به هیچ طرح انتقال آبی مجوز نداده‌ایم
به هیچ طرح انتقال آبی مجوز نداده‌ایم

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این که سازمان محیط زیست به هیچ طرح انتقال آبی مجوز نداده است، گفت: آنچه در رسانه ها مطرح شده، تعیین تکلیف است و مجوزی صادر نشده است. مسعود تجریشی تصریح کرد: در دولت دوازدهم سازمان محیط زیست به هیچ پروژه انتقال آبی مجوز نداده است و […]

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این که سازمان محیط زیست به هیچ طرح انتقال آبی مجوز نداده است، گفت: آنچه در رسانه ها مطرح شده، تعیین تکلیف است و مجوزی صادر نشده است.

مسعود تجریشی تصریح کرد: در دولت دوازدهم سازمان محیط زیست به هیچ پروژه انتقال آبی مجوز نداده است و آنچه در رسانه ها مطرح شده است تعیین تکلیف است و مجوزی صادر نشده است.

مسعود تجریشی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال آن است که کارهای به جا مانده را تعیین تکلیف کند و مسائل هم شفاف باشد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره انتقال آب ونک سولقان و انتقال آب خزر به سمنان تاکید کرد: در هیچ کدام از این دو طرح مجوز نداریم تنها مجوز ما نیروگاه کلاس H ساوه بوده است، اما اگر الان وزارت نیرو بگوید ما در سمنان برای تامین آب شرب مشکل داریم پاسخ ما آن است که همه مراحل دیگر کاهش مصرف از جمله بازچرخانی آب، اصلاح الگوی آبیاری، افزایش راندمان شبکه آبرسانی و مواردی از این دست را طی کنیم و بعد اگر هنوز نیاز آبی پابرجا بود از جای دیگر آب فراهم کنیم. قاعدتا تمام این مراحل باید در وزارت نیرو طی شده باشد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح انتقال آب خزر به سمنان گفت: آن کسی که خودش گفته مهمترین مساله ما در سمنان آب است، صنایع نمی توانند توسعه پیدا کنند و تنها راه انتقال آب است اکنون عقب نشینی کرده است. ما هم در تمام نامه ها گفته ایم به شرط آنکه هیچ مشکل اجتماعی در مبدا ایجاد نشود و وزارت نیرو تایید کند که کاهش آب در مبدا و مقصد نخواهیم داشت و آثار زیست محیطی هم نداشته باشد تنها در آن صورت تازه می توانیم مساله را بررسی کنیم این نامه را یک ماه پیش نوشته ایم و در تمام انتقال آب ها هم همین است.

تجریشی درباره انتقال آب ونک هم تصریح کرد: ما در مقابل این درخواست گفتیم مسائل اجتماعی در مبدا وجود دارد شما بروید مسائل اجتماعی مبدا را حل کنید راهکارهای کاهش مصرف و تلفات آب را اعمال کنید و پس از آن برای مجوز به ما درخواست دهید.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر موافقت عیسی کلانتری با انتقال آب برای کشاورزی و تعادل بخشی تاکید کرد: قانون بالادستی داریم که انتقال آب برای اهداف غیر از آب شرب ممنوع است، انتقال آب و آب شیرین کن برای کشاورزی هیچ گونه توجیه اقتصادی ندارد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ۱۵۳ طرحی که تعیین تکلیف شده تنها آنهایی مجوز خواهند گرفت که برای محیط زیست مشکلی نداشته باشند مثلا گفته ایم به هیچ عنوان یک متر راه آهن از مناطق حفاظت شده نباید  بگذرد.

تجریشی تاکید کرد: وقتی کار نرم افزاری نشده یعنی ما در مقصد نشت آب لوله هایمان را نگرفته ایم چگونه اجازه دهیم که از جای دیگر آب بیاوریم قطعا این کار غلط است.

وی در خصوص مماشات سازمان محافظت محیط زیست در مقابل تخلفات زیست محیطی گفت: آقای روحانی چهار کار را به سازمان تکلیف کردند، یکی رفع آلودگی هوای کلان شهرها طی چهار سال آینده؛ دوم شناسایی و رفع ریزگردهایی که منشا داخلی دارند و مدیریت کانون هایی که منشا بیرونی دارند؛ سوم رفع مشکل پسماندها در شمال کشور به طور کامل و مدیریت پسماندها در کلان شهرها و چهارم هماهنگی با وزارت نیرو برای تامین آب مورد نیاز تالاب ها در هر چهار موضوع نمی خواهیم مثل گذشته ورود کنیم. مسائل ما مزمن شده است و ما باید جدای از وظیفه نظارتی کلید راه حل داشته باشیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سهم خواهی استان اصفهان از انتقال آب خزر به سمنان گفت: کل آب مورد نیاز شهر اصفهان با توسعه کنونی برای صنعت و شرب ۷۰ تا ۸۰ میلیون متر مکعب است. به آنها گفتیم شما ۱۶۰ میلیون متر مکعب آب را برای چه نیاز دارید؟

تجریشی با اشاره به تونل انتقال آب سبزکوه هشدار داد: الان دیگر ۱۰ سال پیش نیست و قوه قضاییه حتی از فعالان محیط زیست نیز دو آتشه تر با تخلفات زیست محیطی برخورد می کند. در سبزکوه دستگاه حفاری تونل TBM را ۵۰۰ متر داخل تونل برده بودند آن را بیرون آوردند و در تونل را بستند الان دیگر هیچ جا نمی توانند طرح رد شده را پنهانی اجرا کنند چرا که همه به محیط زیست علاقه مندند و هیچ کس هم حاضر نیست خودش را نزد افکار عمومی خراب کند.

وی در پایان با تاکید دوباره بر اینکه تنها پس از طی همه مراحل کاهش مصرف بازچرخانی و رفع تلفات آب درخواست های انتقال را بررسی می کنیم درباره آنچه کلانتری پیش تر آب مازاد در حوضه کارون خوانده بود، توضیح داد:  مفهوم آب مازاد این است که ما فقط در شمال می توانیم برنج کاری کنیم واز سوی دیگر مصرف نیشکر باید ۱۷ هزار متر مکعب آب در هر هکتار باشد اما الان ۳۴ هزار متر مکعب آب در هکتار مصرف می کند. اگر این دو مساله مدیریت شود سه میلیارد متر مکعب آب به دست می آید، رودخانه کارون یک میلیارد متر مکعب نیاز دارد که می توان ۱.۵ میلیارد متر مکعب آب را برای آن در نظر گرفت و ۱.۵ میلیارد متر مکعب دیگر را برای تامین نیازهای مدنظر استان های دیگر کشور منتقل کرد.