وزیر بهداشت: موج آنفلوآنزای فصلی مهار شده است
وزیر بهداشت: موج آنفلوآنزای فصلی مهار شده است
وزیر بهداشت گفت: با آمادگی کامل همکاران و آموزش‌های گسترده، موج آنفلوآنزای فصلی در کشور مهار شد.

وزیر بهداشت: موج آنفلوآنزای فصلی مهار شده است

وزیر بهداشت گفت: با آمادگی کامل همکاران و آموزش‌های گسترده، موج آنفلوآنزای فصلی در کشور مهار شد.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، دکتر سعید نمکی، در حاشیه نشست مسئولان استان همدان که در استانداری همدان برگزار شد، در خصوص وضعیت آنفلوآنزا در کشور اظهار داشت: آنفلوآنزای امسال، بیشتر از نوع H1N1 بود که در سال ۹۴ با چنین موجی از آنفلوآنزا در کشور روبرو بودیم و امسال علاوه بر ایران، این ویروس در کشورهای منطقه از جمله کویت، عمان، امارات، افغانستان، پاکستان و حتی اروپا، افراد زیادی را مبتلا کرد و از بین برد اما خوشبختانه با آمادگی کامل همکاران ما و آموزش‌‌های گسترده‌‌ای که ارائه شد، موج آنفلوآنزای فصلی در کشور مهار شد.

وی افزود: هفته گذشته و در دو سه روز اخیر، ابتلای قابل توجه جدیدی به آنفلوآنزای فصلی و مرگ و میر ناشی از آن در کشور نداشتیم.

نمکی با اشاره به طرح “هرخانه یک پایگاه سلامت” تصریح کرد: برای اجتماعی کردن و جامعه‌‌محور کردن نظام سلامت، نیازمند مشارکت عمومی هستیم تا بیماری‌‌های مختلف به ویژه بیماری‌‌های غیرواگیر را که شایع‌‌ترین علت ابتلا و مرگ و میر هستند، مهار کنیم و در این راه اگر از مردم کمک نگیریم، دولت به تنهایی موفق نخواهد بود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در این طرح از درون خانواده، یک سلامتیار یا سفیر سلامت انتخاب می‌‌کنیم خاطرنشان کرد: در انتخاب این سلامتیار، اولویت با بانوی خانواده است و آموزش‌‌های پیشگیرانه، تغییر الگوی زندگی، مراقبت‌‌های بهداشتی اولیه، درمان‌‌های اولیه و توانبخشی را ارائه می‌‌دهیم و در این طرح می‌‌توانیم دانشجویان رشته‌‌های علوم پزشکی را از سال دوم به بعد با مسائل خانواده‌‌ها آشنا کنیم و مسئولیت حل مشکلات خانواده‌‌ها در حوزه سلامت را با ارتباط داشتن با سفیر سلامت به آنها بسپاریم.

وی با بیان اینکه پروژه ساخت بیمارستان تویسرکان رو به اتمام است، تصریح کرد: امیدواریم که این پروژه و چندین پروژه بهداشتی و درمانی دیگر، در سفر آتی رییس جمهور به استان همدان به بهره برداری برسد. با وجود تنگناهای اقتصادی، امسال حدود ۱۰۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی قابل افتتاح تا هفته سلامت، آماده شده که هر هفته حدود ۵۰ پروژه در سراسر کشور به بهره برداری خواهد رسید.