برانگیختن عکس‌العمل‌های حقوق بشر سازمان‌های مردم‌نهاد، رجوع به محاکم بین‌المللی و محاکم داخلی به عنوان یک جنایت بشری و استفاده از مکانیزم‌های ارجاع از طریق شورای امنیت سازمان ملل، کشورهای عضو سازمان ملل و از طریق دادستان بین‌المللی و سازمان‌های مردم‌نهاد تأکید شد.

وی افزود: همچنین بر اقدامات عملی دیگری از جمله اعزام هیأت پارلمانی از کمیسیون به کشورهای همسایه میانمار، فعال‌تر شدن کمیته حقوق بشر کمیسیون در تعامل با ستاد حقوق بشر اسلامی قوه قضائیه و وزارت امور خارجه، فعال شدن دستگاه قضا برای تعامل با محافل قضایی بین‌المللی، فعال‌سازی رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان اسلام، ضرورت استفاده از ابزار اقتصادی و فشارهای سیاسی، صدور بیانیه از سوی کمیسیون مبنی بر محکومیت فاجعه و راهکارهای عملی لازم، استفاده از ظرفیت کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد و سازمان همکاری‌های اسلامی تأکید شد که در این زمینه آقایان، شوشتری، دهقانی، ذوالنوری، کواکبیان و فلاحت‌پیشه و همچنین خانم چنارانی اظهارنظر کردند.

نقوی اظهار داشت: آقای رحیم‌پور در این جلسه عنوان کرد که این جانب همراه با هیأتی و کمک‌های بشردوستانه روز جمعه عازم بنگلادش هستم؛ خانم هاجر چنارانی عضو کمیسیون نیز براساس تصویب کمیسیون و پیشنهاد وزارت خارجه، هیأت مذکور را همراهی خواهد کرد، همچنین رحیم‌پور با اشاره به سخنرانی رئیس‌جمهور در نشست آستانه و مذاکراتی که در این نشست انجام شد، گفت که دولت و وزارت امور خارجه مجموعه‌ای از فعالیت‌های دیپلماتیک را در دستورکار قرار داده است.

به گفته نقوی‌حسینی، در پایان جلسه امروز کمیسیون امنیت و در جمع‌بندی پیشنهادات عملی، اقدامات ذیل به تصویب کمیسیون رسید:

۱ـ اعزام هیئت از کمیسیون به منطقه و میانمار

۲ـ کمک‌های بشردوستانه مجلس و نمایندگان محترم به مسلمانان میانمار

۳ـ نامه رئیس کمیسیون امنیت ملی به همتایان خود در مجالس کشورهای اسلامی

۴ـ گفت‌وگوی تلفنی رئیس محترم مجلس با رؤسای مجالس کشورهای اسلامی

۵ـ درخواست تشکیل جلسه ویژه وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی و بررسی موضوع

۶ـ درخواست از صلیب سرخ جهانی برای کمک‌رسانی به آنها در میانمار و بنگلادش

۷ـ ورود هلال احمر و کمک به مسلمانان میانمار و درخواست کمک از سایر هلال احمر کشورهای اسلامی

۸ـ تماس با کشورهای چین و روسیه برای حمایت از مسلمانان

۹ـ صدور بیانیه حقوق‌بشری کمیته حقوق‌بشر کمیسیون در محکومیت موضوع و پیگیری حقوقی مسئله

۱۰ـ مذاکره با کشورهای همسایه میانمار و طرح خطر رشد افراطی‌گری به دنبال فشارها و اقدامات جنایت‌آمیز علیه مسلمانان میانمار

۱۱ـ فعال کردن سازمان‌های مردم‌نهاد حقوق بشری در داخل و خارج از کشور

۱۲ـ فعال کردن تمامی رسانه‌ها در جهت به نمایش گذاشتن جنایات مذکور