وحشت تل‌آویو از خیزش کرانه باختری / «قدس» به میدان اصلی نبرد تبدیل می‌شود
وحشت تل‌آویو از خیزش کرانه باختری / «قدس» به میدان اصلی نبرد تبدیل می‌شود
دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی درباره انفجار اوضاع در کرانه باختری اشغالی و خیزش ساکنان این منطقه علیه اشغالگران هشدار دادند.

وحشت تل‌آویو از خیزش کرانه باختری / «قدس» به میدان اصلی نبرد تبدیل می‌شود

دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی درباره انفجار اوضاع در کرانه باختری اشغالی و خیزش ساکنان این منطقه علیه اشغالگران هشدار دادند.

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، روزنامه عبری هاآرتص به نقل از نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی درباره انفجار اوضاع در کرانه باختری اشغالی هشدار داد.

این روزنامه فاش کرد دستگاه‌های امنیتی اسرائیل آمادگی‌های خود را برای مقابله با احتمال منفجر شدن اوضاع در سطحی وسیع در کرانه باختری در صورت الحاق شهرک‌ها(صهیونیست نشین) بر اساس طرح معامله قرن آمریکا آغاز کرده‌ اند.

این روزنامه افزود هیئتی با حضور ارتش، پلیس، شاباک(سرویس امنیت داخلی) و ادارات امنیتی دیگر در کنار وزارتخانه‌های مرتبط برای مقابله با وخامت اوضاع تشکیل خواهد شد.

این روزنامه ادامه داد از جمله سناریوهای احتمالی : حمله فلسطینیان به شهرک‌ها، نفوذ شمار زیادی از مردم غزه به دیوار امنیتی، نفوذ شمار زیادی از فلسطینیان ساکن لبنان از طریق مرزها، حملات مسلحانه(ضد صهیونیستی) به تجمعات اسرائیلی‌ها چه در اسرائیل(مناطق اشغالی ۱۹۴۸) یا کرانه باختری است.

نهادهای امنیتی اسرائیل پیش بینی کردند که قدس به میدان و صحنه مرکزی تنش(نبرد فلسطینیان با صهیونیست‌ها) تبدیل شود، از جمله شاهد سرازیر شدن هزاران فلسطینی به مسجدالاقصی و استقرار آنها در این مکان خواهد شد.

این افشاگری با اظهارات یوفال اشتاینتس وزیر انرژی اسرائیل همزمان شده است که گفته بود دولت اسرائیل طرحی را برای سیطره کامل بر نوار غزه طی چند هفته برای سرنگونی دولت حماس آماده کرده است. این وزیر صهیونیست گفت اسرائیل طرح فراگیری را برای سیطره کامل بر نوار غزه به مدت چند هفته برای سرنگونی دولت حماس و از بین بردن صنایع ساخت موشک در صورتی که گزینه دیگری نباشد، آماده کرده است.

با نزدیک شدن به زمان برگزاری سومین انتخابات پیاپی کنست(پارلمان) رژیم صهیوینستی، تهدیدهای مقامات رژیم و در راس آنها بنیامین نتانیاهو و اعضای دولت وی برای تجاوز نظامی گسترده به نوار غزه افزایش یافته است، هر چند فرماندهان ارتش رژیم به دشوار بودن و هزینه‌های سنگین هرگونه ماجراجویی نظامی علیه غزه اعتراف کرده اند.

تحلیلگران ابراز عقیده می‌کنند اظهارات نتانیاهو و وزیران و اعضای حزبش(لیکود) با بحرانی شدن وضعیت نتانیاهو در داخل با توجه به نزدیک شدن زمان محاکمه‌اش به خاطر مسائل فساد افزایش می‌یابد. نظرسنجی‌های اخیر برتری حزب کاحول لاوان(آبی سفید) به ریاست بنی گانتس در انتخابات آینده بر حزب لیکود به ریاست نتانیاهو را نشان داده است.

اعتراف ژنرال صهیونیست به هزینه‌های سنگین هرگونه ماجراجویی نظامی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه

خبر  دیگر اینکه یک ژنرال صهیونیست اذعان کرد که عملیات آتی علیه حماس هزینه‌های سنگینی برای ما خواهد داشت. عاموس یادلین ژنرال صهیونیست گفت تنش اخیر در نوار غزه نشان داد که هیچ گریزی از عملیات نظامی گسترده وجود ندارد که عملیاتی دشوار خواهد بود، ولی این عملیات مستلزم اطلاعات قوی و انجام عملیات زمینی غافلگیرکننده است، در شرایطی که ضرورتی ندارد این عملیات شامل اشغال مجدد نوار غزه باشد، ولی مستلزم رسیدن به ارکان قدرت واقعی حماس است.

یادلین که رئیس کنونی مرکز مطالعات امنیت دانشگاه تل آویو است در گفت‌وگو با روزنامه معاریو گفت امید در خصوص امکان صلح با حماس با مروز زمان کم می‌شود.

رئیس اسبق سازمان اطلاعات اسرائیل(امان) اظهار داشت ایهود اولمرت نخست وزیر اسبق در جنگ سرب گداخته سال ۲۰۰۸(جنگ ۲۲ روزه) به دنبال نابودی حماس در غزه بود، ولی ایهود باراک وزیر جنگ و زیپی لیونی وزیر خارجه وی مانع آن شدند، با این حال من به یاد می‌آورم که حماس در تابستان ۲۰۰۸، تمام خطوط قرمز را در شلیک موشک‌ها پشت سر گذاشت، ولی باراک مانع اجرای طرح‌های ارتش به دلایل خاص خود شد.

وی افزود من باور داشتم مبنی بر اینکه، طرفی که ساعت صفر برای جنگ را مشخص خواهد کرد، جنبش حماس است، زیرا این جنبش تعداد زیادی راکت شلیک کرد، که شخص باراک نتوانست آن را تحمل کند و امروز گزینه‌های متعددی بر روی میز ما قرار دارد از جمله اشغال مجدد نوار غزه یا عملیات نظامی قدرتمدی که حماس آن را تصور نکرده باشد.

وی در عین حال به هزینه‌های سنگین هرگونه ماجراجویی نظامی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه اعتراف کرد و گفت عملیات نظامی آتی در غزه، بهایی دارد که اسرائیل باید بپردازد، اینجا علت تردید و تعلل را می‌فهمم به ویژه به سبب انتخابات و نیاز دولت جدید برای اینکه مشروعیت سیاسی و مردمی برای ورود به این عملیات کسب کند، ولی در نهایت هیچ راه فراری از آن وجود ندارد، هر چند برخی از غزه دیگری سخن می‌گویند، غزه‌ای که زیر زمین به سبب شبکه تونل‌ها قرار دارد و آن را در برابر حملات هوایی مستحکم و مصون کرده است.

وی پیش بینی کرد که دولت آتی اسرائیل پس از انتخابات از آوی کوخاوی فرمانده ارتش خواهد خواست طرح‌های نظامی را بر روی میز حاضر کند، قطعا این طرح‌ها بدون هزینه برای اسرائیل نخواهد بود، ما قطعا باید هزینه پرداخت کنیم.

این ژنرال اسبق صهیونیست گفت هدف عملیات آتی مقابله با پدیده افزایش قدرت نظامی حماس است و هر کس جنگ آینده را بدون در نظر گرفتن این مسئله به پیش ببرد، همانند کسی خواهد بود که وقت ما را بدون هر انگیزه‌ای هدر می‌دهد و سبب می‌شود تا نتایج جنگ، بیهوده و بی‌ثمر باشد.