وزیر دفاع آمریکا بر رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران تأکید کرد
وزیر دفاع آمریکا بر رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران تأکید کرد

یک روز پس از طرح اتهاماتی واهی علیه ایران از سوی سفیر آمریکا در سازمان ملل، وزیر دفاع آمریکا تقویت رویکرد نظامی در قبال ایران را غیرضروری دانست. به نقل از دیلی میل، یک روز پس از آنکه «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل در نمایشی مذبوحانه مدعی کمک تسلیحاتی ایران به شبه نظامیان […]

یک روز پس از طرح اتهاماتی واهی علیه ایران از سوی سفیر آمریکا در سازمان ملل، وزیر دفاع آمریکا تقویت رویکرد نظامی در قبال ایران را غیرضروری دانست.

به نقل از دیلی میل، یک روز پس از آنکه «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل در نمایشی مذبوحانه مدعی کمک تسلیحاتی ایران به شبه نظامیان حوثی در یمن شد، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد که تقویت و تشدید رویکرد نظامی علیه ایران، امری غیرضروری است.

«نیکی هیلی» روز پنج شنبه با نمایش قطعات سرهم بندی شده یک موشک و سایر ادوات نظامی مدعی شد که «این بقایای سوخته یک موشک پرتاب شده از یمن به سوی فرودگاه بین المللی ریاض و دارای نشان ایران است».

ماتیس در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر وی، این شواهد و مدارک مجوز و اختیار یک واکنش نظامی جسورانه یا گسترده علیه ایران را به آمریکا می دهد یا خیر، گفت: «رویکرد نظامی خیر».

وی با اشاره تلویحی به ضرورت اتخاذ رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران، به خبرنگاران حاضر در وزارت دفاع آمریکا گفت: «به همین دلیل است که سفیر [نیکی] هیلی در آنجا [سازمان ملل] حضور دارد، نه یکی از فرماندهان نظامی ما».

وزیر دفاع آمریکا در ادامه ادعا کرد: «این یک اقدام دیپلماتیک است تا به جهان نشان دهیم که ایران درحال انجام چه کاری است».

ماتیس در ادامه مدعی شد که «اقدامات کنونی ایران غیرقانونی است و در کشتار مردم بیگناه مشارکت دارد! بنابراین افشای آنچه که آنها [ایران] انجام می دهند، برای آگاه سازی جامعه بین المللی مفید است!»

در همین راستا، «ریچارد نِفیو» کارشناس پیشین حوزه تحریمها در دولت آمریکا و پژوهشگر ارشد در دانشکده روابط بین الملل و امور عمومی در دانشگاه کلمبیا در واکنش به نمایش تبلیغاتی نیکی هیلی گفت که «برای تحمیل تحریمهای جدید یا اتخاذ سایر رویکردها علیه ایران، دست کم در آمریکا گزینه های اندکی موجود است».

وی در ادامه افزود: «هرچند که متقاعد ساختن یک عضو کنگره کاملاً آسان و راحت است، اما اثبات ادعاهای نیکی هیلی نزد مقامات اروپایی یا ژاپنی بسیار دشوار خواهد بود و حتی دشوارتر آن است که آنها را متقاعد نمائید که مقصر اصلی جنگ یمن، ایران است!»